Slovenija

Podbregar: Bila je ugodna ponudba

Ljubljana, 14. 02. 2008 09.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Podbregar je na zaslišanju povedal, da so pri nakupu falcona za tako ceno dobili takrat najbolj zmogljivo letalo.

Preiskovalna komisija DZ, ki ugotavlja politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, ki so sodelovali pri nakupih orožja v obdobju od leta 1994 do leta 2007, je zaslišala nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo Iztoka Podbregarja.

Iztok Podbregar odgovarja, ali so bili posli politično dogovorjeni, negospodarni in vodeni netransparentno.
Iztok Podbregar odgovarja, ali so bili posli politično dogovorjeni, negospodarni in vodeni netransparentno. FOTO: POP TV

Ta je povedal, da se z oddajo letala falcon osebno ni strinjal, to pa zato, ker Slovenija nima lastnega letala na vladni ravni, torej nima ustrezno urejenih VIP prevozov. Poudaril je, da je bil član vladne delovne skupine od junija 2001 do septembra istega leta. Skupina je tem v času delala v skladu s sklepom vlade, a ni sprejela konkretnih odločitev.

Predsednik komisije Zvonko Černač je na to dejal, da je do odločitve o nakupu prišlo julija 2001, ko je bil Podbregar še član skupine, le-ta pa je vztrajal nasprotno. Kot je povedal, je dokumentacija o nakupu izjemno natančna, in Černaču dejal, naj to preveri v dokumentih. Ob tem je delovna skupina le sprejemala predloge, odločitev pa je sprejela vlada, je opozoril Podbregar.

Na vprašanje, zakaj delovna skupina ni predlagala nakupa cenejšega letala, je Podbregar odgovoril, da obstajajo tehnični programi, kjer se vse ponudbe dajo na isti imenovalec. Ta program je pokazal, da je bila ponudba za falcona ugodnejša.

Po koncu zaslišanja je Podbregar dejal, da se je na povabilo komisije odzval kot priča, saj je nekaj mesecev opravljal funkcijo državnega sekretarja. Po njegovem mnenju gre pri zaslišanju za izgubo časa in zapravljanje davkoplačevalskega denarja.

Zvone Černač želi zaključiti preiskavo še v tem mandatu.
Zvone Černač želi zaključiti preiskavo še v tem mandatu. FOTO: POP TV

"Kot vidim, imajo nekateri člani komisije jasno izdelana stališča in karkoli strokovno pojasniš, si razložijo po svoje," je še poudaril.

Černač: Preiskava bo zaključena do konca mandata

Komisija glede vprašanj oborožitvene tehnike in falcona prehaja v drugo fazo, ki je tehtanje med posameznimi dokazi in njihovo oceno. V preteklem mesecu so zaprosili posamezna ministrstva in državne institucije še za dodatna pojasnila. Odgovore pričakujejo v teh dneh, zato Černač ocenjuje, da bodo lahko delo zaključili še v tem mandatu.

Kot je povedal, je DZ komisijo poleg omenjene preiskave zadolžil tudi za preiskavo suma odgovornosti nekdanjih nosilcev javnih funkcij pri razorožitvi nekdanje Teritorialne obrambe. Kot je pojasnil, se s tem, razen tega, da so pridobili določeno dokumentacijo, do sedaj še niso ukvarjali. Za pridobljeno dokumentacijo Černač ocenjuje, da še ni popolna, zato se bodo temu posvetili v prihodnjih mesecih.

Doslej zbrana dokumentacija pa govori o tem, da so bile odločitve takratnega predsedstva RS zelo mlačne, predvsem pa prepozne, je opozoril Černač. "Glede na opozorila, ki so prihajala s strani celotne države in takratnega sekretariata za obrambo, bi bilo potrebno reagirati takoj," meni. Tako je do ustreznih odločitev prišlo po nekaj dneh po tistem, ko se je veliko orožja bivše TO že preselilo pod okrilje skladišč JLA.

Ker se problematizira nakupe orožja v tistem obdobju in se še po toliko letih namiguje na to, kdo vse naj bi se pri tem okoristil, Černač meni, da je treba raziskati tudi problem razorožitve, saj "so zadeve medsebojno povezane, bolj kot se zdi na prvi pogled, in prav je, da se v tem delu stvari enkrat za vselej razčistijo".

Prva priča Pavček

Komisija je 16. januarja kot prvo pričo v zvezi z nakupi vozil 6x6 zaslišala predsednika uprave družbe Skupine Viator&Vektor Zdenka Pavčka. Ta je tedaj izjavil, da se glede nakupa ni nikoli pogovarjal z nekdanjim premierom Ropom.

Preiskovalna komisija ugotavlja politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, ki so sodelovali pri pripravi in izvedbi nakupa lahkih oklepnih kolesnih vozil 6x6, vladnega letala falcon, havbic 155 mm, sistema za upravljanje ognja (ACCS), letal Pilatus in obnovi tankov T55-S, financiranih v okviru temeljnih razvojnih programov obrambnih sil v letih 1994 do 2007. Vzrok za preiskavo je sum, da so bili posli politično dogovorjeni, negospodarni in vodeni netransparentno. Prav tako naj bi komisija preiskala sum prisotnosti klientelizma in korupcije pri omenjenih nakupih ter sum odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri razorožitvi nekdanje teritorialne obrambe.

Černač je po zaslišanju ocenil, da ni mogoče ugotoviti, ali je bil nakup vozil politično dogovorjen. Na drugi strani pa je podpredsednik komisije Aurelio Juri dejal, da Pavčkovo pričanje ni utemeljilo nobenega suma, da bi bil posel 6x6 kakorkoli politično dogovorjen.

Negospodaren in neracionalen nakup?

Komisija je nato zaslišala nekdanjega predsednika vlade Antona Ropa in nekdanjega generalnega sekretarja vlade Mirka Bandlja. Predsednik komisije je poudaril, da prejšnja opozicija ni nasprotovala nakupu vladnega letala falcon, temveč negospodarnosti samega nakupa. Tudi strokovnjaki so po njegovih besedah ugotavljali, da je šlo za negospodaren in neracionalen nakup.

Černač je pojasnil, da se pojavlja utemeljen sum, da so bili nekateri nakupi vojaške opreme v preteklosti vnaprej dogovorjeni. Dokončno realizacijo pa je po njegovem mnenju preprečila sprememba oblasti leta 2004, ko je tedanjega predsednika vlade Antona Ropa zamenjal Janez Janša.

Preiskovalna komisija državnega zbora
Preiskovalna komisija državnega zbora FOTO: POP TV

Bandelj je nasprotoval mnenju, da je bil nakup vladnega letala falcon negospodaren. Nekaj institucij - med njimi računsko sodišče - je preverilo nakup in niso ugotovile nepravilnosti, je povedal Bandelj. Ob tem je poudaril, da je bil projekt nabave "v veliki meri usklajen tudi s takratno opozicijo".

Rop pa je pojasnil, da se je vlada za oddajo letala odločila zaradi varčevanja. To je bilo treba storiti zaradi znižanja inflacije v luči pristopanja Slovenije v EU in prevzemanja evra, je dodal. Po njegovih besedah posel oddaje vladnega letala finančno ni bil negativen.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User182826
15. 02. 2008 17.24
V KAMNIKU JE BIL NEKI NAĆELNIK ZA NARODNO OBRAMBO GOSPOD FIŠER,SAM SE POMAGAL NOSITI OROŽJE IZ SKLADIŠČA V KAMNIKU,KOJE PRIŠLA KOMANDA ZA RAZOROŽITEV-NEVIDIM GA VEČ V KAMNIKU-VERJETNO PA ŽIVI ZELO DOBRO
User299682
14. 02. 2008 21.48
uporabili so program fmebvb.
User89243
14. 02. 2008 21.38
ME PRAV ZANIMA, KATERI PROGRAM SO UPORABILI ZA DOLOČITEV SKUPNEGA IMENOVALCA PRI IZBIRI LETAL IZ PONUDB??? OBSTAJA SAMO EN TAK PROGRAM, KI LAHKO DOLOČI SKUPNI IMENOVALEC IN SE IMENUJE RKLR! TEGA PA VLADA ZAGOTOVO NIMA!
User301323
14. 02. 2008 17.44
Bandelj je bil Drnovškov ritoliznik ze v času, ko je bil na sekretar na skupščini. Letalo je bilo kupljeno za prevoze Drnovška na zdravljenje v ZDA. Za te namene je bila verjetno to najbolj ugodna rešitev. Kot je znano se pa Drnovšek nikoli ni branil luksuza
User292310
14. 02. 2008 14.48
Absolutno je bilo takrat več ponudb na mizi, pa so se odločili za najdražjega. Še Drnovšek je forsiral za nakup Falkona. Naj še njega zaslišijo, sam se mi zdi da ni več med živimi. Tako se govori.
User31284
14. 02. 2008 14.31
Tudi strokovnjaki so po njegovih besedah ugotavljali, da je šlo za negospodaren in neracionalen nakup. Mi je prav smešno falcon je bila najboljša rešitev. Kaj so meli na mizi še pogodbe o kakem boeingu 747? Ali kakšna ogromna letala?