Slovenija

Zaradi ERC zahtevajo referendum

Ljubljana, 17. 01. 2008 11.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Zahteva SNS po razpisu referenduma o vstopu Hrvaške v EU je brezpredmetna, meni Janša.

Hrvaška bi morala zamrzniti odločitev o uveljavitvi ERC v Jadranu tudi za članice EU ter sodelovati z Evropsko komisijo za rešitev tega vprašanja v evropskem duhu, ne enostransko, je poudaril vodja italijanske diplomacije Massimo D'Alema. "To je naše stališče in stališče Evropske komisije, ki jo podpiram," je povedal. "Hrvaška se mora pogovarjati z Evropsko komisijo, saj ne gre za slovensko ali italijansko stališče, temveč za evropsko stališče," je poudaril.

Problem ERC obstaja in Hrvaška ga ne zanika, tako kot ni moč zanikati njene pravice, da uveljavi ERC na podlagi konvencije ZN o pravu morja iz leta 1982, je dejal hrvaški premier Ivo Sanader. Ob začetku prve seje nove hrvaške vlade je še ponovil, da se bo Zagreb pogovarjal o razlogih za nasprotovanje Rima in Ljubljane hrvaški ERC.

"Želim poslati sporočilo našim sosedom, da si Hrvaška želi nadaljevanje dobrih odnosov z Italijo in Slovenijo,"
je dejal Sanader. "Italija in Slovenija ne moreta nasprotovati konvenciji Združenih narodov, sicer pa razumemo, da imata probleme, in bomo skušali v pogovorih ugotoviti, zakaj jih ERC moti. Hkrati pa bomo izvajali ERC, ki je bila s 1. januarjem 2008 uveljavljena tudi za članice Evropske unije," je dejal stari-novi hrvaški premier. Dodal je, da se je tako odločil hrvaški sabor in da je njegovo odločitev treba spoštovati.

SNS zahteva referendum

V SNS menijo, da bi morali o hrvaškem vstopu v EU odločati volivci na referendumu
V SNS menijo, da bi morali o hrvaškem vstopu v EU odločati volivci na referendumu FOTO: Dare Čekeliš
Referendum o vstopu Hrvaške v EU bo razpisan, če ga bo izglasoval sabor z navadno večino, njegov izid pa za vlado ne bi bil zavezujoč.

Prav zaradi hrvaške uveljavitve ERC je poslanska skupina SNS v torek v državni zbor vložila predlog za razpis referenduma o vstopu Hrvaške v EU. Predlagano referendumsko vprašanje se glasi: "Ali ste za to, da Republika Hrvaška samostojno vstopi v Evropsko unijo?"

Država, ki nima razrešenih sporov s sosedami, ne bi smela v EU, meni Jelinčič
Država, ki nima razrešenih sporov s sosedami, ne bi smela v EU, meni Jelinčič FOTO: Damjan Žibert

Razloge za pobudo je predstavil vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič. Pojasnil je, da po mnenju SNS Hrvaška ne spoštuje in ne namerava spoštovati načel mednarodnega delovanja, kar dokazujejo enostranske politične poteze, agresivna politika do Slovenije in poseganje v slovensko suverenost.

Ljubljana bi morala po njihovem mnenju vztrajati, da nečlanica EU pred svojim polnopravnim članstvom razreši popolnoma vsa odprta vprašanja s Slovenijo. Poslanci SNS tudi zagovarjajo stališče, da naj Hrvaška v EU vstopi skupaj z ostalimi državami Zahodnega Balkana, ko bodo te pripravljene na sprejetje evropskega reda.

Jelinčič zavrača očitek, da naj bi v SNS idejo o referendumu "speljali" ljudski stranki. "SLS je začel jahati našega konja, ki smo ga mi vzgojili že leta 1993, SLS pa je začel s prevzemanjem ideje zaradi lastnih interesov," pravi.

Nespoštovanje v komunikaciji s sosednjimi državami in državami članicami EU je Hrvaška po mnenju SNS dokazala z razglasitvijo zaščitne ekološko-ribolovne cone tudi za članice EU. Hrvaška se "požvižga na vse evropske norme, Evropa pa ji pri tem prikimava", saj je EU pristala na dogovarjanje s Hrvaško. "Kaj podobnega se pri vstopanju Slovenije v EU ni dogajalo," pravi Jelinčič in poudarja, da je Slovenija pred vstopom v Unijo morala izpolniti vse zahtevane pogoje.

V SNS so predlog za razpis referenduma vložili, "ker ni nikogar, ki bi dejansko želel ustaviti Hrvaško v tem agresivnem pohodu in ker tudi Evropa pristaja na izsiljevanje zaradi lastnih interesov".

Janša: Zahteva je brezpredmetna

Premier Janez Janša pobudi SNS ni naklonjen, po njegovem mnenju je brezpredmetna. "Hrvaška ne vstopa v EU, Hrvaška se pogaja za vstop v EU v številnih poglavjih in pobuda za takšen referendum v tem času je povsem brezpredmetna," je poudaril. Dejal je tudi, da je vladna politika do Hrvaške realna, in zavrnil očitke koalicijske SLS, da Slovenija vodi mlačno politiko do južne sosede. Edino v mandatu te vlade noben enostranski ukrep do Hrvaške ni ostal neodgovorjen, je poudaril. "Verjetno pa nekatere stranke, tudi koalicijske, gledajo javnomnenjske raziskave in v skladu s tem skušajo voditi politiko, med katero je tudi politika sedenja na dveh stolih," je dodal.

LDS: Reševanje vprašanj po diplomatski poti

V LDS so prepričani, da izvedba referenduma o vstopu Hrvaške v EU ne bi prispevala k reševanju odprtih vprašanj, ki jih ima Slovenija s sosedo. V LDS zato zagovarjajo reševanje meddržavnih vprašanj po diplomatski poti, bilateralno in v tesnem sodelovanju in s pomočjo EU, je v izjavi za javnost sporočila predsednica stranke Katarina Kresal. V LDS tudi podpirajo prizadevanja Hrvaške, da se čim prej pridruži EU, seveda ob pogoju, da bo izpolnjevala pridružitvene pogoje in razveljavila zakon o ERC.

Horvat: Hrvaška si sama zapira vrata

Miran Potrč
Miran Potrč FOTO: POP TV

Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat je v sporočilu za javnost zapisal, da "hrvaška enostranska uveljavitev ERC tudi za članice EU in hrvaški ignorantski odnos do opozoril Slovenije predstavlja grob poseg v suverenost Republike Slovenije“. V NSi menijo, da je takšno ravnanje Hrvaške za Slovenijo nesprejemljivo. Poudarili so, da se jim predlog SNS v tem trenutku zdi neaktualen, ker Hrvaška še ne vstopa v Unijo, ampak se še vedno zgolj pogaja za vstop. Zato predloga SNS ne bodo podprli.

SD ne bo podprl zahteve

Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč je dejal, da SD ne bo podprla predloga SNS za razpis referenduma. Slovenija ima po Potrčevih besedah kot polnopravna članice Evropske unije in trenutno predsedujoča Svetu EU vse možnosti, da izraža svoje interese in svoja stališča pri izpolnjevanju pogojev Hrvaške za vstop v Unijo. To je delala doslej in bi morala še bolj dosledno početi tudi v prihodnje.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (92)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User279470
18. 01. 2008 12.15
Če kdo, potem je Hrvaška tista, ki krši pravila!
User302778
18. 01. 2008 11.52
Referenduma ne bo! In prav je tako! To bi namreč bil višek debilizma! Take poteze zagotovo ne morejo doprinesti k dobrim medsosedskim odnosom! @manjakranjc mogoče bi morala začet pisat kake znanstevenofantastične knjige, ker imaš tako domišlijo!
siFBI
18. 01. 2008 11.49
Jelinčič (ne plemeniti ampak osel), se oglaša samo takrat, ko ve , da bo imel od vsega osebno korist samo ON. Požvižga se na vse osatle ljudi kot tudi na celotno Slovenijo. Kot je že velikokrat dokazal ne spoštuje niti svojih strankarskih kolegov, ker se ima očitno za nekakšnega BOSS-a. Je tako samovšečen, da ne vidi niti pedi v prhodnost zato je vsaka druga njegova izjava totalna oslarija. Tu v sporu s hrvati se dela pameten, čeprav sploh ne ve kaj bi, samo rad bi naredil nekako zdraho, ki bo nas davkoplačevalce stala spet 2.5 miljona evrov (referendum), kateri pa za vlado ne bo zavezujoč. Če Jelinčič misli, da bo tako rešil problem, naj referendum plača sam iz svojega žepa (ne z denarjem stranke), SAM. Sploh pa naj zunanjo politiko prepusti sposobnim ljudem in naj se ne vtika v življenja nas ljudi, ki mu dajemo plačo. Pri teh letih, kot jih je napolnil Zmagica Jelinčič, bi pa že lahko prišel k pameti. Tudi v Avstiji ima naša manjšina problem s Hajderjem. Zakaj se tam nič ne vtika? Verjetno zato ker je umsko enako razvit kot Hajder in sta skupaj hodila na psihijatrijo na zdravljenje.
User266686
18. 01. 2008 10.30
pervan To o Belogardejcih kot strankarski vojski (kot jih ti imenuješ), me pa res zanima katera stranka in kdaj jih je ustanovila?
User196284
18. 01. 2008 10.22
To, da se Hrvati nimajo časa ubadati s Slovenci , je nonsensna izjava. Vsi lahko že čutimo, pa če bi bili slepi, da so Hrvati zelo evforični v svojih prepričanjih, da imajo vse prav, da se skoraj že svet vrti okoli njih, da brez njih EU itak ne more in da bo (po novem) morala EU poslušati njih in ne oni EU. Tudi po blatenju Slovencev na njihovih forumih, ki sem jih le enkrat preletel, mi je bilo vse jasno. Še kako imajo čas za zaničevanje Slovencev in vsega, kar je slovenskega, vendar pa se strinjam, da to širjenje sovraštva ne vodi nikamor. Razumljivo pa je, da bomo Slovenci branili slovenske interese, Hrvati pa hrvaške, vendar pa, če pogledamo, kdo je izgubil skozi celotno zgodovino največ ozemlja, smo največji poraženci zagotovo Slovenci. Kdaj se bomo postavili zase, če ne zdaj?? Menim pa, da referendum ni rešitev za odprta vprašanja. Sprožil bi še dodatno napetost med državama in upam, da ta ni v interesu naših politikov.
User268744
18. 01. 2008 09.53
Lep pozdrav vsem forumašem, pa malo več strpnosti tudi. Referendum je čista bedarija , ter Jelinčičevo nabiranje volilnih točk. Bi mogoče bili mi v EU, če bi imeli Avstrija in Italija referendum?
User281193
18. 01. 2008 09.43
inexslo | 17.01.2008 | 22:19 najprej dobro jutro vsem skupaj. Zdaj ne vem ali ti ne poznaš zgodovine al kaj. Naj te spomnim: DOMOBRANCI so bili regrutirana vojska kakor pri vas tako tudi pri nas, in ti domobranci niso izvajali pobojev. BELOGARDEJCI, USTAŠI so bili strankarska vojska po vzoru na SS in to so bile formacije, ki so izvajale teror nad neistomišljeniki. Če bi malo bolj poznal zgodovino bi tudi vedel kaj so BELOGARDEJCI počeli na območju Loškega potoka, Travljanskega, Suhi krajini, navsezadnje tudi v Ljubljani. Ampak, jaz tebi ne morem zaradi tega nič očitati, ker vrjetno nisi toliko star da bi takrat imel kakšnega vpliva na potek dogodkov. To niti ni tema na katero bi se lahko komentiralo ob tem članku. Naj dodam še to, jaz se trudim, oziroma ni mi v interesu da bi s svojimi komentarji kogar koli žalil ali pa prizadel (če sem to storil, se iskreno opravičujem), moj namen je da bi vam v sloveniji predstavil svoje stališče (osebno). Ti inexslo, pa si, po mojem mnenju, pod nivojem da bi lahko sodeloval na takšnih forumih. Lahko tudi rečem (ker je nekdo spodaj napisal da smo Hrvati bolj sovražni do vas, kot vi do nas), da mi Hrvati na hrvaškem, nismo toliko obremenjeni z vami kot ste vi tam pri vas obremenjeni z nami. Zavedamo se svojih problemov in težav, tako da nam se je odveč obadati še z vami. Pa lep pozdrav.
User205344
18. 01. 2008 08.16
Mah ta referendum je glupost: recimo, da se odloči folk za proti, in potem se zgodi, da se EU odloči in Hrvaška ne pride not - lahko rečejo, ja saj so bili Slovenci proti. Če pa Hrvaška vseeno pride EU (kot da lahko to sami ustavimo), pa bomo spet zlobni - ja, oni so pa bili proti. Malo možgane vklopit.
preprostež
18. 01. 2008 01.42
Se vidi, da večina sploh ne bere, samo širijo sovraštvo... Veste kaj, roke dvignem od tega. Vso srečo v vaših življenjih, če boste vztrajali pri svojem zaletavem odnosu.
User301875
18. 01. 2008 00.49
Samo tok o referendumu! En referendum stan tolk, kot bi državo stal tistih 15% plačevanja privatnih šol v desetih letih!!!! Tko sam da boste vedl kaj kej pomen. Pa kaj je trošenje denarja... Lp
User29516
17. 01. 2008 23.34
Hrvaška ima pravico in tudi dolžnosti!Če ne izpolnjuje svojih obveznosti tudi njena pravica ni ravno samo pravica! Hrvaška naj nemudoma izpolni dogovor z EU iz leta 2004. Če bo tu EU popuščala,bo morala tudi še kje drugje npr.Turčiji,Srbiji itd.Noben pogovor z Zagrebom pred izpolnitvijo nebi smel biti na diplomatski mizi! To je vse! Nimajo kaj stokat in trkat na vrata,ki so si jih sami zaprli.Naj pridejo,lo bodo izpolnili vse svoje obveznosti. V isti sapi,ko naša južna balkanska soseda hrumi o svojih trdnih stališčih,da ERC velja tudi za EU,zganja tudi hrup o čimhitrejšem vstopu v EU,v to isto skupnost,ki ji kaže svojo samopašnost in ignoranco.Tu ni ni nobene logike.EU mora ostati na svojih stališčih in od tu ni kaj odstopati.Izjava šefa južne balkanske države potrjuje nezrelost in nepripravljenost za vstop v EU.
User270321
17. 01. 2008 22.27
Pozdrav! Hm...gre za preprosto dejstvo, da je naša politika v času osamosvajanja in brionskih pogajanj zanemarila mejna vprašanja v korist čim hitrejšega odhoda JNA ter mednarodnega priznanja. Takratna najizpostavljenejša pogajalca Kučan ter Drnovšek sta Hrvatom naredila "uslugo", ki botruje današnjim odnosom med državama. Zato sta omenjena tudi največja krivca za stanje, ki vlada na področju mejnih vprašanj ter neurejenega statusa nekaterih spornih ozemelj. Kaj ju je vodilo in kaj so si takratni politiki s Tuđmanom pod mizo obljubili najbrž ne bo tako hitro znano. Vsaj dokler so preostali najodgovornejši akterji še živi. Znane so le posledice, ki slovensko javnost že vseskozi iritirajo. Zato je pravzaprav vseeno kdo je pri nas na oblasti saj ima več ali manj zvezane roke. Edini argument, ki ga imamo je obujanje oz. sklicevanja na nekatera zgodovinska dejstva, ki pa so več ali manj brezpredmetna saj stanja ne moremo vrniti v željeni položaj. Morda smo imeli še največ možnosti v zahtevi po deljivosti bivšega jugoslovanskega akvatorija saj ta nikoli ni bil izključno hrvaški, ker je bil preprosto državni, jugoslovanski. In slovenska jurisdikcija je takrat obsegala celotni piranski zaliv in še malo naprej. Natančnega podatka nimam. Točka kjer se stikajo sedanja hrvaška, slovenska in italijanska meja pa nikakor ne more biti zgolj stičišče hrvaške in italijanske meje saj smo vmes mi. Tako je sklicevanje Hrvaške, da pravzaprav nimamo odprtega prehoda na morje, ker nas skupaj z Italijani zapirajo v trikotnik povsem deplasirano in privlečeno za lase. Ker sta obe državi z uvedbo ERC preprosto "ukinili" mednarodne vode je naš položaj toliko težji saj moramo sedaj paziti še na odnose z Italijani, ki nam v sporu s Hrvati gotovo ne bodo pomagali saj imajo določen interes tudi v našem akvatoriju. Po mednarodnem pravu imamo sicer vso pravico pluti po Jadranu in izven njega. Vendar nam zaradi ERC sosede lahko nagajajo in zaračunavajo določene ekološke takse, ali celo pregledujejo ladje. Zato smo zaradi ponovne lahkomiselnosti naših politikov (spomnite že Kardeljevega darila) pristali v položaju, ki ni zavidljiv. Kot članica EU moramo zaradi odprtih mejnih vprašanj ugajati in popuščati Hrvaški in ne obratno. In ravno zato slišimo iz usta naših najpomembnejših politikov, da je slovenski strateški cilj čim hitrejša vključitev južne sosede v evropske integracije. S tem bi odpadle oz. se po domače povedano zatavšale vsa politična šlamastika iz bližnje preteklosti. Da bi nam bilo pi tem "poslu" čim lažje pa smo že dodobra uničili lastno pomorsko ribištvo. Slednje je največji inicijator medsebojnih sporov na morju. Če naših ribičev ne bi bilo bi se o tej zadevi ne govorilo več in tudi incidentov skoraj ne bi bilo več. Obstaja sicer dokaj banalna rešitev problema. Zaradi strateških interesov lahko zaprosimo za varovanje naših morskih meja ter zaščito ladij Ameriško vojno mornarico. Američani gotovo vidijo določen strateški vpliv v tem delu morja in Evrope. Kako bi to vplivalo na odnose znotraj EU pa je drugo vprašanje. Vendar se je žgečkljivo poigravati z njim. Američane sem seveda izpostavila kot skrajnost saj za kaj takega lahko zaprosimo tudi koga drugega. Če smo ironični lahko tudi Italijane, ali katero drugo "prijateljsko" državo, močnejšo in vplivnejšo. Če naše nebo lahko varujeta dve italijanski bojni letali potem nas najbrž še ena fregatica v Piranskem zalivu prav nič ne bi motila. Pozdrav M.K
User287536
17. 01. 2008 22.19
pervan | 17.01.2008 | 14:48 Pa še to budda, mi kakor tudi vi smo vsi skupaj salutirali Hitlerju, ne pozabi tega zgodovinskega dejstva (Rupnik, belogardejci), sedaj pa vi (po verjetnost pa tudi mi) bomo spet skupaj salutirali, vendar tokrat ne Hitlerju, temveč njegovi uresničitvi-združeni Evropi. Vi po svoji volji, mi pa povečini proti svoji volji. Se strinjam s tabo EU=ZLO!!! da, ampak domobrancev je bilo 10 000 20 000 vas ustašev pa par milijonov idioit!!in belčki niso vršii milojonskega msakra nad hrvaškim mađarskim srbskim prebivalstvam
User287536
17. 01. 2008 22.13
pervan se vidiva drugo leto, ko boš na vipavskem kopal kanale za jelinčičevo piramido
minnaema@yahoo.com
17. 01. 2008 21.24
Esplicitno se je HRVAŠKI SABOR odločil glede ERC-a tako-pač kakor je vsem nam poznano,&kaj se bo pa naš (SI) "SABOR" odločil a lepo prosim eksaktno, sicer nas bodo Hrvati še v nadalje žejne - peljali mimo studenca. Deklerativnosti in potrpljenja je bilo menda zadosti ,zdaj so potrebne konstruktivnosti koherentno z obnovo preteklih dejanj v katerih NE sme biti odstopanj iz naše (SI)strani !
User303394
17. 01. 2008 18.41
kregite se z onimi čez mejo, mate vedno več razlogov! če pa referendum rata in da ga potem še upoštevajo bi blo pa že kičast, ker potem nimajo hrvati v EU kaj iskat!!!! tisti slovenci brez j**c, pa začnite razmišljat, da nas bo na naslednjih volitvah več na strani zavednega slovenca!!! bravo plemeniti zdaj je že 50% slovencev na tvoji strani!!! s spoštovanjem: janez
User300460
17. 01. 2008 17.58
Ja ampak Janša je predsednik te EU to pa tudi nekaj šteje,seveda za njegove privržence-TELEBANE.
tadss
17. 01. 2008 17.45
ma djte no, vsa tale EU je bedarije, poglejte kje je zdj slovenija,,,!!!! vcasih si mel 5000 Sit zadosti za 2 tedna, ce ne se vec, danes z 20€ ne prezivis 1 tedna. tko kot je ze nekdo rekel : EU = ZLO !!!
User300460
17. 01. 2008 17.38
mihey81...tudi zate je ostalo nekaj žice...premisli...ha,ha,ha,ha.
preprostež
17. 01. 2008 17.32
Kaj ste res ostali brez argumentov, tako da zdaj samo še grozite na ravni jamskega človeka? Zresnite se, prosim.