Slovenija

Iz častne funkcije v poklicno

Ljubljana, 17. 10. 2007 15.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Državni svet je potrdil besedilo novele zakona o državnem svetu, s katero bi postala funkcija predsednika DS poklicna.

Predsednik naj bi prejemal plačo iz 64 plačnega razreda, kamor bi bil po novem uvrščen. V tem razredu so trenutno denimo ministri, predsednik računskega sodišča, generalna državna tožilka.
Predsednik naj bi prejemal plačo iz 64 plačnega razreda, kamor bi bil po novem uvrščen. V tem razredu so trenutno denimo ministri, predsednik računskega sodišča, generalna državna tožilka. FOTO: POP TV

Novelo zakona o državnem svetu so pripravili na podlagi zadnje odločbe ustavnega sodišča, ki je potrdila neskladje statusa predsednika sveta kot nepoklicnega funkcionarja. Predlog spremenjenega zakona so poslali državnem zboru za obravnavo po skrajšanem postopku.

Ustavno sodišče je v začetku oktobra odločilo, da sta prvi in tretji člen novele zakona o državnem svetu, ki funkcijo predsednika DS spreminjata v častno, v neskladju z ustavo. V obrazložitvi so ustavni sodniki zapisali, da nepoklicno opravljanje funkcije predsednika DS vsebuje možnosti za nastanek položajev, v katerih svet ne bi mogel učinkovito izvajati svoje ustavne vloge. Odločba ustavnega sodišča državnemu zboru nalaga, da neskladja z ustavo odpravi v roku šestih mesecev.

DS predlaga torej v spremenjenem besedilu zakona, da predsednik sveta glede na posebne naloge z vodenjem, predstavljanjem sveta ter s sodelovanjem z državnim zborom, opravlja funkcijo poklicno, medtem ko podpredsednik in ostali svetniki opravljajo funkcijo častno. Zaradi poklicnega opravljanja funkcije predsedniku pripada plača ter drugi prejemki, ki pa bi bili identični prejemkom poslancev v državnem zboru.

Razpravljali so tudi o svežnju pokrajinskih zakonov

Gre za predloge zakonov o pokrajinah, o volitvah v pokrajinah ter o financiranju pokrajin. V zvezi z zakonom o pokrajinah svet podaja mnenje, da bi bilo smiselno iskati rešitve z manjšim številom pokrajin, vendar pa hkrati ugotavlja, da je predlog s 14 pokrajinami politično najbolj realen predlog. Glede zakona o financiranju pokrajin DS meni, da bi bila potrebna enotna uskladitev rešitev tako na občinskem kot na pokrajinskem nivoju ter ne zagovarja drugačnega pristopa za pokrajine.

V predlogu zakona o volitvah v pokrajinah pa DS zaradi racionalizacije stroškov podpira načrtovano izvedbo prvih volitev v pokrajinske svete in volitve v državni zbor na isti dan. Hkrati pa opozarja na zelo zahteven projekt sočasnih volitev.

  • Scheppach Visokotlačni čistilnik HCE2600
  • Proklima Talni ventilator
  • Intex Montažni bazen Chevron Prism Frame
  • Zložljiv piknik voziček itStime
  • Sunfun Jakarta Gazebo paviljon Jakarta II
  • Sup Ruby
  • Kingstone Okrogli žar Bullet 57
  • Vrtni ležalnik Marissa
  • Sunfun Viseči senčnik Toskana
  • Voltomat Mobilna klimatska naprava Wi-Fi
KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User271219
22. 10. 2007 06.58
Gen.T ma očitno imaš bol kratek spomin, kaj pa zakon o RTV, DS je dal veto in parlament ga je še enkrat izglasoval in še kar nekaj je bilo takih zakonov tako, da a misliš da je poslancem težko v drugo zbrati 46 glasov ni jim, pač takrat pozovejo vse svoje vladne poslance v parlament in ponovno izglasujejo zakon in to je bilo že mnogokrat, samo ti tega ne veš, ker veš samo kdo so LDS, SD in ZARES in kar rečejo oni je zate sveto.
User265491
18. 10. 2007 15.59
Noben veto da ni bil uspešen? Mislim da se je že zgodila, da zakon po odložilnem vetu DS v DZ ni več dobil zadostne podpore. To je naša ustavna ureditev. Državni svet je pač zadnja varovalka, ki lahko DZ-ju prepreči sprejemanje neumnosti. Poleg tega je članstvo v DZ častna funkcija in ne profesionalna, tako da...
User271219
18. 10. 2007 15.56
Gen.T, samo DS je metanje denarja v prazno, ker do sedaj še nobeden njihov veto ni bil uspešen, potem se pa vprašaj če mu bi jih plačevali? A samo zato, ker rabimo dvodomni sistem, bolje da imamo enodomnega, pa še ceneje bo.
User23976
17. 10. 2007 20.35
romantik75, podpišem! No mogoče ne vse, vendar skoraj vse. :)
User265491
17. 10. 2007 16.50
Zato ga rabimo, ker imamo parlamentarni model demokracije, kar potegne za sabo med drugim tudi dvodomni parlament;in tako sta domova našega parlamenta državni zbor in državni svet. Bi bilo pa smotrno razmisliti o tem, kakšne funkcije podeliti komu.
User271219
17. 10. 2007 16.47
Zakaj pa sploh rabimo DS, to je samo metanje denarja stran, naredijo tako nič, ker nimajo nobene pametne idejie in vedno preglasovami, so pa še kako povezani z komunisti, ker DS je še edino leglo odpisanih komunistov pod preobleko nekih strokovnjakov, voljeni pa niso neposredni na volitvah naj jih plačujejo njihovi elektorji in ne da bo šlo spet iz naših žepov.