O tem, kako so se odzvali, kaj je bilo drugače, je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. Dejal je, da so tisto, kar so načrtovali po uničujočem požaru leta 2022, zdaj v praksi uresničili v celoti. Seveda so še kakšne malenkosti, ki jih bodo odpravili. "Ampak ta odločitev za nakup letal za gašenje je bila pravilna in tudi danes se je to pokazalo na krstu v živo."
Letala so aktivirali takoj po obvestilu o požaru. "Že tudi, ko smo načrtovali ta nakup, in smo se pogovarjali, smo rekli, da bo naša taktika takšna, da letala nastopijo takoj. Ne čakamo, da se požar razširi, da ga ne moremo obvladovati, ampak takoj, kar pomeni, da lahko z vodo, ki jo imajo v trupu v času dežurstva in tudi preletov, ki jih izvajajo v času velike požarne ogroženosti, že v prvem trenutku upočasnijo razvoj požara, kar je zelo pomembno za delo gasilcev na tleh."
Pa je delo gasilcev zdaj drugačno? Bistvene razlike ni, pravi Šestan. Količina vode je tukaj sicer malo večja, tudi odmet je drugačen, zato je treba biti nekoliko bolj pozoren, če je treba , se tudi umakniti. "Ampak to vse usklajujejo naši koordinatorji, in verjamem, da bomo skozi ta usposabljanja in vaje, ki jih bomo še imeli, to izpopolnili do potankosti."
Včeraj v tem smislu niso imeli prav nobenih težav. Je pa res, kot je poudaril Šestan, da je obseg požara tokrat manjši kot leta 2022, kar spremeni situacijo.
Na vprašanje, kako sta se odrezala air tractorja, ki sta ju sicer pilotirala španska pilota, medtem ko sta slovenska, ki še nimata dovolj ur, sedela na pomožnih sedežih in se imela priložnost učiti v praksi, je pohvalil odločitev, da se kupi dvoseda, kar pomeni, da "se lahko s temi izkušenimi piloti vozi pilot, ki se šele pripravlja".
"Mislim, da je bila to dobra šola, imeli smo pa tudi malo sreče. Vodo smo lahko zajemali v Tržaškem zalivu, ker je pihala burja, ki praviloma ne povzroča velikih valov. Če bi pihal jugo, potem bi bile te težave večje ali pa vode morda sploh ne bi mogli zajemati. In potem bi morali pač morali letala polniti na drug način, kar bi podaljšalo postopek."
Na terenu imajo tudi drone. Njihova naloga je podpora gasilcem, z droni bodo lahko pregledali teren in gasilcem povedali, kje so žarišča, da bodo lahko ukrepali še bolj učinkovito, kot lahko na podlagi tega, kar vidijo sami, je pojasnil Šestan. "Droni so opremljeni tudi s termokamerami in je to zelo podobno temu, kar smo ves dan delali s policijskim helikopterjem, ki ima tudi termokamero."
Kot je dejal, je policijski helikopter pomagal iskati tako žarišča kot sodeloval pri koordinaciji odmetov vode, ker je v njem sedel koordinator med zrakom in tlemi.
Šestan je še poudaril, da so tokrat res zelo hitro aktivirali državni načrt, takoj ko je bilo jasno, "da je treba na teren čim prej poslati čim več ljudi, vključno z zračnimi silami". In aktivacija državnega načrta pomeni, da imajo gasilci proste roke vpoklicati pomoč iz celotne Slovenije. Pomeni pa tudi zagotovilo, da bodo te enote, ki so večinoma prostovoljne, dobile povrnjene neposredne stroške. Sem spadajo gorivo, prehrana, refundacija osebnega dohodka, kakšne okvare opreme ...
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.