Slovenija

Izlet v hribe vas lahko nagradi s čudovitimi optičnimi pojavi

Ljubljana, 27. 12. 2018 10.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Rok Nosan
Komentarji
0

Vsi, ki se pozimi odpravljate v hribe, lahko pogosto uživate v pogledu na nižinska meglena polja oziroma jezera hladnega zraka. Ta nastajajo ob stabilnem vremenu, povezana pa so s temperaturnim obratom, ko je v višinah topleje kot v nižinah. V prihodnjih dneh bodo jezera hladnega in vlažnega zraka razmeroma plitva, zato se po bolj čist zrak in dobre razglede ne bo treba povzpeti prav visoko, le nad okoli 700 metrov nadmorske višine.

Temperaturni obrat je pojav, ki je najbolj izrazit v zimskem času, ko šibko sonce ne more premešati jezera hladnega, težjega in vlažnega zraka spodaj. Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) so danes zjutraj v Ilirski Bistrici izmerili –8 stopinj Celzija, na dobrih 900 metrov višjih Sviščakih pa kar 11 stopinj Celzija več.

Kako nastane temperaturni obrat?

Recept za nastanek temperaturnega obrata se začne s sončnim zahodom. Takrat površje izgublja velike količine toplote, ohlajeni zrak pa se spušča v doline in kotline. Če je ohlajanje dovolj izrazito, se bo zrak v nižjih plasteh ohladil do temperature rosišča in nastala bo megla. Zjutraj se višje lege tako kopajo v soncu, nižine pa se pogosto nahajajo pod meglenim pokrovom.

Zrak ob temperaturnem obratu postaja vse bolj onesnažen.
Zrak ob temperaturnem obratu postaja vse bolj onesnažen. FOTO: POP TV

Zrak ob temperaturnem obratu po nižinah postaja vse bolj onesnažen, sonce pa pozimi običajno nima dovolj moči, da bi ga razkrojilo. Predvsem kurišča na les v zimskem času močno vplivajo na kakovost zraka v mestih, svoje pa doda tudi promet. Za zdravje najbolj škodljivi so majhni prašni delci, ki imajo premer 10 oziroma 2,5 mikrometra. Za primerjavo, človeški las je debel okoli 70 mikrometrov, torej so ti delci nekje do tridesetkrat manjši od debeline lasu. Koncentracija prašnih delcev v ozračju zelo niha tekom dneva. Najvišja je po jutranji prometni konici okoli 9. ure ter zvečer okoli 20. ure kot posledica kurjenja za ogrevanje. Ozračje običajno premeša šele močnejši veter.

Takšna situacija lahko pozimi traja tudi več tednov in je najprimernejši čas za obisk hribov, saj je nad meglenim pokrovom ozračje mirno, zrak suh, razgledi pa odlični. V prihodnjih dneh bodo jezera hladnega zraka razmeroma plitva, zato se po bolj čist zrak in dobre razglede ne bo treba povzpeti prav visoko, le nad okoli 700 metrov nadmorske višine. Temperaturni obrat bo najbolj izrazit jutri zgodaj dopoldne, ko bomo na višini Rogle izmerili okoli 6 stopinj Celzija, medtem ko bo po nižinah za kakšnih 10 stopinj Celzija hladneje.

Na zgornji meji meglenega pokrova nastajajo optični pojavi

Če se v teh dneh že navsezgodaj zjutraj povzpnemo nad megleni pokrov, nas lahko to nagradi z čudovitimi optičnimi pojavi. Eden izmed njih je glorija, mavričen obroč okoli naše sence, ki je posledica loma svetlobe skozi meglene kapljice. Kljub temu da snežna odeja tudi v gorah ostaja skromna, saj se omembe vredna začenja šele na nadmorski višini okoli 1400 metrov, pa se tja ne odpravljajte brez primerne zimske opreme.

Glorija
Glorija FOTO: Rok Nosan
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.