Očitno pa se je, zaradi ostrih medijskih napadov opozicije, vladna koalicija odločila, da umiri parlamentarni spor. Kljub temu, da je bil še včeraj prvi SDS-ov poslanec odločen, da bodo zaplete z zasedbo mest v parlamentarnih delovnih telesih v petek rešili s preglasovanjem, in da si bodo postavili večino tudi v nadzornih komisijah, je koalicija danes bolj spravna.
Prvak SDS, premier Janez Janša je dejal, da je bila to zahteva stranke, ko je imela sedanja opozicija večino. „Takrat niso bili pripravljeni prisluhniti tem predlogom za spremembo poslovnika, zdaj, ko je situacija obrnjena, je ta koalicija pripravljena to narediti,“ je dejal Janša.
Predsednik NSi in finančni minister Andrej Bajuk je dejal, da gre za poslovniško spremembo. „To bo poslovniška sprememba, očitno, da ima opozicija večino pri opravljanju nadzorne funkcije, za to gre, medtem ko pa ne bi imela možnosti, da blokira zakonodajni postopek,“ je dejal Bajuk.
To je namreč večkrat doslej storila. Koalicija računa na sodelovanje opozicije pri spremembah poslovnika, saj je postopek dolgotrajen, zanj pa potrebujejo dvotretjinsko parlamentarno podporo.
Prvi mož SLS Janez Podobnik je bil prepričan, da je bila sprememba poslovnika že vložena v proceduro in da bo tako za spremembe potrebno manj časa kot nekaj mesecev.
V koaliciji so torej očitno ugotovili, da bi jim nadaljevanje parlamentarne krize škodilo in da morajo opoziciji priznati nadzorno vlogo.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.