V LDS argumentirajo, da so se poslanci od devetih izrednih sej na treh "ukvarjali s 'kompatibilnostjo' javnih uslužbencev, političnim prevzemom javne televizije ter urejanjem statusa bivših poslancev SDS, ki so zasedli sekretarske stolčke kot nagrado za lojalnost predsedniku stranke".
LDS: Cukjati zavaja javnost
Predsednik Državnega zbora France Cukjati po mnenju liberalne demokracije tudi manipulira s podatki in s tem zavaja javnost, saj primerja delo DZ v nekaj mesecih tega mandata s celotnim prejšnjim mandatom. "Ob tem namenoma izpušča pomembno dejstvo, da je DZ številne zakone v prejšnjem mandatu moral sprejeti zaradi harmonizacije z evropskim pravnim redom; s tem je povezano tudi veliko število izrednih sej in obravnav zakonov po nujnem ali skrajšanem postopku."
V LDS še opozarjajo, da veliko po nujnem ali skrajšanem postopku sprejetih zakonov v tem mandatu ni izpolnjevalo meril za takšne postopke. Tako omenjajo predlog zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja, ki "zahteva široko družbeno soglasje" o številu kohezijskih regij in ki ga bodo poslanci sprejemali v času parlamentarnih počitnic. "To kaže na podcenjevanje tako pomembnih tem, nezmožnost vodstva DZ in vladajoče koalicije, da zagotovi kar najvišjo stopnjo demokratičnosti postopkov odločanja, ter popolno ignoranco predlogov opozicije."
LDS še opozarja na sovražni govor v Državnem zboru, ki ni dosegel prave obsodbe. "In prav predsednik Državnega zbora France Cukjati bi, kot prvi med enakimi, moral s svojim delovanjem prispevati k ugledu Državnega zbora," zaključujejo v LDS.
Cukjati zavrača očitke
Cukjati je pred tem v oceni dela parlamenta v minulih osmih mesecih dejal, da je "globalna slika sorazmerno ugodna". S statističnimi podatki je zavrnil očitke opozicije o številnih izrednih sejah ter skrajšanih in nujnih postopkih sprejemanja zakonov.
"Po kriteriju trajanja sej v dnevih so poslanci prejšnjega mandata na izrednih zasedanjih presedeli 30 odstotkov vseh dni, v tem mandatu pa 31 odstotkov," je povedal Cukjati. Tudi podatek o odstotku obravnavanih točk dnevnega reda na izrednih sejah kaže, da jih je bilo manj kot v prejšnjem mandatu (16 odstotkov v primerjavi z 21 odstotki v prejšnjem mandatu).
Izbrisane pozval k prekinitvi stavke
Popravljeno zahtevo za referendum o zakonu o RTV Slovenija je ocenil kot korektno, o razpisu referenduma pa bi lahko poslanci odločali že v četrtek. Predsednik parlamenta je stavkajoče izbrisane danes pisno pozval, naj zaradi zaščite njihovega zdravja in družin prekinejo z gladovno stavko, saj "imamo zagotovo resen namen ta vprašanja razrešiti". Dodal je, da doslej ni imel časa za sestanek s stavkajočimi.