Na 12. zboru državnih tožilcev na Bledu je generalna državna tožilka Barbara Brezigar spregovorila o težavah, s katerimi se srečujejo tožilci pri svojem delu. Izpostavila je, da zakonodaja ni v celoti ustrezna, predvsem glede posebne skupine državnih tožilcev, ki nima pristojnosti za obravnavo tudi drugih težkih zadev poleg organiziranega kriminala. "Težave so tudi v sodelovanju s policijo pri odkrivanju in pregonu kaznivih dejanj," je povedala Brezigarjeva. "Uredba iz leta 2003 namreč ni olajšala sodelovanja, temveč je povzročila le veliko administriranja in nejasnosti. Niti sodelovanje s sodniki ni na najboljši ravni, saj delo tožilcem močno otežujejo zelo visoki dokazni standardi."
Poleg tega se državna tožilska organizacija srečuje s problemi neustreznega znanja pri rabi informacijske tehnologije. Leto pa sta zaznamovali tudi uvedba parlamentarne preiskave na delo državnega tožilstva in kriza vodenja.
Spoštovanje zakonov ni odlika
"Poleg strokovnosti se bomo morali naučiti tudi malo ponižnosti in postaviti človeka v središče," je Brezigarjeva nagovorila tožilce in dodala, da le ljudje s srčnostjo, občutkom za pravičnost in znanjem lahko dobro opravljajo svoje delo. "V Slovenji vlada splošno vzdušje, ki še ni naklonjeno spoštovanju zakonov. To pa presega moč in pristojnost tožilcev, zato si želim, da v državi postane jasno, da je osnova pravnega reda poštenost. Pravno državo lahko dosežemo le skupaj z dialogom in sodelovanjem," je še povedala Brezigarjeva.
Janša: Znižan ugled tožilstva, čeprav dobro dela
Tožilce je nagovoril tudi predsednik vlade Janez Janša, ki je opozoril na nizek ugled tožilstva v javnosti. "V zadnjem času so se pojavili primeri, ki so odmevali v javnosti in znižali ugled tožilstva," je dejal Janša. "Mi na vladi pa vemo, da tožilci dobro opravljate svoje delo. Na teh posameznih primerih namreč ne moremo soditi o uspešnosti."
V državnem tožilstvu deluje 12 vrhovnih, 20 višjih in 140 okrožnih državnih tožilcev. Predstavniki pravosodnih institucij so na Bledu za izboljšanje stanja na področju pravosodja izpostavili sodelovanje vseh organov pregona, politike in javnosti.