Slovenija

Izšel razpis za visokošolski študij

Ljubljana, 19. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport je v razpisu Univerze v Ljubljani, Univerze v Mariboru in šestih samostojnih visokošolskih zavodov objavilo 22.648 vpisnih mest v visokem šolstvu.

Četrtošolci, ki bodo v letošnjem šolskem letu opravljali maturo, in tisti, ki bodo opravili poklicno maturo in so se odločili za opravljanje dodatnega petega, t. i. maturitetnega izpita, se bodo lahko med programi visokošolskega študija s prijavnimi obrazci odločili do 8. marca.

Vpisnih mest je v primerjavi z lanskim letom za 2,3 odstotka več; koliko se bo razpis za višje strokovno izobraževanje v naslednjem študijskem letu razlikoval lanskega razpisa, pa bo znano konec januarja.

Največ vpisnih mest ponudila Univerza v Ljubljani

Kot vsako leto doslej bo tudi tokrat največ vpisnih mest ponudila Univerza v Ljubljani in sicer 14.105, kar je za skoraj 600 mest več kot lani. Eden od vzrokov za povečanje je v programskih novostih univerze: naravoslovnotehniška fakulteta namreč prvič razpisuje prenovljen univerzitetni študijski program tekstilne tehnologije, v katerem je dodana smer grafična tehnologija, visoka šola za zdravstvo pa bo po nekaj letih spet organizirala študij po visokošolskem strokovnem programu ortopedska tehnika. Letos je ponovno razpisan tudi univerzitetni študijski program prevajalstvo, ki je bil ukinjen lani. Po besedah ministrice za šolstvo, znanost in šport Lucije Čok zapleti v povezavi s tem študijem niso nastali zaradi ministrstva, ampak zaradi izvajalca programa, torej Filozofske fakultete. Po mnenju Čokove pa je ta program nujno potreben za Slovenijo - po njenih ocenah naj bi namreč takoj, ko bi Slovenija vstopila v EU, potrebovala vsaj 80 tolmačev.

Novi programi na Univerzi v Mariboru

Študijski program prevajanje in tolmačenje - angleščina in prevajanje in tolmačenje - nemščina je na mariborski Pedagoški fakulteti uvedla tudi Univerza v Mariboru. Na fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko pa je uvedla tudi študijski program medijske komunikacije, nepedagoški študijski program matematika na Pedagoški fakulteti ter univerzitetni študijski program uporabne fizike, ki ga bodo skupaj izvajale kar tri fakultete, in sicer Fakulteta za gradbeništvo, Pedagoška fakulteta ter Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko.

O uvedbi študija medicine v Mariboru pa šele razpravljajo. Čokova je rektorju mariborske univerze Ludviku Toplaku na nedavnem srečanju v Mariboru zagotovila, da bo šolsko ministrstvo skupaj z ministrstvom za zdravje resno analiziralo pobudo za ustanovitev omenjene fakultete, razprava o pobudi pa bo stekla tudi na svetu za visoko šolstvo. Na osnovi analize razmer in vizije razvoja študija medicine v Sloveniji bosta obe ministrstvi izoblikovali tudi stališče do omenjene pobude iz Maribora, ki so jo že soglasno podprli tudi člani senata mariborske univerze. Na ljubljanski medicinski fakulteti so sicer za naslednje študijsko leto že zagotovili 15 več vpisnih mest, kar pa po podatkih nekaterih strokovnjakov še vedno ni dovolj. Sicer pa je mariborskim dijakom letos omogočeno manj mest za vpis na visoko šolstvo: lani je bilo dijakom na voljo 7000 mest, letos pa le še 6793. V zadnjih letih so na mariborski univerzi razpisali manj vpisnih mest le v študijskem letu 1999/2000.

1750 vpisnih mest na samostojnih visokošolskih zavodih

1750 vpisnih mest bo na voljo tudi tistim, ki se bodo odločili za študij na naslednjih samostojnih visokošolskih zavodih: na koprski Fakulteti za humanistične študije, na novogoriški Politehniki, na portoroški visoki šoli za turizem ter Visoki strokovni šoli za podjetništvo, Visoki šoli za management v Kopru ter na novomeški Visoki šoli za upravljanje in poslovanje. Mogoče se bo večina teh fakultet kmalu združilo v enotno primorsko univerzo, ki naj bi kmalu ugledala luč sveta. Ministrica je namreč prejšnjo soboto na sestanku z župani Kopra, Nove Gorice, Sežane, Izole in Pirana dogovorila, da bo izključna ustanoviteljica te univerze država, kar bo poenostavilo postopke pri sprejemanju temeljnih aktov o ustanovitvi Univerze na Primorskem. Morebiti bo nova univerza tako zaživela že s prihodnjim študijskim letom.

Z letošnjim razpisom so poskušali na ministrstvu omogočiti pestro izbiro: še vedno bo na voljo t. i. vzporedni študij, diplomanti nekdanjih višješolskih programov pa bodo lahko nadaljevali študij na univerzitetnih višješolskih programih. Pri vpisu v visokošolske strokovne programe bo imela poklicna matura enak položaj kot dosedanji zaključni izpit, uveljavljena pa bodo tudi enaka merila za izbiro ob omejitvi vpisa kot doslej. Na dopolnjenih 35 univerzitetnih študijskih programih na 14 fakultetah ljubljanske univerze in na 13 programih na sedmih fakultetah mariborske fakultete se bodo lahko vpisali tudi tisti dijaki, ki bodo poleg poklicne mature opravili še izpit iz enega od predmetov splošne mature.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10