Predsednik vlade Janez Janša in predsednik države Janez Drnovšek sta v sredo "po dolgem času opravila razgovor, v katerem sta razčistila nesporazume za nazaj", je na današnji novinarski konferenci dejal premier Janša. Premier pričakuje, da v prihodnje ne bo več prihajalo do javnih polemik, še posebej do takih, ki odmevajo tudi čez slovenske meje.
Janša je med drugim še pojasnil, da je vlada na današnji proračunski seji pri pripravi predloga proračuna za leto 2007 za urad predsednika republike upoštevala predlog, kot so jim ga posredovali iz predsednikovega urada.
Na novinarski konferenci je Janša odgovarjal tudi na vprašanje v zvezi z veleposlaniškim mestom v Madridu, ki je prazno od konca junija, ko je Tomaž Lovrenčič zapustil položaj zaradi položaja namestnika direktorja satelitskega centra EU, v javnosti pa je to dejstvo nedavno izpostavil urad predsednika republike. Ta je v odzivu na očitke, da predsednik Drnovšek v delegacijo za načrtovani in nato odpovedani državniški obisk v Španiji ni vključil zunanjega ministra Dimitrija Rupla, kot razlog za to odločitev navedel, da "vlada ni zagotovila niti tega, da bi pravočasno predlagala novega veleposlanika v Španiji, čeprav je bil predsednikov obisk načrtovan že dolgo".
Kot je danes pojasnil Janša, ne ve točno, kako daleč so postopki za imenovanje veleposlanika v Španiji. Kot je dejal, to niso edini postopki, ki so odprti. "To ni edina država, kjer bi imeli odpravnika poslov ali bi kako drugače pokrivali to dejavnost," je povedal.
Premier sicer namerava Španijo skoraj zagotovo obiskati do časa slovenskega predsedovanja Evropski uniji v prvi polovici leta 2008. Do takrat namerava obiskati tudi članice unije, ki jih še ni obiskal.
Janša: Interpelacija le "spisek jadikovanj" LDS
Premier Janša je na današnji novinarski konferenci še dejal, da je "razočaran nad opozicijo in koliko časa napoveduje resno interpelacijo, potem pa dobimo nek spisek jadikovanj, ki smo jih poslušali že vse od referenduma, ki so ga izgubili". Kot pravi, gre v interpelaciji le za stvari, s katerimi se LDS ne strinja in je prepričan, da "bo imelo ministrstvo za kulturo zelo lahko nalogo, ko bo interpelacijo zavrnilo".
V skladu z zakonom je možno interpelacijo vložiti zaradi kršitve ustave ali zakonodaje. Zato tudi če bi bilo res vse tisto, kar piše v gradivu, interpelacija zoper ministra za kulturo Vaska Simonitija ne bi bila upravičena. Ne gre namreč za kršitev zakona, je ocenil predsednik vlade.
Skupina poslancev LDS je interpelacijo v parlamentarno proceduro vložila v ponedeljek, ministru pa je predsednik državnega zbora France Cukjati v torek določil 30-dnevni rok za odgovor na očitke.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.