Slovenija

Novo žarišče ptičje gripe?

Ljubljana/Muta, 14. 02. 2006 07.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
5

Analize so potrdile sum ptičje gripe še pri šestih divjih pticah. Veterinarske oblasti nameravajo razglasiti novo žarišče ptičje gripe v Sloveniji.

Vzorce z gripo okuženega laboda so poslali na dodatna testiranja tudi v Italijo
Vzorce z gripo okuženega laboda so poslali na dodatna testiranja tudi v Italijo FOTO: Reuters

Na veterinarski upravi še vedno zaseda državno središče za nadzor bolezni, ki namerava razglasiti novo žarišče ptičje gripe okoli kraja Legen pri Slovenj Gradcu. Tako bi razglasili nov tri- in desetkilometrski pas, v katerih veljajo posebni zaščitni ukrepi.

V bližini kraja Legen pri Slovenj Gradcu so namreč našli poginulo sivo čapljo, eno od šestih ptic, pri katerih so danes potrdili virus ptičje gripe H5.

Nacionalni veterinarski inštitut je popoldne sporočil, da so pri šestih od osmih poginulih ptic odkrili virus ptičje gripe. Siva čaplja je bila iz okolice Slovenj Gradca, pet labodov pa so našli na območju Maribora in Mute, kjer so konec minulega tedna odkrili okuženega laboda. Tam že veljajo poostreni zaščitni ukrepi.

Veterinarska uprava (VURS) je o sumu okuženosti šestih ptic že obvestil Evropsko komisijo, zadevo pa bo popoldne obravnavalo tudi Državno središče za nadzor bolezni.Vse ptice, pri katerih obstaja sum okuženosti, izvirajo z območja Maribora in Mute, na katerem je VURS že uvedel posebne ukrepe.

Pod Jožefovo cerkvijo so našli mrtvega laboda
Pod Jožefovo cerkvijo so našli mrtvega laboda FOTO: Jani Dolinšek

V Dravi še več mrtvih ptic

V mestni četrti Studenci, pod Jožefovo cerkvijo, v Mariboru, pa so danes našli več mrtvih ptic. Za zdaj še ni znano, ali so poginile zaradi ptičje gripe.

Na VURS so potrdili, da je od včeraj do danes na mariborskem in ptujskem območju poginulo 22 labodov in ena gos. Vseh 23 vzorcem poginulih živali so poslali na testiranja, ki bodo potrdila vzrok smrti. V primeru, da še v katerem od vzorcem odkrijejo virus ptičje gripe H5, bodo vzorce poslali na dodatna testiranja v Veliko Britanijo.

Sicer pa gasilci in veterinarji nadaljujejo z iskanjem mrtvih in bolnih ptic v reki Dravi. Poleg tega so vzdolž reke postavili več opozorilnih tabel, na katerih prepovedujejo hranjenje ptic. Mestni redarji pa tamkajšnjim prebivalcem razdeljujejo letake z informacijami.

Vedeli bomo čez nekaj dni

Vzorec tkiva laboda, ki je bil najden v Koblerjevem zalivu pri Mariboru in pri katerem je bil odkrit virus ptičje gripe tipa H5, so poslali tudi na testiranja v italijanski laboratorij v Padovo. Že včeraj so vzorec tega laboda poslali v referenčni laboratorij Evropske unije v Weybridgeu. Oba laboratorija namreč lahko preverita, ali je šlo za človeku nevarni virus H5N1.

Laboratorij v Weybridgeu je namreč referenčni, vendar je tam čakalna doba daljša – rezultati naj bi bilo znani v roku enega tedna, zato so se veterinarske oblasti odločile vzorec poslati tudi v Padovo, od koder naj bi rezultate dobili v nekaj dneh, je pojasnila direktorica VURS Vida Čadonič Špelič.


Iz preventivnih razlogov so evtanazirali 170 kokoši
Iz preventivnih razlogov so evtanazirali 170 kokoši FOTO: Reuters
Zavod za zdravstveno varstvo Ravne na Koroškem je uvedel telefonsko številko (02 870 56 23), na kateri lahko vsi interesenti dobijo odgovore na vprašanja, povezana s ptičjo gripo.

Kokoši niso bile okužene

Serološke preiskave vzorcev 170 kokoši s kmetije Verdnik na Sv. Primožu nad Muto, ki so jih v nedeljo preventivno pobili, so po najnovejših rezultatih negativne, vendar je do dokončne potrditve potrebno še počakati, je povedal direktor dravograjske območne enote VURS Rok Pečnik.

Rejci perutnine morajo preprečiti stik domače perutnine z divjimi pticami
Rejci perutnine morajo preprečiti stik domače perutnine z divjimi pticami FOTO: Reuters

Izredne seje se je udeležil tudi veterinar Zlatko Golob, ki je v svoji ambulanti na Muti minuli teden pregledal obolelega laboda. Svetnikom je pojasnil, da ima z okoljskim ministrstvom že več let sklenjeno koncesijsko pogodbo za varstvo divjih živali in da je v okviru tega tudi pregledal laboda, ki ga je njegova asistentka prepeljala iz Maribora na Muto. Po potrjenem primeru ptičje gripe je nato območje okoli Mute postalo sekundarno žarišče in so bili zato izpeljani preventivni ukrepi.

Na brniškem letališču dodatnih varnostnih ukrepov zaradi ptičje gripe za zdaj še niso uvedli. Potnike in prtljago poostreno nadzirajo že od lanskega oktobra, ko so se v bližnjih državah pojavili primeri ptičje gripe. V Slovenijo je prepovedano prinašati živo ali mrtvo perutnino. Cariniki pa so zdaj še bolj pozorni na sumljive pošiljke.

Svetniki občine Muta, ki so opozorili na škodo, ki jo je rejcem in okolju povzročil pojav obolelega laboda na tem območju, so sprejeli sklep, da mora država vsem, ki bodo prijavili škodo v zvezi s ptičjo gripo, le-to povrniti.

Celotna Slovenija tvegano območje

Kmetijsko ministrstvo je danes v Uradnem listu objavilo spremembe pravilnika o uvedbi ukrepov v zvezi s ptičjo gripo, s katerimi je celotno območje Slovenije razglasilo za območje tveganja. Poleg tega je razširilo območje z izrazitim tveganjem, na katerem je treba perutnino rediti v zaprtih prostorih, vodo za napajanje iz zajetij, kjer bi bil možen stik z divjo perutnino, pa prekuhavati. Spremenjeni pravilnik začne veljati v sredo.

Doslej je za območje z izrazitim tveganjem veljalo 14 občin na območju Ptuja, Dravskega polja in Ormoža, po novem pa so vanj vključene še občini Ruše in Selnica ob Dravi ter celotno območje občine Maribor; to je bilo doslej zajeto le delno. Območje z izrazitim tveganjem tako zajema naslednje občine: Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Juršinci, Kidričevo, Markovci, Mestno občino Maribor, Miklavž na Dravskem polju, Ormož, Ptuj, Ruše, Selnica ob Dravi, Starše in Zavrč.

Rejci na območju celotne države morajo tako perutnino gojiti v ograjenem prostoru, pri čemer ograda ne sme segati do odprtih voda, v katerih se zadržujejo prosto živeče vodne ptice. Perutnino morajo s krmo in vodo oskrbovati v zaprtih prostorih oz. tako, da preprečijo dostop divjim pticam. Vodna zajetja na prostem morajo zaščiti pred divjimi pticami, perutnine pa ne smejo oskrbovati z vodo iz površinskih vodnih zajetij, do katerih imajo dostop divje ptice, če ni prekuhana.

Območje izrazitega tveganja po novem zajema 16 občin, kjer je treba perutnino rediti v zaprtih prostorih, vodo za napajanje iz zajetij, kjer bi bil možen stik z divjo perutnino, pa prekuhavati. Pri tem lahko uradni veterinar republiške veterinarske uprave dovoli gojenje določenih vrst perutnine v ograjenem prostoru, če se oskrbuje s krmo in vodo v zaprtih prostorih oz. če je krmljenje in napajanje zagotovljeno tako, da se preprečuje dostop divjim pticam. Zahteva se tudi ločevanje domačih rac in gosi od druge perutnine.

Brez panike

Veterinarji opozarjajo, da ni razlogov za paniko, saj še vedno ni potrjeno, da je na območju Slovenije prisoten virus ptičje gripe H5N1
Veterinarji opozarjajo, da ni razlogov za paniko, saj še vedno ni potrjeno, da je na območju Slovenije prisoten virus ptičje gripe H5N1 FOTO: Reuters

Sekcija zasebnih veterinarjev praktikov pri Veterinarski zbornici, ki ni pod okriljem VURS, je sporočila, da ni nobenih razlogov za paniko ter vznemirjanje zaradi odkritja virusa ptičje gripe v Sloveniji. Ob tem opozarjajo, da je odkrit le virus H5 in da še čakajo na rezultate, ki bo potrdili ali ovrgli sum na nevarni virus H5N1.

Vse veterinarske službe ukrepajo s ciljem, da se zaščiti zdravje ljudi ter domače perutnine pred okužbo z virusom ptičje gripe. Zasebni veterinarji zaradi zaskrbljenosti državljanov še sporočajo, da so veterinarske ambulante, ki delujejo na območju znotraj ogroženega pasu, v stalni pripravljenosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ssg
15. 02. 2006 16.36
Hm, Anonimni, virus je znorel, če si s tem mislu svet. Očitno si nisi prebral še nobenga daljšega članka na to temo pa očitno tud za špansko gripo še nis slišu, ko je umrl na milijone ljudi!! Z vsakim novim žariščem se veča število obolelih, z vsakim novim obolelim pa verjetnost za popolno mutacijo virusa! Boš pol vidu, kaj je supergripa!
ssg
15. 02. 2006 16.27
Prvič, nema veze sicer, ampak napiše se "laik". :) Drugič, hm, izpraznt al pa zapret pol Maribora, vključno s centrom (ki je od najdišča laboda oddaljen manj kot 3 km). Tough stuff!
thea000
15. 02. 2006 15.05
EVTANAZIRALI so 170 kur?? hm, ok, kako je pa to potekalo? z uporabo injekcij? hallo??!! kure, okuzene s pticjo gripo, navadno zive zazgejo, in ce se v tem primeru ni zgodil cudez in so uporabili kako bolj humano metodo, potem ne uporabljajte tako neumno nevtralnih izrazov!!!!!!!!!!!!!! hey folk, follow the president and go vegetarian
dck
15. 02. 2006 09.20
Laik ShakalSLO... če bi mal bolj sledil dogajanju, bi vedel, da tudi HR ni nič pomagalo množično pobijanje ptic... ravno tako imajo nove primere ptičje gripe. In tudi tistih 170 kur na Muti je umrlo zaman, zaradi človeške panike. Pazite se, ptičja gripa prihaja!!! Nikamor ne hodite, vse, kar pojeste in popijete najprej najmanj eno uro kuhajte! Razkužite vse, ničesar se ne dotikajte, ne odpirajte oken... Mislim... a je svet čisto znorel?! Nepotrebna panika... Tisti 3 in 10 km pasovi so pa tako čisto brezvezni - če ptič hoče, bo odletel in nesel gripo (če jo ima) kamorkoli bo hotel... ali pa, da pobijemo vse ptiče tega sveta?! To bi bila tudi ustrezna rešitev za nekatere, a ne? ...da bomo lažje zadihali...
ShakalSLO
14. 02. 2006 20.43
Nekaj mene zanima! Ko so na HR odkrili mrtve ptice (žarišče pticje gripe) so takoj zaprli tisto ozemlje ne vem v obsegu 3 km, tam se ni bilo mogoce prosto gibat, in ubili so vse ptice v tistem obsegu (tudi na kmetijah). Kaj pa se je naredilo tukaj ? Ljudje se še vedno prosto gibajo po lentu, po koblarjevem zalivu, nekaj metrov od njih pa plavajo labodi, ki so bili ob tistih ki so umrli zadnje dni zaradi virusa H5. Sem lajik na tem podrocju, ampak moje osebno lajično mnenje je, da so nasi juzni sosedi dosti bolj resno ukrepali v primerjavi s tem kako se ukrepa tukaj. In od takrat v HR več niso našli mrtvih ptic (torej so bili ukrepi uspešni), tukaj pa vsaki dan berem da so našli nove mrtve ptice v reki Dravi.