Slovenija

Vlada v senci zaskrbljena

Ljubljana, 18. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vlada v senci ugotavlja, da prvi koraki nove vlade zbujajo resno zaskrbljenost, predvsem v odnosu do nekaterih družbenih skupin.

Nekdanji premier Anton Rop (Foto: Dare Čekeliš)
Nekdanji premier Anton Rop (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Ugotovitve je vlada v senci nekdanjega premiera in predsednika LDS Antona Ropa na prvi seji podala v programskih izhodiščih. Poleg tega so obravnavali tudi tri zakone, in sicer novelo zakona o osnovni šoli, novelo zakona o davku od dobička pravnih oseb ter zakon o ukrepih za zmanjšanje onesnaženja okolja s prašnimi delci v Zgornji Mežiški dolini.

Rop je poudaril, da želijo biti kot vlada v senci konstruktivni in predstaviti tiste projekte, ki lahko pokažejo na "alternativno programsko politiko", ki jih morda civilna družba ali posamezniki ne bi uspeli spraviti skozi vladne procedure. Želijo si, da bi opozicija v Sloveniji delovala drugače kot doslej, zavedajo pa se, "da mora biti opozicija kritična v svojem nadzorovanju vlade".

V vladi v senci je precej ministrov iz prejšnje vlade (Foto: Dare Čekeliš)
V vladi v senci je precej ministrov iz prejšnje vlade (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
Vlada v senci bo tako imela tudi posebno spletno stran, kjer bo možna tekoča komunikacija s širšo javnostjo, nameravajo pa se srečevati tudi s predstavniki civilne družbe in drugih strank, tudi zunajparlamentarnih, ter jim pomagati uresničiti dobre projekte.

V programska izhodišča so tako v vladi v senci zapisali željo, da bi Slovenija postala odprta in samozavestna, saj je po njihovem mnenju veliko razlogov za to. Kot je še dejal Rop, obžalujejo pomanjkanje demokratičnosti in demokratičnih procedur v državnem zboru. Predsednik DZ France Cukjati namreč po njihovem mnenju "precej redno krši poslovnik DZ", s tem ko se poslancem jemlje beseda in se jim ne dovoljuje postavljati poslanskih vprašanj.

Rop je še poudaril, da namerava vlada v senci podpirati vse dobre projekte, tudi vladne, ki bodo omogočali razvoj potencialov Slovenije. Zavzemajo si namreč za odprto družbo in politiko, ki bo odprta tudi za predloge posameznikov. "Za nas je pomembna gospodarska učinkovitost, a hkrati tudi socialna država," je poudaril Rop, ki je ob tem še pojasnil, da bodo vse predlagane vladne ukrepe presojali na podlagi tega, kako bodo vplivali na socialno najšibkejše.

Prva seja vlade v senci (Foto: Dare Čekeliš)
Prva seja vlade v senci (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
Člani vlade v senci naj bi se po Ropovih besedah odslej sestajali vsake tri tedne, ko pa bodo svoj program v celoti dodelali, načrtujejo tudi posebno programsko konferenco, na kateri bi predstavili svojo vizijo in program razvoja Slovenije.

Alternativno ministrsko ekipo v veliki meri sestavljajo člani nekdanje vlade premiera Antona Ropa, ki vodi senčno vlado. Člani vlade v senci so Bojko Bučar (zunanje zadeve), Matej Lahovnik (gospodarstvo), Zdenka Cerar (pravosodje), Marko Pavliha (promet), Dušan Keber (zdravje), Slavko Gaber (šolstvo, znanost in šport), Milan M. Cvikl (finance), Jelko Kacin (evropske zadeve), Darja Lavtižar Bebler (notranje zadeve in javna uprava), Pavel Gantar (okolje in prostor), Cveta Zalokar Oražem (lokalna samouprava in regionalizem), Majda Širca (kultura), Borut Sajovic (kmetijstvo), Jožef Kunič (obramba). Resor za delo, družino in socialne zadeve bo zaenkrat pokrival predsednik vlade v senci Anton Rop.

Zdenka Cerar in Majda Šica (Foto: Dare Čekeliš)
Zdenka Cerar in Majda Šica (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Od devetih nekdanjih ministrov LDS v Ropovi senčni vladi ne sodelujejo Janez Kopač (okolje in prostor), Anton Grizold (obramba) in Ivo Vajgl (zunanje zadeve).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10