Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je danes na podlagi javnega razpisa sprejel sklep o izbiri izvajalcev za povečanje obsega rednih programov zdravstvenih storitev.
Upravni odbor zavoda je obravnaval tudi poročilo o poteku postopka oddaje javnega naročila za izbiro dobavitelja pripomočkov, ki se uporabljajo pri zdravljenju zavarovanih oseb z inkontinenco. Ugotovil je, da postopek oddaje javnega naročila poteka skladno z zakonom, ter naložil strokovni komisiji, ki vodi postopek oddaje javnega naročila, da skladno z zakonom in v sodelovanju s pristojnimi organi uspešno zaključi postopek v najkrajšem možnem času in tako zagotovi pripomočke po bistveno ugodnejši ceni v primerjavi s trenutno veljavno ceno, so še sporočili iz zavoda.
Predsednik strokovne komisije za izvedbo tega javnega naročila Uroš Škufca je pojasnil, da je zavod potem, ko je na zadnjem javnem razpisu izbral podjetje Tosama iz Domžal, prejel štiri zahteve za revizijo postopka. V predvidenem roku so jih vložili podjetja Pejo trading, Iris, Melisa in Merit. Zahtevi prvih dveh dobaviteljev je zavod zavrnil, v primeru Pejo tradinga je odločitev zavoda potrdila tudi Državna revizijska komisija (DRK), medtem ko se podjetje Iris za vložitev zahteve na DRK ni odločilo. Zavod bo tako zdaj moral odločiti še o dveh zahtevah za revizijo; podjetje Melisa, ki je bilo izločeno zaradi neizpolnjevanja enega od finančnih pogojev, tej odločitvi nasprotuje, češ da omenjeni pogoj izpolnjuje. Podjetje Merit, ki je sicer dobavitelj inkontinenčnih pripomočkov do izbire novega, pa je zahtevo vložilo iz več procesnih kot tudi iz vsebinskih razlogov. Tako ima pomisleke glede samega ocenjevanja oziroma točkovanja ponudnikov, ki ga je izvedel zavod. Škufca sicer predvideva, da bo zavod odločitev sprejel že do konca tega tedna.
Z razpisom za povečanje obsega rednih programov zdravstvenih storitev želi ZZZS skrajšati čakalne dobe v letu 2003 za operacije sive mrene, ortopedske operacije in za program zdravljenja kardiovaskularnih obolenj.
Za operacije sive mrene namenja dodatnih 120 milijonov tolarjev. Izbranih ponudnikov je sedem: Klinični center Ljubljana, Pušnik - Novljan d.o.o., splošne bolnišnice Celje, Nova Gorica, Maribor, Murska Sobota, Novo mesto ter Splošna bolnišnica dr. Franca Derganca Nova Gorica. Ti izvajalci bodo še v letošnjem letu izvedli dodatnih 1142 operacij sive mrene. Skupno pa jih bo v letu 2003 v breme zdravstvenega zavarovanja opravljenih 9146. Zavod je, so zapisali, izbral ponudnike z najprimernejšo ceno in z velikim številom čakajočih oziroma z dolgo čakalno dobo, upošteval pa je tudi regionalno pokritost.
Za ortopedske operacije zavod namenja dodatnih 200 milijonov tolarjev, in sicer trem izbranim ponudnikom: Ortopedski bolnišnici Valdoltra, Splošni bolnišnici Maribor in Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica. Ugodna oziroma sprejemljiva je tudi ponudba Kirurškega sanatorija Rožna dolina, ki pa mora do 30. septembra letos predložiti koncesijo za izvajanje programa endoprotez artroplastik kolka, sicer bo upravni odbor zavoda ponovno odločal o razporeditvi sredstev, ki so zdaj namenjena kirurškemu sanatoriju. Izbrani ponudniki bodo še v letošnjem letu izvedli dodatnih 205 ortopedskih operacij (endoprotez artroplastik kolka ter endoprotez artoplastik kolena in gležnja). Skupno bo tako v letu 2003 v breme zdravstvenega zavarovanja opravljenih 2959 ortopedskih operacij. Tudi tu je zavod izbral ponudnike z najprimernejšo ceno, z največ čakajočimi in z najprimernejšo strukturo ponujene količine. Tako kljub prostim zmogljivostim (prostor, osebje, oprema) niso bili izbrani ponudniki, ki so ponudili previsoko ceno glede na povprečje cen ponujenih na razpisu (Ortopedska klinika v Kliničnemu centru Ljubljana, Klinika d.o.o., Splošna bolnišnica Brežice, Splošna bolnišnica Celje in Splošna bolnišnica Jesenice).
Za program zdravljenja kardiovaskularnih obolenj zavod namenja skupno dodatnih 600 milijonov tolarjev. Izbrani ponudniki so Klinični center Ljubljana, Splošna bolnišnica dr. Franca Derganca Nova Gorica in Splošna bolnišnica Maribor. Ugodna oziroma za zavod sprejemljiva je tudi ponudba MC Medicorja, ki pa mora do 30. septembra letos predložiti koncesijo za izvajanje programa operacij na odprtem srcu. Izbrani ponudniki bodo še v letošnjem letu izvedli dodatnih 165 koronarografij (skupno bo v letu 2003 opravljenih v breme zdravstvenega zavarovanja 3500 koronarografij), 83 PTCA posegov (skupno bo v letu 2003 opravljenih v breme zdravstvenega zavarovanja 1308 PTCA posegov) in 167 operacij na odprtem srcu (skupno bo v letu 2003 opravljenih v breme zdravstvenega zavarovanja 1299 operacij na odprtem srcu).
Ker operacij na odprtem srcu v Sloveniji doslej ni bilo mogoče zagotoviti v zadostnem obsegu, je zavod skladno s sklepom upravnega odbora v letošnjem letu 36 zavarovanim osebam že povrnil stroške operacije na odprtem srcu, ki je bila opravljena v tujini, in sicer v višini pogodbeno dogovorjene cene za storitev v Sloveniji, kar trenutno znaša 2,9 milijona tolarjev. Glede na število prebivalcev bi bilo namreč potrebno v Sloveniji opraviti letno približno 1500 operacij na odprtem srcu. V primeru, da MC Medicor v predvidenem roku ne bo pridobil zahtevane koncesije, bo upravni odbor zavoda ponovno odločal o razporeditvi sredstev, ki so namenjena MC Medicorju.