Avtorica prispevka: Tjaša Slokar
Kolikšno pot je prehodil 46 letni Janez Janša do trenutka, ko je z 57 glasovi podpore prisegel kot peti predsednik vlade države, za katere samostojnost je zagotovo eden zaslužnejših, je znano vsem. Upornik, mladinski aktivist, zapornik, osamosvojitelj, obrambni minister, trgovec z orožjem, politični odpadnik, vodja opozicije, politični strateg so samo nekatere oznake, ki so ga spremljale v zadnjih šestnajstih letih.
Zastavlja pa se vprašanje, kam je izginil tisti Janša, ki se je, kot trdijo opazovalci, spremenil v spravljivega, preudarnega politika. Njegov nekdanji politični tekmec Jožef Školč je glede tega cinično dejal, da je Janša neke vrste slovenski Dalajlama, ki obljublja vse tisto, kar ne more prepovedati.
Na drugi strani pa njegovi sopotniki verjamejo v preobrazbo. Eden izmed njih je tudi Franci Zavrl, član četverice JBTZ, ki je povedal, da se je Janša spremenil kot osebnost. "On je danes mnogo bolj zrel, kot je bil v obdobju osamosvojitve ali pa v osemdesetih. Včasih je na primer vse podredil zgolj kritiki armade, ali pa je bilo vse podrejeno le osamosvojitvi. Deloval je precej parcialno, lahko bi rekli tudi precej vojaško. Danes pa deluje državniško, bolj integratorsko in bolj uravnoteženo. Ni bilo dovolj, da se spremenilo družbeno okolje, in da se je spremenil on kot profesionalni politik, ampak se je Janša moral spremeniti tudi kot človek," je še dodal Zavrl.
Nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel je poudaril, da Janšo že zelo dolgo poznam kot strpnega človeka. Po njegovem mnenju je bil do svojih nasprotnikov bolj strpen, kot so bili oni do njega.
Z novim načinom komuniciranja, premierskim oblačenjem in mehkejšo vsebino je mandatar za sestavo nove vlade razorožil svoje nasprotnike. Tisti del javnosti, ki ga je znal Janša spraviti na okope, pa je presenečen. Prav tako so presenečeni tudi strokovnjaki. Eden izmed njih je tudi profesor psihologije marketinga dr. Miro Kline, ki pravi, da je prej mogoče imel držo upornika ali držo generala, zdaj pa je iz te uporniške logike nenadoma prešel v vlogo državnika, ki se obnaša bistveno drugače, ki bistveno več posluša in šele potem govori, pri čemer ne govori napadalno. " Postal je državnik oziroma državotvornik, ki bo znal za seboj potegniti veliko število ljudi," je še dodal Kline.
Janša sam nad ugotovitvami, da se je spremenil, ni navdušen. Vedno sem bil zvest samemu sebi, pravi, in vedno sem se boril za iste cilje. Za dosego teh je bil brezkomprosmisen tudi do nekaterih svojih sodelavcev. Tisti, ki so razmišljali drugače, so odšli, a so o Janši ohranili dobro mnenje.
Tako je z mesta tiskovne predstavnice SDS odšla tudi Alenka Paulin. "Poznam ga kot zelo prijetnega, prijaznega in zelo delovnega človeka. Moji razlogi za odhod niso bili vezani nanj. Odšla sem zaradi političnih nestrinjanj. Menim, da je Janez Janša človek, s katerim je zelo prijetno delati in od katerega se lahko človek zelo veliko nauči," dodaja Paulinova.
Janša, ki ga poznamo tudi kot strastnega igralca golfa in ljubitelja gora, je tudi velik individualist. Zanese se v glavnem nase. Sicer posluša, upošteva pa le malokoga, tako kot mogoče njegov trenutni politični vzornik Janez Drnovšek, ki mu, kot nekateri trdijo, Janša postaja vedno bolj podoben.
Ugotavljati, ali je njegova sprememba zgolj poza ali ne, je - kot pravi eden ključnih ljudi slovenske politike, ki želi ostati neimenovan - pravzaprav nepomembno.
To lahko zanima samo nekoga, ki je z njim poročen. Koga bi to moralo zanimati je vprašanje, ki si ga zaman postavljamo vsi, ki bi radi vedeli, ali bo Slovenija poleg predsednika države imela tudi predsednika vlade, ki nima žene oziroma ženske, ki bo suvereno odigrala vlogo prve dame. Janša o tem za zdaj ne želi govoriti.