Vlada je na današnji seji potrdila predlog sprememb zakona o varnosti v cestnem prometu (ZVCP), s katerimi bi se zaostrile sankcije za kršitelje.
Kazni bi se po predlogu zakona sicer znižale za prekrške, ki niso neposredno povezani s prometno varnostjo, občutno pa predvideva zvišanje kazni za najbolj nevarne prekrške, med katere sodijo predvsem visoka prekoračitev omejitve hitrosti, agresivno speljevanje in zaviranje, vožnja pod vplivom alkohola in mamil ter nevarno prehitevanje.

Kot je po seji vlade pojasnil notranji minister Dragutin Mate, gre le za kratkoročen ukrep, vlada pa pripravlja celovitejšo ureditev zakonodaje. Minister za promet Radovan Žerjav pa je poudaril, da želijo s predlaganimi ukrepi zajeziti morijo na slovenskih cestah. Tudi vodja sektorja prometne policije Ljubo Zajc je prepričan, da vsako povišanje kazni, če se zakon izvaja učinkovito, prinese manj smrtnih žrtev in manj težje ali lažje ranjenih. Bolj pa v zakon dvomijo pri AMZS, kjer ne vidijo razloga za sprejetje sprememb zakona po le dveh letih. Sprašujejo se, ali policija zakon dobro izvaja, saj bi bilo po njihovem mnenju manj žrtev že samo s tem, ne pa tudi z višanjem kazni.
Vladni predlog pa med drugim odpravlja tudi nekatere administrativne ovire, povečuje pooblastila občinskih redarjev ter uvaja register pogrešanih ali ukradenih vozniških dovoljenj. Predlog po Matejevem mnenju natančneje določa nekatere člene zakonodaje, ki jih je kot pomanjkljive označilo že ustavno sodišče, z novostmi pa Slovenija implementira tudi evropske direktive.
V skladu s slednjimi se pripravlja tudi nova oblika vozniškega dovoljenja, ki naj bi se izdajala v obliki polikarbonatnih kartic žepnega formata. Država bo morala izdati 1.200.000 novih vozniških dovoljenj, kar pomeni 7 milijonov evrov stroškov, kar bo na posameznika prišlo 6 evrov.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.