Slovenija

Izjava Marte Kos: mnenje ali vmešavanje?

Ljubljana, 13. 07. 2025 21.10 | Posodobljeno pred 6 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Je evropska komisarka Marta Kos prestopila mejo politične nevtralnosti, ko je dejala, da si v Slovenji ne želi več vlade Janeza Janše? Medtem ko so v njeni ekipi mnenja, da meje ni prestopila, je poslanec SDS Milan Zver prepričan, da gre za nedopusten poseg komisarke v notranjepolitične zadeve Slovenije. Komisijo zato sprašuje, ali bo zoper Marto Kos ukrepala.

Evropski komisarji se morajo vzdržati vsakršnega izražanja osebnih političnih preferenc - in to 24 ur na dan, meni evroposlanec stranke SDS Milan Zver. Zato je sprožil formalno poslansko proceduro zoper evropsko komisarko za širitev Marto Kos.

"Kot evropski poslanec se počutim dolžnega, da z vidika zakonodajnega telesa nekoliko nadziram izvršno vejo oblasti," je dejal. Zmotila pa ga je torej izjava komisarke v pogovoru za slovenski tednik Mladina. Tam je Kosova komentirala mednarodne razmere, vojne konflikte in potenciale širitve Evropske unije.

Na zadnje vprašanje, kako ocenjuje razmere v slovenski politiki in iztočnico novinarja, da se lahko Sloveniji naslednje leto zgodi, da se bo pridružila članicam unije s skrajno desnimi vladami, pa je odgovorila: "Naše glavno načelo je, da komisarji ne komentiramo domačih razmer. A ne morem drugače, kot da povem, da si ne želim, da bi Slovenija ponovno dobila vlado Janeza Janše, ki ima za vzornika Viktorja Orbana in ameriškega predsednika Donalda Trumpa."

Marta Kos
Marta Kos FOTO: Aljoša Kravanja

 "To je neposredno vmešavanje v notranjepolitično dogajanje. Če rečeš, da si ne želiš, da bi bil gospod Janša še kdaj predsednik v Sloveniji, je to popolnoma jasna politična trditev ali pa sodba, ki ne vzdrži, oziroma je proti določilom pogodbe o Evropski uniji, 17. člena," je prepričan Zver, ki dodaja, da je to hkrati proti kodeksu ravnanja, ki da komisarjem prepoveduje politično vmešavanje in izražanje osebnih preferenc glede izida volitev v državah članicah.

V komisarkini ekipi se branijo, da je "komisarka v intervjuju izhajala iz osebnega mnenja, kot je tudi razvidno izpostavila v samem odgovoru."

"Marta Kos je evropska komisarka, ki prihaja iz Slovenije, ima pravico do svojega stališča. Če bi bil v jaz njeni vlogi, bi ravnal nekoliko drugače, ampak spoštujem njeno mnenje, tako kot lahko spoštujemo vsakogar, še posebej tiste, ki so na vidnih političnih položajih," komentira Matjaž Nemec, evropski poslanec iz vrst SD-ja.

Konflikt med SDSom in Marto Kos ima sicer precej dolgo brado. Peterica evroposlancev iz SDS-a je nasprotovala že njenemu imenovanju na komisarski položaj. Pri čemer je bila slovenska delegacija znotraj krovne Evropske ljudske stranke osamljena, podporo je takrat našla pri Reformistih in Patriotih.

Milan Zver v Popkastu
Milan Zver v Popkastu FOTO: Damjan Žibert

"Morda bo dobila gospa Kosova kakšen opomin, vendar, če bo nadaljevala s takim političnim delom, političnim angažmajem v komisiji, kar ne bi smela, bo potem imela tudi Ursula von der Leyen večje težave, kot jih je imela doslej," je prepričan Zver. Na odgovor komisije še čaka, če z njim ne bo zadovoljen, pa napoveduje, da bo solistično poslansko akcijo razširil. Pri čemer bo podporo spet iskal tudi izven Evropske ljudske stranke.