Pravna služba MOL je v mnenju zapisala, da je upravno sodišče pritrdilo vsem vsebinskim razlogom, zaradi katerih je župan zavrnil zahtevo za razpis referenduma, vendar je ocenilo, da pobudnik referenduma Mihael Jarc kljub napotkom, ki jih je prejel od župana, kako naj pravilno oblikuje referendumsko vprašanje, tega še vedno ni razumel. Zato mu morajo še dodatno pojasniti, kako naj vprašanje oblikuje.
Zoran Janković je poudaril, da z mnenjem pravne službe popolnoma soglaša. Sodišče je po njegovih besedah v tej sodbi nakazalo, da bi referendumsko vprašanje utegnilo biti v dveh točkah v nasprotju z zakonom o verski svobodi. Ta namreč pravi, da ne more nekdo odločati, kako naj bi izgledal verski objekt, ker to določajo vera in običaji. "Zato nam je zahtevo vrnilo, da jo še iz tega vidika preverimo," je mnenje pravne službe navedel župan.
MOL ima glede odločitve upravnega sodišča, da pobudo svetnika Mihaela Jarca za razpis referenduma o džamiji vrne v ponovno odločanje županu, po mnenju mestne pravne službe sedaj dve možnosti. Kot je pojasnil Janković, lahko vložijo zahtevo za revizijo postopka ali pa svetniku sami oblikujejo referendumsko vprašanje, pod katerega bi se samo še podpisal.
Po Jankovičevih besedah bodo na MOL verjetno vložili revizijo zoper odločbo sodišča, ker med drugim menijo, da odločitev sodišča ne more temeljiti na domnevi, da pobudnik ni razumel napotkov, kako pravilno oblikovati referendumsko vprašanje, je dejal Janković.
Če bo Jarc ponovno vložil pobudo za začetek zbiranja podpisov za razpis referenduma o džamiji, bo župan o novem referendumskem vprašanju ponovno odločal, ali je pravilno oblikovano in ali mu dovoli zbiranje podpisov. Če bo Jarc zbral dovolj podpisov za razpis referenduma, pa je Janković ponovno napovedal, da bo o usodi referenduma odločalo ustavno sodišče.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.