Računsko sodišče je pozvalo svet Splošne bolnišnice Slovenj Gradec, naj z mesta vršilca dolžnosti direktorja tega javnega zavoda razreši Vladimirja Toplerja.
Računsko sodišče je namreč v porevizijskem poročilu o popravljalnih ukrepih pri določanju in izplačevanju plač direktorjem javnih zdravstvenih zavodov v letu 2003 in prvem trimesečju leta 2004 ugotovilo, da je slovenjgraška bolnišnica hudo kršila obveznost dobrega poslovanja.
Računsko sodišče je ugotovilo nepravilnosti pri izplačevanju zdravniškega dodatka, ki ga Topler kot poslovni direktor po njihovem mnenju namreč ne more prejemati. Pri tem pa igra določeno vlogo tudi ministrstvo za zdravje, je povedala namestnica vrhovne državne revizorke Nataša Musar Mišeljič.
Ministrstvo je namreč izdelalo vzorec pogodbe o zaposlitvi direktorjev javnih zdravstvenih zavodov, ki naj bi temeljil tudi na revizijskih ugotovitvah računskega sodišča, vendar pa je v tem vzorcu za vse direktorje javnih zavodov opredeljen tudi zdravniški dodatek.
Zaradi te vloge ministrstva je Računsko sodišče posebej ocenjevalo, ali je res bolnišnica odgovorna za nepravilnosti, saj je ravnala po vzorcu ministrstva. Vendar so se odločili, da je bolnišnica tista, ki je odgovorna, in sicer zato, ker se je Računsko sodišče v revizijskem poročilu opredelilo do stališča ministrstva. V poročilu se je namreč sodišče jasno opredelilo, da takšno stališče ministrstva nima pravne podlage, je še pojasnila namestnica.
Kot je znano, je Računsko sodišče junija lani izdalo revizijsko poročilo o pravilnosti določanja in izplačevanja plač direktorjem javnih zdravstvenih zavodov v letu 2003 in prvem trimesečju leta 2004. V njem je sodišče 26 javnim zavodom izreklo negativno mnenje, šestim mnenje s pridržkom in 12 zavodom pozitivno mnenje. Ker večina javnih zavodov ni odpravila vseh nepravilnosti do konca revizijskega postopka, je sodišče od 41 zavodov zahtevalo tudi odzivna poročila, je pojasnila Nataša Musar Mišeljič.