Na veterinarski upravi še vedno zaseda državno središče za nadzor bolezni, ki namerava razglasiti novo žarišče ptičje gripe okoli kraja Legen pri Slovenj Gradcu. Tako bi razglasili nov tri- in desetkilometrski pas, v katerih veljajo posebni zaščitni ukrepi.
V bližini kraja Legen pri Slovenj Gradcu so namreč našli poginulo sivo čapljo, eno od šestih ptic, pri katerih so danes potrdili virus ptičje gripe H5.
Nacionalni veterinarski inštitut je popoldne sporočil, da so pri šestih od osmih poginulih ptic odkrili virus ptičje gripe. Siva čaplja je bila iz okolice Slovenj Gradca, pet labodov pa so našli na območju Maribora in Mute, kjer so konec minulega tedna odkrili okuženega laboda. Tam že veljajo poostreni zaščitni ukrepi.
Veterinarska uprava (VURS) je o sumu okuženosti šestih ptic že obvestil Evropsko komisijo, zadevo pa bo popoldne obravnavalo tudi Državno središče za nadzor bolezni.Vse ptice, pri katerih obstaja sum okuženosti, izvirajo z območja Maribora in Mute, na katerem je VURS že uvedel posebne ukrepe.
V Dravi še več mrtvih ptic
V mestni četrti Studenci, pod Jožefovo cerkvijo, v Mariboru, pa so danes našli več mrtvih ptic. Za zdaj še ni znano, ali so poginile zaradi ptičje gripe.
Sicer pa gasilci in veterinarji nadaljujejo z iskanjem mrtvih in bolnih ptic v reki Dravi. Poleg tega so vzdolž reke postavili več opozorilnih tabel, na katerih prepovedujejo hranjenje ptic. Mestni redarji pa tamkajšnjim prebivalcem razdeljujejo letake z informacijami.
Vedeli bomo čez nekaj dni
Vzorec tkiva laboda, ki je bil najden v Koblerjevem zalivu pri Mariboru in pri katerem je bil odkrit virus ptičje gripe tipa H5, so poslali tudi na testiranja v italijanski laboratorij v Padovo. Že včeraj so vzorec tega laboda poslali v referenčni laboratorij Evropske unije v Weybridgeu. Oba laboratorija namreč lahko preverita, ali je šlo za človeku nevarni virus H5N1.
Laboratorij v Weybridgeu je namreč referenčni, vendar je tam čakalna doba daljša – rezultati naj bi bilo znani v roku enega tedna, zato so se veterinarske oblasti odločile vzorec poslati tudi v Padovo, od koder naj bi rezultate dobili v nekaj dneh, je pojasnila direktorica VURS Vida Čadonič Špelič.
Kokoši niso bile okužene
Serološke preiskave vzorcev 170 kokoši s kmetije Verdnik na Sv. Primožu nad Muto, ki so jih v nedeljo preventivno pobili, so po najnovejših rezultatih negativne, vendar je do dokončne potrditve potrebno še počakati, je povedal direktor dravograjske območne enote VURS Rok Pečnik.
Izredne seje se je udeležil tudi veterinar Zlatko Golob, ki je v svoji ambulanti na Muti minuli teden pregledal obolelega laboda. Svetnikom je pojasnil, da ima z okoljskim ministrstvom že več let sklenjeno koncesijsko pogodbo za varstvo divjih živali in da je v okviru tega tudi pregledal laboda, ki ga je njegova asistentka prepeljala iz Maribora na Muto. Po potrjenem primeru ptičje gripe je nato območje okoli Mute postalo sekundarno žarišče in so bili zato izpeljani preventivni ukrepi.
Svetniki občine Muta, ki so opozorili na škodo, ki jo je rejcem in okolju povzročil pojav obolelega laboda na tem območju, so sprejeli sklep, da mora država vsem, ki bodo prijavili škodo v zvezi s ptičjo gripo, le-to povrniti.
Celotna Slovenija tvegano območje
Kmetijsko ministrstvo je danes v Uradnem listu objavilo spremembe pravilnika o uvedbi ukrepov v zvezi s ptičjo gripo, s katerimi je celotno območje Slovenije razglasilo za območje tveganja. Poleg tega je razširilo območje z izrazitim tveganjem, na katerem je treba perutnino rediti v zaprtih prostorih, vodo za napajanje iz zajetij, kjer bi bil možen stik z divjo perutnino, pa prekuhavati. Spremenjeni pravilnik začne veljati v sredo.
Rejci na območju celotne države morajo tako perutnino gojiti v ograjenem prostoru, pri čemer ograda ne sme segati do odprtih voda, v katerih se zadržujejo prosto živeče vodne ptice. Perutnino morajo s krmo in vodo oskrbovati v zaprtih prostorih oz. tako, da preprečijo dostop divjim pticam. Vodna zajetja na prostem morajo zaščiti pred divjimi pticami, perutnine pa ne smejo oskrbovati z vodo iz površinskih vodnih zajetij, do katerih imajo dostop divje ptice, če ni prekuhana.
Območje izrazitega tveganja po novem zajema 16 občin, kjer je treba perutnino rediti v zaprtih prostorih, vodo za napajanje iz zajetij, kjer bi bil možen stik z divjo perutnino, pa prekuhavati. Pri tem lahko uradni veterinar republiške veterinarske uprave dovoli gojenje določenih vrst perutnine v ograjenem prostoru, če se oskrbuje s krmo in vodo v zaprtih prostorih oz. če je krmljenje in napajanje zagotovljeno tako, da se preprečuje dostop divjim pticam. Zahteva se tudi ločevanje domačih rac in gosi od druge perutnine.
Brez panike
Sekcija zasebnih veterinarjev praktikov pri Veterinarski zbornici, ki ni pod okriljem VURS, je sporočila, da ni nobenih razlogov za paniko ter vznemirjanje zaradi odkritja virusa ptičje gripe v Sloveniji. Ob tem opozarjajo, da je odkrit le virus H5 in da še čakajo na rezultate, ki bo potrdili ali ovrgli sum na nevarni virus H5N1.
Vse veterinarske službe ukrepajo s ciljem, da se zaščiti zdravje ljudi ter domače perutnine pred okužbo z virusom ptičje gripe. Zasebni veterinarji zaradi zaskrbljenosti državljanov še sporočajo, da so veterinarske ambulante, ki delujejo na območju znotraj ogroženega pasu, v stalni pripravljenosti.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.