Slovenija

Prašiči so zdravi

Ljubljana, 10. 04. 2007 17.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ker na okuženih območjih ob meji s Hrvaško niso odkrili prašičje kuge, bodo ukinili izredne zaščitne ukrepe.

V Sloveniji ni prašičje kuge
V Sloveniji ni prašičje kuge FOTO: POP TV
Z jutrišnjim dnem prenehata veljati 10-kilometrsko ogroženo območje okoli Vugrišinca in trikilometrski okuženi pas okoli kraja Vučilčeva, ki so ju razglasili po pojavu prašičje kuge v omenjenih hrvaških krajih ob slovenski meji, so sporočili z Državnega središča za nadzor bolezni (DSNB).

Omenjeno trikilometrsko območje je v občini Brežice, v njem pa so naselja Bojsno, Dramlja, Jereslavec, Kapele, Slogonsko, Stara vas-Bizeljsko, Vrhje in Upelevec. Desetkilometrsk območje pa sega v občine Črenšovci, Razkrižje, Ljutomer in Ormož. Do nadaljnjega pa ostajajo v veljavi še ukrepi na ogroženem območju okrog kraja Cerje.

Tam bodo prenehali veljati tudi zaščitni ukrepi za preprečevanje širjenja bolezni. Mednje sodijo identifikacija in popis gospodarstev, kjer redijo prašiče; prepoved premikov in prevoza prašičev; čiščenje in dezinfekcija prevoznih sredstev ter postavitev dezinfekcijskih barier na vhodih in izhodih na gospodarstva.

Dodatne laboratorijske preiskave so pokazale, da prašiči z območja Brežic in Ormoža, pri katerih je bil minuli četrtek postavljen sum na klasično prašičjo kugo, niso oboleli za to boleznijo, so sporočili iz Veterinarske uprave RS (VURS). Ker so bili vsi rezultati monitoringa na okuženem območju okoli Vučilčevega in ogroženem območju okrog Vugrišinca negativni, je državno središče za nadzor bolezni ukinilo ukrepe, na obeh območjih uvedene zaradi izbruhov klasične
prašičje kuga na Hrvaškem.

"Od uvedbe ukrepov na teh območjih na Hrvaškem ni bilo novih izbruhov bolezni, vsi rezultati monitoringa pa so bili negativni," pojasnjujejo na VURS in dodajajo, da odrejeni ukrepi na območjih prenehajo veljati v sredo. Še vedno pa veljajo vsi ukrepi na ogroženem območju okrog kraja
Cerje.

Vurs je že minuli petek na podlagi prvotnih rezultatov opravljenih preiskav prašičev z območja Brežic in Ormoža z veliko verjetnostjo izključil možnost, da gre za prašičjo kugo.

Kot je znano, sta pri monitoringu krvi prašičev, opravljenem zaradi sproščanja ukrepov, ki so bili uvedeni zaradi klasične prašičje kuge na Hrvaškem, dva vzorca krvi reagirala pozitivno na prisotnost protiteles na klasično prašičjo kugo. Ker so vzorce krvi odvzeli prašičem z območja okuženega pasu pri Brežicah, v kraju Kapele, in ogroženega pasu v bližini Ormoža, v kraju Godeninci, so postavili sum na klasično prašičjo kugo.
Slovenija je okužena in ogrožena območja ter s tem povezane ukrepe na brežiškem in ormoškem razglasila zaradi pojava klasične prašičje kuge na Hrvaškem. Dosedanji sumi na okužbo s to boleznijo v Sloveniji pa so se izkazali za lažen preplah.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.