Problem ERC obstaja in Hrvaška ga ne zanika, tako kot ni moč zanikati njene pravice, da uveljavi ERC na podlagi konvencije ZN o pravu morja iz leta 1982, je dejal hrvaški premier Ivo Sanader. Ob začetku prve seje nove hrvaške vlade je še ponovil, da se bo Zagreb pogovarjal o razlogih za nasprotovanje Rima in Ljubljane hrvaški ERC.
"Želim poslati sporočilo našim sosedom, da si Hrvaška želi nadaljevanje dobrih odnosov z Italijo in Slovenijo," je dejal Sanader. "Italija in Slovenija ne moreta nasprotovati konvenciji Združenih narodov, sicer pa razumemo, da imata probleme, in bomo skušali v pogovorih ugotoviti, zakaj jih ERC moti. Hkrati pa bomo izvajali ERC, ki je bila s 1. januarjem 2008 uveljavljena tudi za članice Evropske unije," je dejal stari-novi hrvaški premier. Dodal je, da se je tako odločil hrvaški sabor in da je njegovo odločitev treba spoštovati.
SNS zahteva referendum

Prav zaradi hrvaške uveljavitve ERC je poslanska skupina SNS v torek v državni zbor vložila predlog za razpis referenduma o vstopu Hrvaške v EU. Predlagano referendumsko vprašanje se glasi: "Ali ste za to, da Republika Hrvaška samostojno vstopi v Evropsko unijo?"

Razloge za pobudo je predstavil vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič. Pojasnil je, da po mnenju SNS Hrvaška ne spoštuje in ne namerava spoštovati načel mednarodnega delovanja, kar dokazujejo enostranske politične poteze, agresivna politika do Slovenije in poseganje v slovensko suverenost.
Ljubljana bi morala po njihovem mnenju vztrajati, da nečlanica EU pred svojim polnopravnim članstvom razreši popolnoma vsa odprta vprašanja s Slovenijo. Poslanci SNS tudi zagovarjajo stališče, da naj Hrvaška v EU vstopi skupaj z ostalimi državami Zahodnega Balkana, ko bodo te pripravljene na sprejetje evropskega reda.
Nespoštovanje v komunikaciji s sosednjimi državami in državami članicami EU je Hrvaška po mnenju SNS dokazala z razglasitvijo zaščitne ekološko-ribolovne cone tudi za članice EU. Hrvaška se "požvižga na vse evropske norme, Evropa pa ji pri tem prikimava", saj je EU pristala na dogovarjanje s Hrvaško. "Kaj podobnega se pri vstopanju Slovenije v EU ni dogajalo," pravi Jelinčič in poudarja, da je Slovenija pred vstopom v Unijo morala izpolniti vse zahtevane pogoje.
V SNS so predlog za razpis referenduma vložili, "ker ni nikogar, ki bi dejansko želel ustaviti Hrvaško v tem agresivnem pohodu in ker tudi Evropa pristaja na izsiljevanje zaradi lastnih interesov".
Janša: Zahteva je brezpredmetna
Premier Janez Janša pobudi SNS ni naklonjen, po njegovem mnenju je brezpredmetna. "Hrvaška ne vstopa v EU, Hrvaška se pogaja za vstop v EU v številnih poglavjih in pobuda za takšen referendum v tem času je povsem brezpredmetna," je poudaril. Dejal je tudi, da je vladna politika do Hrvaške realna, in zavrnil očitke koalicijske SLS, da Slovenija vodi mlačno politiko do južne sosede. Edino v mandatu te vlade noben enostranski ukrep do Hrvaške ni ostal neodgovorjen, je poudaril. "Verjetno pa nekatere stranke, tudi koalicijske, gledajo javnomnenjske raziskave in v skladu s tem skušajo voditi politiko, med katero je tudi politika sedenja na dveh stolih," je dodal.
LDS: Reševanje vprašanj po diplomatski poti
V LDS so prepričani, da izvedba referenduma o vstopu Hrvaške v EU ne bi prispevala k reševanju odprtih vprašanj, ki jih ima Slovenija s sosedo. V LDS zato zagovarjajo reševanje meddržavnih vprašanj po diplomatski poti, bilateralno in v tesnem sodelovanju in s pomočjo EU, je v izjavi za javnost sporočila predsednica stranke Katarina Kresal. V LDS tudi podpirajo prizadevanja Hrvaške, da se čim prej pridruži EU, seveda ob pogoju, da bo izpolnjevala pridružitvene pogoje in razveljavila zakon o ERC.
Horvat: Hrvaška si sama zapira vrata

Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat je v sporočilu za javnost zapisal, da "hrvaška enostranska uveljavitev ERC tudi za članice EU in hrvaški ignorantski odnos do opozoril Slovenije predstavlja grob poseg v suverenost Republike Slovenije“. V NSi menijo, da je takšno ravnanje Hrvaške za Slovenijo nesprejemljivo. Poudarili so, da se jim predlog SNS v tem trenutku zdi neaktualen, ker
Hrvaška še ne vstopa v Unijo, ampak se še vedno zgolj pogaja za vstop. Zato predloga SNS ne bodo podprli.
SD ne bo podprl zahteve
Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč je dejal, da SD ne bo podprla predloga SNS za razpis referenduma. Slovenija ima po Potrčevih besedah kot polnopravna članice Evropske unije in trenutno predsedujoča Svetu EU vse možnosti, da izraža svoje interese in svoja stališča pri izpolnjevanju pogojev Hrvaške za vstop v Unijo. To je delala doslej in bi morala še bolj dosledno početi tudi v prihodnje.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.