Angleški obveščevalci trdijo, da je Husein pobegnil, Američani pravijo, da je verjetno mrtev. Kako je mogoče, da so si podatki tako nasprotujoči?
Kot veste, smo v Iraku priče večplastni vojni: medijski, psihološki in pa tisti klasični vojni, in v tej situaciji je vloga obveščevalnih služb izredno zahtevna. Tu se srečujemo na eni strani z izredno kratkim procesom od pridobivanja podatka, preko njihovega vrednotenja in uporabe teh informacij, na drugi strani pa je problem tudi koordinacija. Ne bi sodil te prve informacije, ki so v medijih, kot da so verodostojne, ker bomo kasneje o tem dobili še boljše informacije.
Zdi se, da zdaj koaliciji ni več toliko do tega, da Sadama Huseina dobijo v roke, kot jim je bilo na začetku. Pomembno je, da zrušijo njegov režim. Gre to pripisati tudi nemoči obveščevalnih služb, da bi ga našle?
Dejstvo je, da je pomembno, da se Sadamov režim zruši, to je eden od ciljev koalicije, vendar za povojno obnovo bi bilo pomembno, da dobijo Sadama Huseina ali živega ali pa morda tudi mrtvega. Ampak tudi tega jaz ne bi pripisal nemoči obveščevalnih služb. Obveščevalne službe pridobivajo podatke na različne načine: s tehničnimi sredstvi, z medsebojno izmenjavo podatkov, tudi prek javnih virov, najtežje pa je pridobivati podatke prek človeških virov. In prodreti v nek režim, kot je Sadamov je bilo izredno težko. Zaradi tega menim, da to ni nemoč obveščevalnih služb pač pa koriščenje tistim zmožnosti, ki so na voljo.
Bi bilo po vaše mogoče, da bi iraškega voditelja že pred napadom prijeli agenti, specialci oziroma da bi se bilo mogoče izogniti vojni?
Kot sem rekel, je najtežje pridobivanje podatkov prek človeških virov. Tudi prodor v Sadamov režim ni bil enostaven, tako da menim, da je to bilo nemogoče. Če bi to bilo mogoče, bi to prav gotovo tudi storili.
Je moč predvideti kaj se bo zgodilo z iraškim voditeljem? Bo njegova usoda podobna usodi Osame bin Ladna?
Lahko bi se tako zgodilo, ampak jaz upam, da se ne bo.
Ali obstaja možnost, da bi iraški režim udaril nazaj? Ali je povsem na kolenih?
Govorimo tudi o medijski vojni in dejansko lahko zdaj, v tem trenutku govorimo o tem, da dobivamo medijske informacije bolj enostransko, Sadamov režim ne daje več medijskih izjav, tako da v tem trenutku je težko soditi, koliko je ta režim zrušen, vidimo pa, da se koalicija zaveda tega problema in lahko pričakujemo na določenih delih določene protiudare, vendar menim, da gre bolj za taktično raven kot pa za nekaj širše operativnega. Situacija pa je zelo resna, kajti vojaki so v Badgdadu in lahko prihaja tudi do tega, da se iraški vojaki preoblečejo v civiliste in na ta način delujejo proti koaliciji. So pa tudi še druge zelo težke možnosti, tako da situacija še ni rešena.
Torej vojne še ni konec?
Seveda ne.