Odnosi med predsednikom države Janezom Drnovškom in predsednikom vlade Janezom Janšo se znova zapletajo. Tokrat zaradi obiska predsednika Drnovška v Združenih državah Amerike, ki po besedah premiera Janše ni povsem usklajen z vlado. Vprašanja o namenu in programu Drnovškovega obiska je na vlado naslovil poslanec SDS-a Miro Petek. Petek se je za vprašanje odločil, potem ko je Drnovšek med obiskom v New Yorku po poročanju več slovenskih medijev odklanjal pogovore z novinarji in je zato po njegovem mnenju slovenska javnost zelo slabo seznanjena z namenom in programom obiska.
Poslanca Petka zanima, kakšen je uradni program obiska, koliko časa bo trajal, kot tudi njegovo financiranje in če sodi v enotni program predvidenih srečanj predstavnikov vlade, državnega zbora in države za letos. Kot je še dejal, je glede Drnovškovega obiska znano, da je odšel v ZDA v torek in da se bo prihodnji ponedeljek udeležil sestanka mednarodne organizacije Humanitad, ni pa znano, kdaj ga bo končal.
Petek je danes še izrazil upanje, da mu bo vlada čimprej odgovorila na današnje, kot tudi na poslansko vprašanje, ki ji ga je postavil 1. marca glede obiska Drnovška v ameriški zvezni državi Massachusetts septembra leta 1999.
'Drnovškovo soliranje'
Drnovškovo pisanje iranskemu predsedniku se zdi Janši 'solistična poteza', ki ni v skladu s stališčem Slovenije. Slovenija svojo zunanjo politiko glede kriznih vprašanj v svetu oblikuje in usklajuje znotraj Evropske unije, zadnje čase pa so se "pri nekaterih slovenskih politikih pojavile solistične poteze", ki niso povezane z uradnim stališčem Slovenije, je danes na novinarski konferenci pred vrhom EU poudaril premier Janez Janša. Pri tem je namignil na prizadevanja predsednika republike Janeza Drnovška za rešitev iranske jedrske krize.
"V Sloveniji obstajajo jasna pravila igre glede zastopanja navzven. Še posebej v času pred predsedovanjem Evropski uniji mora Slovenija paziti na svoje politične korake," je poudaril Janša, ki je prepričan, da neenotnost ne koristi slovenski kredibilnosti. "Brez usklajevanja ne bomo našli zadovoljive rešitve," je še menil.
Predsednik Drnovšek je v zvezi z reševanjem iranske jedrske krize pisal iranskemu predsedniku Mahmudu Ahmadinedžadu, o tem pa se je pogovarjal tudi z iranskim zunanjim ministrom Manušerjem Motakijem, ki je nedavno obiskal Slovenijo. Kakšna je bila vsebina pogovora med Drnovškom in Motakijem, Janša danes ni znal pojasniti, saj po njegovih besedah v nasprotju z ustaljeno prakso na pogovoru tokrat ni bilo predstavnika slovenskega zunanjega ministrstva.
Na vprašanje, ali je bil program obiska Drnovška v ZDA usklajen z vlado, je Janša dejal, da vlada ni bila obveščena o namenu tega obiska. "Tega obiska ni v sicer usklajenem programu obiskov za letošnje leto. Prav tako vlada ni dobila nobene prošnje, da se ta program razširi," je zatrdil premier.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.