Okrožni državni tožilec Borut Markošek in vodja sektorja kriminalistične policijske Policijske uprave (PU) Ljubljana Branko Japelj sta predstavila dva primera s področja gospodarske kriminalitete, ki jih je policija s pomočjo tožilstva obravnavala v zadnjem letu. V enem primeru gre za kršenje zakona o javnih naročilih na eni od ljubljanskih osnovnih šol, v drugem pa za sprejemanje daril z zlorabo položaja.
61-letna Ljubljančanka je med leti 2003 in 2005 zlorabila svoj uradni položaj in kot ravnateljica šole sklenila več pogodb o vzdrževalnih delih s podjetjema, ki sta v lasti njenega sina, poleg tega pa je omogočila še druga izplačila brez pravne osnove v korist obeh podjetij. Na ta način je podjetjema od leta 2003 do leta 2005 omogočila pridobitev protipravne premoženjske koristi v višini 33,6 milijonov tolarjev.
Zoper osumljenko in njenega sina so kriminalisti podali kazensko ovadbo na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani.
Zloraba stanovanjske stiske
V drugem primeru pa so ljubljanski kriminalisti marca letos pridobili informacijo, da uradna oseba, zaposlena na javnem stanovanjskem skladu v Ljubljani, pri opravljanju uradnih dejanj in zaupanih mu pooblastil, zlorablja svoj položaj, nevednost in socialno stisko upravičenih prosilcev neprofitnih stanovanj ter od njih terja oz. prejema darila.
Pri osumljenemu je bila na podlagi pridobljene odredbe Okrožnega sodišča v Ljubljani opravljena hišna preiskava, tako na njegovem delovnem mestu kot doma. Po prenehanju pripornih razlogov mu je bilo 25. oktobra pridržanje odpravljeno, na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani pa podana kazenska ovadba.
Po Markoškovih besedah je število anonimnih prijav v povezavi z gospodarskim kriminalom v zadnjih dveh letih zelo naraslo. Prav tako pa je še pohvalil delo policije, ki je bilo v obeh primerih "izjemno angažirano".
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.