Ste se kdaj spraševali, kako bi bilo delati v javni upravi? Se res v javni upravi cedita med in mleko, medtem ko je v gospodarstvu vse drugače? Na ta vprašanja so poskušali odgovoriti s projektom Partnerstvo za spremembe, v okviru katerega je prvi teden junija potekala izmenjava zaposlenih med ministrstvom za javno upravo in slovenskimi podjetji.
Tako je svoje pisarne na ministrstvu za javno upravo za teden dni zapustilo 15 zaposlenih, ki so izrazili željo, da bi se vključili v projekt zamenjave. V projektu so sodelovala naslednja podjetja: Bisnode, Microsoft, IBM Slovenija, Comtrade, KPMG poslovno svetovanje, Danfoss Trata, MerckSharp&Dohme, Competo, SAP, Deloitte, KnaufInsulation, NLB, Halcom, ABC Accelerator – ABCITI, Steklarna Hrastnik, ZZI, AtlanticTrade, Ernst & Young, Hypo Alpe Adria Bank, Mars OverseasHoldings, Roiss dva, Droga Kolinska in MMS marketinške komunikacije.
Kot je dejal minister za javno upravo Boris Koprivnikar, je bil to pilotni projekt, eksperiment, ki se je izkazal kot izredno dober. "S tem projektom smo poskušali razbiti stereotipe. Gradimo razvoj na nekih stereotipih, na predpostavkah, ki so zakoreninjene v nas, kar je narobe," je dejal minister v uvodu okrogle mize, na kateri so svoje izkušnje predstavili zaposleni, ki so se vključili v projekt. Po besedah ministra Koprivnikarja, je bil projekt namenjen tudi ugotavljanju, ali v javni upravi res nihče ne dela in ali je v gospoarstvu res vse tako zelo drugače. "Sam imam občutek, da se v javni upravi veliko dela, a premalo naredi. Potrebna je boljša organiziranost," pravi minister, ki je prepričan, da je prav to tisto, kar jim lahko ponudijo izkušnje iz gospodarstva. "Če bomo sodelovali, se začeli poslušati, lahko vse to izboljšamo," je dejal Koprivnikar, ki upa, da bo ta projekt postal stalnica.
Stereotip, da v javnem sektorju ni sposobnih in pametnih ljudi, ni resničen, opozarja minister. Žal pa je res, da ti sposobni ljudje še vedno zelo težko kaj spremenijo. Vse prevečkrat se namreč zgodi, da se kakšen od projektov ustavi. Večina tistih, ki so iz javne uprave za teden dni odšli v eno od neštetih podjetij, je prepričana, da se v javni upravi veliko dela, da pa jim morda manjka nek dober poslovni model, ki bi pripeljal do rezultata. In teh učinkovitih poslovnih prijemov so se učili med izmenjavo.
Urška Jež iz pospeševalnika ABC Accelerator je dejala, da so bili sprva skeptični, ko so se priključili projektu, saj so razmišljali, kako se bo lahko nekdo z ministrstva vklopil v tako intenzivno in energično okolje. A so se njihovi stereotipi hitro razblinili. Mirjana Novović, ki je pisarno na ministrstvu za javno upravo zamenjala za energično okolje pospeševalnika, se je izkazala za zelo sposobno in polno zanimivih idej. Tudi sama je bila nad izzivom navdušena. "Zelo sem zadovoljna z izkušnjami, ki sem jih pridobila in s svojim delom. Lahko bi se navadila njihovega tempa," je dejala Novovićeva, ki je prepričana, da bo pridobljene izkušnje lahko dobro vnovčila na ministrstvu.
Mateja Logar je spoznala delo v podjetju SAP. "Vsi so zelo prizadevni, pripadni, ciljno usmerjeni in odgovorni. To bi rada prenesla na naše ministrstvo," pravi Logarjeva. Tako kot številni drugi udeleženci okrogle mize, je tudi Logarjeva prepričana, da se lahko znanje in izkušnje iz gospodarstva prenesejo v javno upravo. Hkrati pa je potrebno poskrbeti, da bo gospodarstvo poznalo vse kanale, preko katerih lahko aktivno komunicira z javno upravo, pa opozarja Toni Ujčič, ki je šel na izmenjavo v farmacevtsko družbo Merck Sharp& Dohme. "V javni upravi ne delamo na ljudeh, to nam šepa," pravi Toni, ki je prepričan, da bi moral ta projekt postati proces komuniciranja med javno upravo in gospodarstvom. Sam mladim nikoli ne bi svetoval, da gredo delati v javno upravo, saj gre za precej rigiden sistem, ki ne omogoča neke inovativnosti in kreativnosti. "Sprememb v zadnjem času ni bilo, mogoče bodo sedaj," pravi Toni, ki je prepričan, da je za mlade in krativne več priložnosti v gospodarstvu.
Projekt je požel veliko pohval na obeh straneh - tako na strani zaposlenih v javni upravi, ki so se preizkusili v gospodarstvu, kot na strani tistih, ki so preverili, kakšno je delo v javni upravi. Oboji priznavajo, da so stereotipi o javnih uslužbencih zgolj stereotipi in da je tudi v javni upravi veliko sposobnih in zagnanih ljudi, ki si želijo pozitivnih sprememb. In prav temu je namenjen ta projekt izmenjave, da bi končno porušili stereotipe in s sodelovanjem dosegli spremembe.
Primož Zupan iz podjetja Halcom je prepričan, da bi ministrstvo za javno upravo lahko postalo inkubator idej za javno upravo. "Zdaj imate idealen trenutek, da te ideje vpeljete v javno upravo," je Zupan sporočil ministru Koprivnikarju ter pohvalil projekt in rezultate, ki jih je le-ta prinesel.
Prvi rezultati so vzpodbudni
Čeprav gre za majhne korake k cilju vzpostaviti nov, drugačen in zanimiv način sodelovanja med javno upravo in gospodarstvom v Sloveniji, pa so prvi koraki narejeni in rezultati spodbudni. "Rezultati, ki smo jih dobili, so usmerjeni na cilje in ne zgolj na neko izmenjavo. Dejansko smo se nekaj novega naučili," je dejal minister Koprivnikar, ki je prepričan, da je prav, da si tudi v javni upravi priznajo, da ne delajo prav in da se čim več naučijo iz gospodarstva.
"Spremembe je težko uvajati, ker imamo pri spremembah vsi velike oči, jih hočemo uvesti čez noč, potem pa se ne zgodi nič," pravi minister in vse skupaj primerja z bungee jumpingom. "Potrebuješ najprej nekoga, ki gre in skoči, ker si upa in verjame. Potem mu bodo sledili drugi, ker vidijo, da je varno in zabavno. Vedno pa bo na koncu ostalo še nekaj tistih, ki jih je potrebno poriniti." Minister se je vsem sodelujočim zahvalil, da so sami imeli pogum skočiti v globino in se pridružiti Partnerstvu za spremembe.
KOMENTARJI (517)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.