Slovenija

Janez Podobnik: 'Ne bom plačal!'

Umag, 12. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
B.R./M.P./K.L.
Komentarji
0

Predsednik SLS Janez Podobnik pravi, da ne bo plačal kazni, ki mu jo je zaradi incidenta pri Jorasovi domačiji prisodil umaški sodnik za prekrške.

Incident se je zgodil 22. septembra lani pri mejnem prehodu Sečovlje
Incident se je zgodil 22. septembra lani pri mejnem prehodu Sečovlje FOTO: POP TV

Janez Podobnik se je tako odzval na poročanje medijev, da je sodišče za prekrške v Umagu 12 slovenskim državljanom, ki so bili 22. septembra lani vpleteni v incident blizu mejnega prehoda Sečovlje - med njimi je bil tudi sam -, izreklo denarno kazen v skupni višini 19.000 kun. Kot je pojasnil, so bili iz medijev obveščeni, da je hrvaški sodnik za prekrške obvestil javnost o tem, da naj bi hrvaške oblasti odločbe vpletenim v dogodek poslale po pošti ter da so ti dokumenti postali izvršljivi. Kot je dodal, je stališče SLS, da tudi državljani ne morejo ostati neprizadeti ob posegih v slovensko celovitost, zato kazni v nobenem primeru ne namerava plačati. "V SLS ne pristajamo na tiho prilaščanje slovenskega ozemlja in suverenosti," je dodal.

Umaški sodnik je vsem dvanajstim slovenskim državljanom zadnji dan prejšnjega leta naložil po tisoč kun ali dobrih trideset tisoč tolarjev za izogibanje mejni kontroli, sedmim še po tisoč kun, ker niso pokazali dokumentov, bratoma Podobnik pa še po 500 kun ali dobrih petnajst tisočakov, ker nista imela dokumentov.

Tudi Marjan Podobnik je povedal, da mu odločba ni bila vročena, in da kazni ne misli plačati, ker ne priznava jurisdikcije Hrvaške na slovenskem ozemlju. Prav tako ne Joško Joras. Če kaznovani kazni v pol leta ne bodo plačali, jim grozi zapor – za vsakih tristo kun kazni en dan v ječi. Joška Jorasa bi lahko zaprli praktično kadar koli po preteku roka. Največ zapora pa seveda grozi bratoma Podobnik, po devet dni. Razen če bo šel Janez Podobnik na Hrvaško na uradni obisk kot minister za okolje, ker ga varuje Konvencija o specialnih misijah.

Pohvala pravosodnemu ministrstvu

Podobnik je pohvalil poteze ministrstva za pravosodje tako v prejšnji kot v sedanji vladi, ki je zavrnilo prošnjo hrvaškega pravosodnega ministrstva, naj vpletenim slovenskim državljanom vroči odločbe sodnika za prekrške v Umagu, saj bi bila vročitev odločb slovenskim državljanom v nasprotju s slovenskim pravnim redom in v škodo njene suverenosti in varnosti.

Kot je še dejal Podobnik, kakršnokoli oviranje gibanja slovenskih državljanov na temelju mednarodno nesprejemljivih postopkov, ki jih je vodilo hrvaško sodstvo, po mnenju SLS predstavlja kršitev mednarodnega prava, za kar Hrvaška lahko nosi posledice. Podobnik zato pričakuje, da se to ne bo zgodilo, ter da bo prišlo do korektne rešitve teh problemov na podlagi ustreznega odziva slovenskih organov, tako kot se je doslej odzvalo pravosodno ministrstvo. Podobnik drugih podrobnosti ni želel komentirati, dokler ne bo znano več.

MZZ: Slovenija na kraju incidenta ne priznava hrvaške jurisdikcije

"V primeru, da se bodo prizadeti obrnili na Ministrstvo za zunanje zadeve, bomo ukrepali v okviru naših pristojnosti in v interesu slovenske države in državljanov Republike Slovenije. Pri tem je potrebno poudariti, da rešitev omenjene zadeve ni v izključni pristojnosti našega ministrstva,"so sporočili z MZZ.

Ministrstvo za zunanje zadeve je v zvezi s kaznijo, ki jo je udeležencem incidenta pri mejnem prehodu Sečovlje, izrekel umaški sodnik, sporočilo, da Republika Slovenija na ozemlju omenjenega dogodka ne priznava hrvaške jurisdikcije, zato odločitve hrvaških pravosodnih organov smatra kot neobstoječe oz. nične. Ministrstvo do danes ni bilo uradno obveščeno o dejstvu, da naj bi hrvaško sodišče obsodilo na denarno kazen g. Janeza Podobnika in ostale slovenske državljane, ki jim je bila na ozemlju južne katastrske meje občine Piran s strani hrvaške policije nasilno odvzeta svoboda.

Kaznovanje slovenskih državljanov bi pomenilo ponoven poskus enostranskega izvajanja jurisdikcije na slovenskem ozemlju, tokrat s strani hrvaških pravosodnih organov. Takšno ravnanje je po mnenju ministrstva za zunanje zadeve v nasprotju z mednarodnim pravom in ni v skladu z načeli sporazumnega reševanja odprtih vprašanj ter delovanja v duhu dobrososedskih odnosov, so še zapisali v sporočilu za javnost.

Ozadje

Incident se je zgodil 22. septembra lani, ko je hrvaška policija na spornem ozemlju ob meji aretirala 12 članov Slovenske ljudske stranke na čelu s predsednikom Janezom Podobnikom.

Potem ko je slovensko pravosodno ministrstvo zavrnilo zahtevo za izpeljavo postopka, saj, kot so obrazložili, je incident izzvala hrvaška stran, je umaško sodišče odločbe o prekršku dostavilo obtožencem po pošti. Odločbe so z izjemo enega prejeli vsi obtoženi. Ker se na odločbo v osmih dneh nihče od njih ni pritožil, je postala pravnomočna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10