Novi ameriški veleposlanik Joseph Adam Mussomeli je bil potrjen 29. septembra, danes pa je skupaj z družino prišel v Slovenijo.
Mussomeli je že sedmi ameriški veleposlanik v Ljubljani. Veleposlaniški stolček v Ljubljani zaseda po več kot letu dni. Prejšnji veleposlanik Yousif Boutros Ghafari je namreč januarja lani odstopil, odtlej pa je veleposlaništvo vodil začasni odpravnik poslov Bradley A. Freden.
Novi veleposlanik bo kopijo poverilnega pisma najprej ta ponedeljek predal državni sekretarki na zunanjem ministrstvu Dragoljubi Benčina, predsedniku republike Danilu Türku pa bo poverilno pismo slovesno predal v ponedeljek, 22. novembra.
Mussomeli je na zaslišanju pred ameriškim senatom avgusta letos dejal, da je Slovenija v primerjavi z državami, v katerih je do zdaj služboval, zanesljiv zaveznik z relativno odprto ekonomijo in trdnimi demokratičnimi ustanovami, kjer bo utrjeval že trdne vezi. Pohvalil je slovensko zavezanost zvezi Nato, med prednostnimi nalogami svojega dela v Sloveniji pa je izpostavil sodelovanje pri zagotavljanju varnosti, stabilnosti in blaginje na Balkanu ter širitev partnerstva z ZDA. S tem je mislil predvsem na sodelovanje Slovenije znotraj zveze Nato v projektih razminiranja, spodbujanje trgovinskega sodelovanja med državama ter nadaljevanje sodelovanja na področju boja proti terorizmu, mamilom in mednarodnemu kriminalu.
Kot je dejal novinarjem, bodo prioritete njegovega delovanja v Sloveniji tri – izboljšanje gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in ZDA, krepitev skupne politike zaradi "unikatnega položaja Slovenije na Balkanu, v Srednji Evropi in Sredozemlju" ter zastopanje ameriške politike v Afganistanu, pri čemer se, kot je dejal, zaveda "občutljivosti tega vprašanja v vaši državi".
Mussomeli je tudi pojasnil, zakaj je bilo mesto veleposlanika ZDA v Sloveniji prazno skoraj dve leti. Za to mesto je bil namreč načrtovan nekdo drug, vendar se ti načrti niso izšli in zdaj smo Slovenci dobili pač njega, je dejal. Delo v Sloveniji naj bi bilo po njegovih pričakovanjih drugačno od dosedanjega, ko je tri desetletja deloval v tako imenovanih nerazvitih državah.
O Sloveniji ve, je bil iskren, zelo malo. Pred skoraj 28 leti je naše ozemlje v šestih urah sicer prečkal z avtoštopom, vendar pa obljublja, da ne bo zgolj veleposlanik ZDA v Sloveniji, ampak se bo tudi učil. Pri tem upa, da bo v treh letih službovanja v Ljubljani izvedel marsikaj novega.
Novi ameriški veleposlanik se je še pohvalil, da v svojem prostem času med drugim rad piše pesmi in krajša dramska dela, hodi na sprehode in igra golf. Za svoje hobije bo v Sloveniji zagotovo našel veliko navdiha in priložnosti.
Z ženo imata tri otroke
Joseph A. Mussomeli se je rodil 26. maja 1952 v New Yorku v italijanski priseljeniški družini. Njegovi stari starši so v ZDA prišli s Sicilije ob prelomu prejšnjega stoletja. Z ženo Sharon Flack imata tri otroke: Isaaca (26), Alexisa (24) in Thomasa (6), ki sta ga zakonca posvojila med službovanjem na Filipinih.
Diplomiral je iz političnih ved na Trenton State College in doktoriral iz prava na Rutgers Law School. Svojo zelo bogato kariero v ameriški diplomatski službi je začel leta 1980, odtlej pa je med drugim služboval v Egiptu, na Filipinih, na Šrilanki, v Severni Koreji, Maroku, Bahrajnu in Kambodži, kjer je kot ameriški veleposlanik deloval med letoma 2005 in 2008. Ker je s svojimi prizadevanji izboljšal dvostranske odnose med državama, je leta 2008 dobil posebno predsedniško nagrado za zasluge.
Mussomeli: Posredovanje v Afganistanu je potrebno
Mussomeli je nazadnje služboval kot pomočnik vodje misije v Afganistanu. Na vprašanje o odnosu Slovenije oziroma Slovencev do vojaškega posredovanja v Afganistanu je na zaslišanju pred senatom dejal, da zelo obžaluje, ker je največji slovenski dnevnik pred kratkim napisal komentar v podporo umiku slovenske vojske po vzoru Nizozemcev. Kljub temu pozdravlja odločitev slovenske vlade, ki je število vojakov v Afganistanu še povečala in jim odpravila določene "funkcijske omejitve".
Ko je avgusta prestal zaslišanje v pododboru ameriškega senata, je povedal, da je tako navajen dela v težavnih državah, da bo delovanje v Sloveniji zanj sprva morda malce težje. Zaradi tega upa, da bodo Slovenci in slovenski mediji do njega prizanesljivi, vsaj dokler se ne privadi novemu delovnemu mestu.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.