
Iz stranke LDS je zaradi podpore predsednici Katarini Kresal izstopil član sveta stranke Peter Jamnikar. V svoji sicer kratki izstopni izjavi je zapisal, da se je pred dnevi "LDS zavestno odločila za podporo predsednici, ki ji državni organi pripisujejo koruptivna dejanja". "Po mojem mnenju to vodi v dokončni politični in etični razkroj stranke," je zapisal in dodal, da zato izstopa iz stranke. Na naše vprašanje, ali namerava politično pot nadaljevati drugje, pa je odgovoril, da je še prezgodaj, da bi govoril o tem.
Za komentar smo poprosili tudi LDS, ki pa je sporočila, da Jamnikarjeve odstopne izjave nima, zato je uradno še vedno njen član. Tudi Anton Anderlič iz stranke LDS je dejal, da stranka in on osebno o Jamnikarjevem odhodu še nista bila obveščena. Dodal je, da se je morda odločil, da o tem najprej obvesti javnost. Sam sicer vsak odhod iz stranke obžaluje, še posebej če gre za ljudi, ki so bili nosilci in oblikovalci politike v stranki. "Dejstvo pa je, da gre vsak svojo pot," meni Anderlič.
Jamnikar je postal generalni sekretar LDS leta 2002, ko je bil v stranki še Gregor Golobič, zdaj predsednik "odcepljene" Zares. Nekdanji poslanec je trenutno svetovalec v kabinetu ministra za razvoj in evropske zadeve Mitje Gasparija. V LDS je bil v času predsednikovanja Janeza Drnovška sekretar izvršnega odbora, nato pa je na kongresu januarja 2002 proti volji Drnovška, ki je bil takrat predsednik države, v tekmi za generalnega sekretarja premagal favorita vodstva stranke Bogdana Biščaka.
Za zdaj ostaja na ministrstvu za razvoj in evropske zadeve
Na ministrstvu za razvoj in evropske zadeve so pojasnili, da je Jamnikarjeva funkcija vezana na mandat ministra in ne na stranko. Vsak minister lahko namreč ob prihodu na ministrstvo zaposli pet ljudi, katerih mandat je vezan na njegov mandat. "Gre za osebno zaupanje ministra", je še dodala predstavnica ministrstva Gordana Pipan.
Glasovanje o svoji zaupnici za mesto predsednice stranke je Kresalova zahtevala po tem, ko je nepreklicno odstopila z mesta notranje ministrice. Za to se je odločila, ko sta računsko sodišče in komisija za preprečevanje korupcije izdali vsaka svoje mnenje o postopkih, po katerih je bila najeta stavba za nacionalni urad. Obe instituciji sta v svojih mnenjih ugotovili nepravilnosti.
Stranka je skoraj soglasno Kresalovi izglasovala zaupnico, proti pa je bil med drugim tudi Blaž Kavčič, sicer predsednik državnega sveta.
Ali Kavčič in Jamnikar ustanavljata stranko?

Sicer pa je pred dnevi spletni portal pozareport.si zapisal, da naj bi na levici nastajala nova stranka, ki ima delovno ime Nova LDS. Za predsednika stranke naj bi prav Jamnikar in Kavčič novačila pravnika in predsednika sodnega sveta Mira Cerarja mlajšega. Ta naj bi portalu potrdil, da se je z Jamnikarjem o tem res pogovarjal, s Kavčičem pa ne, saj ga ne pozna. O tem je sicer resno razmišljal, a se je odločil, da v politiko ne bo vstopil, in to Jamnikarju tudi sporočil, s čimer se zanj zgodba končuje.
Na vprašanje, ali pozna govorice, da naj bi Jamnikar in Kavčič nameravala ustanoviti novo stranko, pa je Anderlič odgovoril, da je za to "slišal, tudi nekaj prebral", vendar pa o tem ni z nikomer govoril, tako da tega ne more komentirati.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.