Slovenija

Dvig zdravniških plač na noge spravil ostale sindikate

Ljubljana, 01. 02. 2022 10.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Maruša Slana, STA
Komentarji
663

Ministrstvo za zdravje naj bi s sindikati, ki zastopajo zdravnike in zobozdravnike, sklenilo dogovor o dvigu plač. Temelj za dvig zdravniških plač je deseti interventni zakon, ki je najvišji plačni razred zgolj za zdravnike in zobozdravnike s 57. dvignil na 63. plačni razred. Fides naj bi ob tem zahteval tudi izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju. Ostali sindikati, ki zastopajo največ delavcev v javnem sektorju, so nad "enostranskimi potezami" vlade ogorčeni.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Višje plače za zdravnike in zobozdravnike?
    02:41
    Iz 24UR: Višje plače za zdravnike in zobozdravnike?
  • Štrukelj: Razlike v plačah so postale dramatične
    01:50
    Štrukelj: Razlike v plačah so postale dramatične
  • Štrukelj: Minister Koritnik je očitno padel v nek graben
    01:20
    Štrukelj: Minister Koritnik je očitno padel v nek graben
  • 'Pogajanja bi se lahko zaključila v roku enega meseca'
    01:40
    'Pogajanja bi se lahko zaključila v roku enega meseca'

Po osnovnem vladnem predlogu, ki ga je pridobil Večer, je vlada vsem zdravnikom ponudila dvig izhodiščnih plač za šest plačnih razredov oziroma za 24 odstotkov. Izjema so le zdravniki pripravniki, ki so jim ponudili za 28 odstotkov višje plače. 

Z dogovorom mora sicer soglašati tudi vlada. Po neuradnih informacijah Večera naj bi medtem Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides vztrajal, da se v dogovor zapiše tudi izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema. Drugi sindikati, ki so bili prav tako prisotni na pogajanjih, naj bi sicer temu nasprotovali. 

Temelj za dvig zdravniških plač je deseti interventni zakon, ki je najvišji plačni razred zgolj za zdravnike in zobozdravnike s 57. dvignil na 63. plačni razred.

Iz Fidesa so sporočili, da do uradnega zaključka pogajanj in parafiranja vsebin zadeve ne bodo komentirali. Pričakujejo sicer, da bodo usklajene vsebine v kratkem realizirane, in sicer kot "priznanje slovenskim zdravnicam in zdravnikom za opravljeno požrtvovalno delo v dveh letih spopadanja z epidemijo ter kot pozitiven signal za izzive, ki nosilce zdravstvene dejavnosti v javnem zdravstvenem sistemu čakajo po zaključku epidemije."

Z dogovorom naj bi sicer uvedli tudi nekatera nova delovna mesta za zdravnike in zobozdravnike. Prav tako naj bi predvideli oblikovanje delovne skupine, ki bi pripravila zakonski predlog, ki bi urejal plače zdravnikov in zobozdravnikov. Ti so namreč sedaj vključeni v enotni plačni sistem javnega sektorja.

V Fidesu so danes znova zapisali še, da zahteve po izstopu zdravnikov in zobozdravnikov iz enotnega sistema plač v javnem sektorju, opravnomočene s sklepi zadnjih nekaj letnih konferenc sindikata in podprte tudi s strani ostalih zdravniških organizacij, "ostajajo pomemben strateški cilj ohranjanja dostopnega in učinkovitega zdravstvenega sistema". Tega bodo, "kot odgovorni nosilci zdravstvene dejavnosti, skupaj z ostalimi potrebnimi reformnimi procesi v našem zdravstvu, še naprej zasledovali", so še dodali.

Pozneje so še pojasnili, da je bil pri pogajanjih o realizaciji PKP10 poudarek na popravku plač zlasti mlajšim zdravnikom, "ki bodo simbolno deležni višjega dviga plač kot starejši kolegi".

Podali so tudi pojasnilo glede novega delovnega mesta starejši zdravnik specialist, ki bi bil uvrščen v 63. plačni razred. Novo delovno mesto starejši specialist je po navedbah Fidesa glede na plačno kompresijo v 57. plačnem razredu, ki jo določba v PKP10 začasno odpravlja, "bolj kot ne simbolnega pomena, saj bi morali biti zdravniki, ki so trenutno v 57. plačnem razredu iz naslova rednih napredovanj, ki so skupni vsem javnim uslužbencem, že sedaj v 63. plačnem razredu".

"Novo delovno mesto starejši zdravnik pomeni v sklopu PKP10 v prvi vrsti pomembno simbolno priznanje izkušenim zdravnikom, na katerih sloni javni zdravstveni sistem," so še dodali.

Iz opozicije pa medtem že prihajajo prvi odzivi. Predsednik LMŠ Marjan Šarec je na družbenem omrežju Twitter zapisal, da bi izstop ene plačne skupine iz enotnega plačnega sistema sprožil plaz zahtev. "Vsak poklic ima svoje specifike, ki so neprimerljive z drugimi in ki jih obstoječi sistem ne naslavlja. Ampak brez jasne alternative sedanjemu sistemu (sistemske rešitve) bo kaos," je dodal. 

Zdravniki zahtevajo višje plače.
Zdravniki zahtevajo višje plače. FOTO: Dreamstime

Ministrstvo za zdravje: Vsebinsko pogajanj ne komentiramo, dokler ni podpisan dogovor

Na zdravstvenem ministrstvu pravijo, da pogajanja s sindikati, ki predstavljajo zdravnike, aktivno potekajo. Vsebinsko pogajanj ne želijo komentirati, dokler ni podpisan dokončni dogovor. 

"Zagovarjamo stališče, da so za tvoren in konstruktiven pogajalski proces ključnega pomena interni pogovori, brez pritiskov javnosti. Ne glede na to, pa zaradi različnih informacij, ki danes krožijo, pojasnjujemo, da sta se vladna in sindikalna pogajalska stran tekom pogajanj dogovarjali o plačah zdravnikov in zobozdravnikov v okviru obstoječega sistema," so zapisali. 

Pogovarjali so se sicer tudi o oblikovanju delovne skupine, ki bo pripravila nov predlog zakona, ki bo urejal plače zdravnikov in zobozdravnikov.

Ministrstva za javno upravo: Morebitni izstop se lahko zagotovi samo s spremembo zakona

Vlada dogovora med sindikati s področja zdravstva in vlado glede plač zdravnikov še ni obravnavala. Vsekakor pa je minister za javno upravo Boštjan Koritnik kolege v vladi že na seji vlade pri obravnavi izhodišč za pogajanja, ki jih je pripravilo ministrstvo za zdravje, opozoril na posledično nezadovoljstvo preostalih sindikatov in demonstracijski učinek pri drugih poklicnih skupinah, so spomnili na ministrstvu za javno upravo. 

"Zahtevo sindikatov javnega sektorja glede začetka pogajanj o usklajevanju vrednosti plač poznamo in prav na podlagi zahteve sindikatov javnega sektorja smo na ministrstvu za javno upravo že pripravili Izhodišča za pogajanja, ki jih bo Vlada predvidoma obravnavala na seji ta četrtek," so zapisali v sporočilo za javnost in dodali, da se strinjajo, da se je treba pogajati o usklajevanju plač tudi v javnem sektorju, a opomnili, da se plače v javnem sektorju ne usklajujejo že od leta 2011. "Kar pa seveda ne more biti samo odgovornost aktualnega ministra za javno upravo."

Prav tako so grožnje s stavko po mnenju ministrstva v tem trenutku preuranjene, saj so prepričani, da izzive lahko rešijo za pogajalsko mizo. "Glede izstopa posamezne poklicne skupine iz enotnega plačnega sistema sta ministrstvo in minister Koritnik svoje stališče že večkrat pojasnila, ponovno pa poudarjamo, da se morebitni izstop lahko zagotovi samo s spremembo Zakona o sistemu plač v javnem sektorju," so še zapisali. 

"Kar nekaj očitkov, predvsem s strani posameznih sindikatov, je nekoliko nenavadnih, saj jih nekaj med njimi sodeluje na ločenih pogajanjih za zdravstvo, tam se zavzemajo za dvig plač za eno poklicno skupino, potem pa na centralni ravni prav to problematizirajo," so še pripomnili na ministrstvu.

Sindikati na nogah: 'Lov je zdaj odprt'

Svoja pričakovanja in zahteve glede zvišanja plač v javnem sektorju so predstavili tudi predstavniki pogajalskih skupin sindikatov javnega sektorja. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture ter predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je bil do odnosa vlade do sindikatov zelo oster. 

Po njegovih besedah je vlada z enostransko potezo združila razmerja med plačnimi skupinami in pod vprašaj postavila celoten obstoječ plačni sistem. "Moj sklep je povsem preprost. Ker jim je očitno povsem vseeno za posledice, ki bodo iz te enostranske poteze sledile. Povsem enoznačno je mogoče ugotoviti, da je vlada legitimirala vse sindikate, da za svoje članstvo zahtevajo enako," je dejal Štrukelj. 

Lov je zdaj odprt, odprla pa ga je vlada z neracionalnimi in nerazumskimi potezami, je bil oster Štrukelj. 

Povedal je, da ostali sindikati ne nasprotujejo dvigu plač zdravnicam in zdravnikom, ampak temu, da "nekaj velja zgolj za njih, čeprav so tudi drugi upravičeni do tega". Po besedah Štruklja zdravnike spoštujejo, a ne pristajajo na to, da postanejo izjema, vsi ostali pa so v podrejenem položaju. Medtem ko se vlada pogaja z zdravniki, pa zahteva ostalih sindikatov ni prišla niti do seje vlade, je bil oster Štrukelj. "Vlada je šla v interventni zakon za zdravnike z rušenjem samega sistema. To je dvojnost, ki frustrira. S tem, ko nismo prišli niti do seje vlade, nam je bilo sporočeno, da smo nižje oblike življenja za razliko od zdravnikov," je še dodal. 

Sindikalni pogajalski skupini sklicali pogajanja

Ker se vladna stran na poziv sindikatov o sklicu pogajanj ni odzvala, sta jih zdaj sklicali pogajalski skupini. Vladno pogajalsko skupino so povabili nanje za prihodnjo sredo, prav tako nanje vabijo premierja Janeza Janšo.

Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil vodja ene od sindikalnih pogajalskih skupin Jakob Počivavšek, bodo na pogajanjih vladni strani predstavili svoja pričakovanja in zahteve. Med njimi je tudi, da se dvigne uvrstitev vseh delovnih mest v javnem sektorju za šest plačnih razredov, kolikor je bil po Počivavškovih besedah najnižji dvig delovnih mest zdravnikov in zobozdravnikov, dosežen v ponedeljkovem dogovoru. Prav tako bo njihova zahteva, da se omejitev najvišjega plačnega razreda, ki ga je mogoče doseči z napredovanji, odpravi za vse javne uslužbence.

Zahtevajo tudi, da se določi avtomatično usklajevanje vrednosti plačnih razredov, in sicer najmanj z inflacijo, od letošnjega leta dalje. Prav tako pričakujejo dvig vrednosti plačnih razredov na način, da se odpravi uravnilovka v spodnjem delu plačne lestvice, da se torej, kot je pojasnil, vrednost najnižjega plačnega razreda dvigne na raven minimalne plače in se nato dogovorijo ustrezna razmerja tudi do višjih plačnih razredov.

"Pričakujemo, da se bo vlada na pogajanja odzvala vsaj tako ažurno in konstruktivno, kot je to počela v pogajanjih, ki so se včeraj zaključila, in da bo sprejela tudi ustrezna izhodišča za ta pogajanja, ki bodo na eni strani zagotavljala enakopravno obravnavo javnih uslužbencev in na drugi strani omogočala pogajanje o vseh omenjenih zahtevah," je dejal Počivavšek.

V sindikatih pričakujejo, da se bodo pogajanja začela nemudoma, "v nasprotnem primeru se po sindikatih med članstvom že opravljajo pogovori o zaostrovanju sindikalnih aktivnosti," je še navedel Počivavšek.

Takojšnja pogajanja pričakujejo tudi v sindikatih državne uprave

Že pred ponedeljkovim dogovorom z zdravniki so vlado k pogajanjem v skupnem pismu v petek pozvali tudi Sindikat carinikov Slovenije, Sindikat ministrstva za obrambo in Sindikat državnih organov Slovenije. Predsednik slednjega Frančišek Verk je opozoril tudi na preobremenjenost inšpekcijskih služb.

Omenjeni sindikati so v skupnem pismu vladi, premierju Janši in ministru za javno upravo Koritniku izpostavili, da je vlada dala absolutno prednost policistom in zdravstvu, istočasno pa povsem zanemarila nič manj pomembne pooblaščene in uniformirane uradne osebe represivnega dela državnega aparata in drugo uradništvo, ki pooblastila države izvršuje neposredno v razmerju do pravnih in fizičnih oseb oz. odloča o njihovih pravica in dolžnostih.

Med njimi so navedli zaposlene v Finančni upravi RS, Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij, ministrstvu za obrambo in Slovenski vojski, pa tudi na Sovi in inšpektorje vseh državnih inšpektoratov ter vse druge uradnike, ki so pri svojem delu še posebej varnostno in zdravstveno izpostavljeni. V omenjenih sindikatih opozarjajo na "favoriziranje" le določenih poklicnih skupin in tudi neenako obravnavo zaposlenih, ki spadajo v plačno skupino C.

Glede na dejstvo, da skupaj zastopajo vse državne uslužbence in uslužbence uprav lokalnih skupnosti razen uslužbencev policije, pa, kot so zapisali, zahtevajo neposredna pogajanja z vlado oz. povsem enake pravice, "ki so jih že leta deležni sindikati policije, zdravstva in šolstva".

Zahtevajo, da se takoj pristopi k pogajanjem, s katerimi bodo odpravili podvrednotenje pooblaščenih in uniformiranih uradnih oseb. Če njihovemu pozivu k pogajanjem ne bodo prisluhnili, pa bodo, kot so pojasnili, prisiljeni začeti z zaostrovanjem sindikalnih aktivnosti. Odgovor vladne strani pa pričakujejo najpozneje do 4. februarja.

Verk je na skupni novinarski konferenci pogajalskih skupin sindikatov javnega sektorja opozoril tudi na "enormne obremenitve" državnega uslužbenstva in uslužbenstva uprav lokalnih skupnosti, ko gre za nadzor pogoja PCT. Poudaril je, da bi moralo priti do ustreznega povečanja tako kadrov kot prostorov.

V pismu, ki ga je pred dnevi naslovil na vlado in inšpekcijski svet, pa je Verk opozoril še, da so vlada in posamezni resorni ministri primerno poskrbeli za plače nekaterih skupin, povsem pa zanemarili inšpektorje, ki so veliko na slabšem od povsem primerljivih struktur javnih uslužbencev. V sindikatu zato zahtevajo, da se plače inšpektorjev zvišajo, da bodo primerljive s plačami primerljivih poklicev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (663)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ivan z Doba
02. 02. 2022 11.25
+5
Sedaj je jasno, zakaj stroka ze dve leti prenaša nestrokovnost edinega "epidemiologa". Dodatki za nedelo in končen izplen, 25% višje plače. Ker gre to iz zdravstvene blagajne bomo pacienti prikrajšani za sorazmerni delež storitev! Fuj. Smrt janšizmu!
94001
02. 02. 2022 11.24
-3
Pravilno. Za 10 let študija in reševanje življenj imajo premajhne plače. Če dober zavarovalni agent pri zavarovalnici Trihgav s srednjo šolo lahko dobi 5000€/mesec, ker nat.eg..uje ljudi z zavarovanjem zares ne vidim razloga zakaj zdravnik specialist ne bi dobil 7000€/mes. Zdravniki splošne ambulante pa itak dobijo samo 2300€/mesec.
marko1310
02. 02. 2022 15.24
Salomon
02. 02. 2022 10.57
+4
ja, vse je treba plačati po učinke. ne vem pa, kako jim lahko dvigujejo plače, če so v enotnem plačnem sistemu To je protizakonito. Ampak naše sodstvo itak ne zna ničesar splejati do konca.. Razen če kdo pašteto ukrade... Naj frajerji najprej stopijo iz sistema, si kupijo opremo ali jo najamejo.obstoječo, saj ta je NAŠA LAST, last davkoplačevalcev Potem pa naj jim zavarovalnica plačujejo po pogodbenih cenah in opravljenih storitvah Naj me vrag, če bo imel kateri taaako plačo kot jo imajo zdaj marsikateri lenuhi med njimi
zmago56
02. 02. 2022 11.08
+3
Tisti, ki se ne bojijo dela in plačila po učinku so ža zapustili Slovenijo. Tisti, ki dobivajo za svoje delo previsoke plače pa z odhodom samo grozijo in še višje plače zahtevajo, nikdar pa ne bodo ven odšli, ker se zavedajo, da je zunaj plačo trba zaslužiti.
zmago56
02. 02. 2022 10.51
+5
Zaposlene v javnem sektorju je treba plačat po učinku, kar pa se pri nas ne bo zgodilo, ker bi v tem primeru morali eni na plačilni dan položnice namesto plač dobiti.
Salomon
02. 02. 2022 10.49
+6
Takih plač za toliko dela kot ga opravijo naši zdravniki je blogokletno, marxokletno.. nikjer na svetu Dajte jih že enkrat plačevat po delu..pa bo takoj jasno, koliko jih sploh rabimo, koliko si zaslužijo..kar naenkrat bo preveč kadra in ljudje bodo vseeno oskrbljeni kot treba...... Ker že dolgo niso... Rabijo električnega gonjača...
zmago56
02. 02. 2022 10.37
-3
Zaradi nizkih plač je iz Slovenije odšlo vprecej zdravnikov in drugih strokovnjakov. Nikjer in nikoli pa še nisem zasledil, da bi kak sindikalist Slovenijo zapustil in začel za sindikate tam čez mejo delat.
zmago56
02. 02. 2022 10.54
+2
Problem plač v zdravstvu in vsem javnem sktorju je v tem, da tisti, ki nič ne delajo dobijo več od tistih, ki delajo.
55bojan
02. 02. 2022 10.29
+4
Neučinkovitost! ,privilegiranosti in nesposobnost se pri nas nagrajuje!Koliko časa še?????????Akterji tega so vedno eni in isti!ali je davkoplačevalski denar res jama brez dna?????????????
martinov
02. 02. 2022 10.04
+5
Za sprehajanje po oddelkih si ne zaslužijo nič več ! Med sprehodi razmišljajo o prejšnjem pacientu in naslednjemu predpišejo neko svojo misel ! Počivajo v svojih pisarnah in čakajo, da jim kakšna sestra pride vzet vzorec njihove sperme!
krpati
02. 02. 2022 10.02
+5
To je nagrada za nedelo
terran
02. 02. 2022 10.19
+1
marzo
02. 02. 2022 09.39
+10
Ukiniti obvezno zavarovanje in zdravniško zbornico ter pripeljati zdravnike iz tujine. Naše lenuhe in izsiljevalce pa na cesto.
giovanni2
02. 02. 2022 09.53
+7
Tako je, naj bodo zdravniki privatniki v SVOJIH ambulantah in s SVOJO opremo, pa naj bodo milijarderji če bodo lahko. In naj zaposlijo takšne varnostnike, ki jih bodo štemplali, da ne rabijo prihajati v SVOJO službo. V klinične centre pripeljati tuje zdravnike, ki bodo veseli, da imajo ENO službo, ki je dobro plačana.
Entip?ek
02. 02. 2022 09.21
-2
Dobro bi bilo tole res preurediti..pa ne morejo biti policaji, vojaki v istem žaklju po istih kriterijih...policaj, srednja šola en tečaj in dobi 3500 bruto....res pišete, da so to bogovi v belem, mate pa vsi možnost, da postanete ta bog...sam traja. ., traja....
Predlagatelj
02. 02. 2022 09.46
+4
Ni problem plača zdravnikov. Problem je v prejemkih. KO delajo, dobijo dodatke, dobijo prejemke kot s.p., dobijo honorarje za delo pri kolegu v privatni praksi, .... Samo plače jih ima zelo malo. Redki tudi delajo 40 ur na teden.
User1899173
02. 02. 2022 08.42
+4
Tako ja. Sedaj mi je jasno kdo dviguje povprečje "povprečne" slovenske plače medtem ko je 3/4 raje na minimalcu.
Nimasmisla
02. 02. 2022 08.28
+1
spet bo štala
Tomvojo
02. 02. 2022 10.33
+1
Bevskbevsk
01. 02. 2022 21.59
+3
o to pa so bombonjere za ze tako podhranjene pa ovitki od požrtih bombonjer.ja volitve bodo ni kaj
ni_mi_vse_eno
01. 02. 2022 21.52
+10
Naj gredo v tujino, če želijo. Edino pošteno bi bilo, kot je rekel minister, da bi se vzelo nek model (recimo avstrijski model) in se ga prepisalo. Potem pa plače samo še kot %BDP-ja/prebivalstvo. Mi pa sedaj imamo osnovne plače veliko nižje, potem pa z dodatki nabijajo, da pridejo še višje s plačami, kot v tujini.
marzo
02. 02. 2022 09.42
+3
Kdo jih bo pa gledal v tujini, da bodo cingali nogo? To si lahko privoščijo samo v komunističnem SĐS mađaristanu.
ni_mi_vse_eno
01. 02. 2022 21.49
+4
Plače zdravnikov so previsoke že sedaj, medicinske sestre pa imajo premajhne, zato je to epidemijo lepo pokazalo, da je manjkalo medicinskih sester, zdravnikov pa ne. Medicinske sestre pa raje kot trgovke gredo delat. Ni nočnih, ni vikendov in plača tam tam.
Betuul
01. 02. 2022 21.47
+3
Na nogah so tudi upokojenci ! od - z januarskim dvigom pokojnin
Štanjkol
01. 02. 2022 21.25
+1
So dobili nagrado za kovid LOL
ElectroVoice
01. 02. 2022 21.12
+4
Pa valjda, da je Štrudl znorel. Dvig za 6 razredov pomeni dvig za vsaj 24%! Zdravniki, ki so plačno najbolj problematični, pa niso stare zavaljene "baletke" v belem, ampak mladi zdravniki. Četrtina plače pri takem zdravniku je mogoče 250 do 300€, pri starem pa okoli jurja!!! Razlike se zopet večajo, luknja v zdravstveni blagajni pa tudi. Plače med zdravniki bi bilo treba malo poravnati. Preveč zavaljenim nekoliko zmanjšati in s tistim "pomagati" mladunčadi. Tako bi masa za plače ostala enaka, Štrudl pa na stolu...
TooSick
01. 02. 2022 21.09
+6
Dvignu bi js njim ja, sam ne plač ampak bajte u luft. Tega ivana pa upam, da cimprej pobere. Kako lahko das nekomu vec k ma ze tko prevec a skor pou slovenije pod pragom revscine, pa a je to sploh se normaln