Slovenija

Izredna seja o popotresni obnovi?

Ljubljana, 10. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Skupina poslancev je v DZ vložila zahtevo za sklic izredne seje, na kateri naj bi obravnavali problematiko popotresne obnove v Posočju.

Po potresu v Posočju, julija 2004  (foto: POP TV)
Po potresu v Posočju, julija 2004 (foto: POP TV) FOTO: POP TV

Skupina poslancev in poslank iz vrst SDS, NSi in SLS je s 24 podpisi in s prvopodpisanim Janezom Janšo (SDS) vložila v državni zbor zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora, na kateri naj bi obravnavali problematiko popotresne obnove v Posočju.

Skupina 24 poslank in poslancev iz vrst SDS, NSi in SLS s prvopodpisanim Janezom Janšo (SDS) predlaga po opravljeni razpravi sprejetje sklepa, da naj vlada takoj prouči in sprejme ustrezne ukrepe, ki naj bi med drugim zagotovili enakopravnost vseh prizadetih in enaka izhodišča in pravice do državne pomoči ter razbremenitev obveznosti prizadetih v potresu iz 1998. Podpisani so namreč prepričani, da so vse trenutne aktivnosti popotresne obnove julijskega potresa "usmerjene v prikrivanje poloma popotresne obnove iz leta 1998".

Bo imel DZ še eno izredno sejo? (foto: POP TV)
Bo imel DZ še eno izredno sejo? (foto: POP TV) FOTO: Dare Čekeliš

Poslanci so obrazložili, da je potres v Posočju 12. julija 2004 povzročil veliko gmotno škodo. Med poškodovanimi objekti je tudi veliko število objektov, ki so bili obnovljeni po velikonočnem potresu leta 1998 v skladu s pravili in principi popotresne obnove, ki jih je predpisovala in nadzirala državna tehnična pisarna (DTP).

Zakon ustvaril neenakost med prizadetimi

SLS bo zbrala deset poslanskih podpisov, da bi DZ na izrednem zasedanju opravil splošno razpravo v okviru prve obravnave novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč po skrajšanem postopku, je napovedal Franci Rokavec.

Poslanka in poslanci, podpisani pod zahtevo za sklic izredne seje, menijo, da je bila osnovna napaka obnove po potresu 1998 narejena, ker se je državna pomoč omejila na statično obnovo objekta in ne za usposobitev objekta za ponovno vselitev. Zakon o popotresni obnovi, sprejet maja 1998, je bil zelo diskriminatoren in je povzročil neenakost in neenakopravnost prizadetih oziroma različna izhodišča in različne možnosti za pridobitev državne pomoči.

Podpisani pod zahtevo za sklic izredne seje ugotavljajo, da v državnem proračunu ni dovolj sredstev za odpravo posledic naravnih nesreč. Poleg tega ministrstvo za okolje, prostor in energijo, ki je odgovorno za popotresno obnovo iz leta 1998, ni opravil analize in preverilo temeljev popotresne obnove, temveč je poročilo DZ preložil na 30. september tik pred iztekom mandata.

Potres v Posočju leta 1998 - obnovljeno se je ponovno porušilo
Potres v Posočju leta 1998 - obnovljeno se je ponovno porušilo FOTO: POP TV

Deset dni po letošnjem potresu sta bila "z nepotrebno naglico" sprejeta popravek in sprememba zakona o popotresni obnovi, ki naj bi bila po mnenju podpisnikov zahteve za sklic izredne seje le zagotovilo, da ima ponovno popravilo znova poškodovanih objektov zakonsko pokritje. Čeprav je očitno, da je razlog za ponovno poškodovane objekte v nestrokovni in nekakovostni obnovi.

Za odpis dolga in zamrznitev plačevanja

V sklepu, ki ga v zahtevi za sklic navajajo poslanci, je zapisano, naj vlada prouči in sprejme ustrezne ukrepe, ki bodo zagotovili enakopravnost vseh prizadetih in enaka izhodišča in pravice do državne pomoči, razbremenitev obveznosti prizadetim v potresu leta 1998, tako da se odpiše ves dolg, ki je nastal v času moratorija in zmanjša kreditne obveznosti za eno tretjino.

Poleg tega naj bi se zagotovilo takojšnjo zamrznitev plačevanja obveznosti iz velikonočnega potresa vsem, ki imajo znova poškodovane objekte, gradbene cene za obnovo, ki bodo primerljive s tržnimi cenami v Sloveniji. Zagotovljena naj bi bila tudi strokovno ustrezna obnova, ki bo zagotovila varno in kakovostno bivanje v obnovljenih objektih ter učinkovite ukrepe na področju razvoja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.