Slovenija

Častna meščana Ljubljane postala Spomenka Hribar in Peter Čeferin

Ljubljana, 07. 05. 2021 16.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na slavnostni seji ljubljanskega mestnega sveta pred 9. majem, praznikom Ljubljane, so podelili najvišja mestna priznanja, častna meščana sta postala filozofinja in sociologinja Spomenka Hribar in odvetnik Peter Čeferin. Župan Zoran Janković je na prireditvi poudaril pomen solidarnosti in sodelovanja v času epidemije covida-19, kritičen pa je bil do nekaterih potez državnega vrha.

Na slavnostni seji so podelili nagrade in plakete mesta ter naziva častnega meščana. Pri filozofinji in sociologinji Spomenki Hribar je občinska komisija za priznanja v utemeljitvi naziva izpostavila njen intelektualni in državljanski angažma ter zapisala, da je imela "kar največji vpliv na globinske spremembe družbene, kulturne in vrednostne klime v Sloveniji od 80. let dalje". Hribarjeva pa je ob podelitvi Ljubljano označila kot svetlo in ustvarjalno ter pozvala tako k spoštovanju mesta kot tudi samih sebe in drugih.

Odvetnik Peter Čeferin pa po mnenju omenjene komisije velja "za neustrašnega odvetnika, ki za svojega klienta, ki se v kazenskem postopku spopada z državo, stori vse, kar mora in kar mu dopuščajo predpisi." Na prireditvi so ga označili za starosto odvetništva. Sam pa je v zahvalnem govoru izpostavil, da od rojstva živi in deluje v Ljubljani, zaradi česar se je od nekdaj počutil kot meščan Ljubljane, zato je bil ob novici, da bo prejel naziv častnega meščana, zelo počaščen.

Nagrade glavnega mesta so prejeli organizator športnih dejavnosti in direktor Ljubljanskega maratona Gojko Zalokar, vodja zavoda Šport Ljubljana Drago Banović, ravnateljica Vrtca Trnovo Suzana Antič, ravnatelj OŠ Prežihovega Voranca Marjan Gorup ter Združenje slovenskih katoliških skavtinj in skavtov.

Plakete pa so prejeli arhitekt Viktor Pust, igralski kolektiv Šentjakobskega gledališča Ljubljana, Društvo prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote, Bojanka Genorio, ki vodi Dom starejših občanov Fužine, glasbenik Tomaž Domicelj, Kulturno društvo Ženski pevski zbor Svoboda in Janez Winkler, partizan, taboriščnik in eden idejnih očetov maratona Franja.

Janković poudaril pomen solidarnosti in sodelovanja v času epidemije

Janković je na tradicionalni slavnostni seji mestnega sveta na Ljubljanskem gradu, ki je lani zaradi epidemije odpadla, letos pa potekala z manj gosti, med drugim spomnil na preteklo leto, v katerem so se začeli soočati z epidemijo, in naštel nekaj sprejetih odločitev v zvezi s tem, denimo, da v času epidemije ne bodo odpuščali in da najemnikom lokalov niso zaračunali najemnine. Pomagali so tudi z brezplačnimi nastanitvami za zdravstvene delavce in parkirnimi mesti, je spomnil. Kot je dodal, so vedeli, da lahko epidemijo premagamo le s sodelovanjem.

Čas epidemije so po županovih besedah v Ljubljani izkoristili tudi za številne investicije, ki jih v času, ko je mesto polno obiskovalcev, ne bi mogli. Med projekti, ki so že izpeljani ali so še v teku, je omenil urejanje cest in kanalizacije, plinsko-parno enoto Toplarne Ljubljana, prenove šol in vrtcev, projekt Cukrarne in prenovo Roga.

Glede odnosov mesta z državo je župan omenil v četrtek podpisan dogovor med vlado in Mestno občino Ljubljana (Mol) o izvajanju programov in nalog po zakonu o glavnem mestu za obdobje 2020–2023, ki v Ljubljani vključuje 29 projektov, večinoma državnih, a bodo po Jankovićevih besedah Ljubljani prinesli veliko.

Kritičen do državnega vrha

Ob tem je župan povedal, da so ga novinarji spraševali, ali sta s predsednikom vlade Janezom Janšo našla skupni jezik. "Kar je dobro za Ljubljano in Slovenijo, bom podprl, čeprav sem druge politične opcije, kot je predsednik vlade," je zatrdil župan. Ob tem je izpostavil, da je v času pandemije dolžnost vseh, ki so na vodilnih položajih, da ustvarjajo zaupanje z meščani, državljani in sodelavci. "To nam je v Ljubljani uspelo, na žalost tega zaupanja na nivoju države ni," je dejal.

Kritičen je bil do državnega vrha, ki je dovolil, da so na praznik upora proti okupatorju brali domobranske pesmi. Tako po njegovih besedah ni nenavadno, da so bili še isti dan v Ljubljani množični protesti. "Protesti v Ljubljani so dovoljeni, jih podpiram pod pogojem, da so tako mirni," je dejal. Poudaril je, da pod aktualnim vodstvom v Ljubljani ne bo domobranskih spomenikov. Prav tako je bil kritičen do ustavitve financiranja STA in nekaterih odločitev poslancev DeSUS.

Janković je meščane za soboto povabil na tradicionalni pohod po Poti ob žici, ki bo sicer letos tako kot tek trojk zaradi epidemioloških razmer potekal v prilagojeni obliki. Pohod po Jankovićevih besedah nosi sporočilo, da v Ljubljani, razen tiste v času druge svetovne vojne, niso in ne bodo imeli žice okrog mesta. "Predvsem pa v Ljubljani mi domačini ne bomo imeli žice v glavah," je dejal Janković in slednje zaželel tudi vsem v državi in Evropi.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (248)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Walter Pravicek
08. 05. 2021 12.27
+0
ODLIČNA IZBIRA!ODLIČEN ADVOKAT,ODLIČNA KRITIČARKA JANŠE!OBA IZOBRAŽENA!ŠE NA MNOGA LETA ŽELIM!
JE-BI-GA
08. 05. 2021 10.18
+1
Pa kaj se norce brijete novinarji, prodajate nič vredno blago................
leond1
08. 05. 2021 08.58
+2
ČASTNI OBČANI SAMI TAKI SVETLANA STANOVNIK SRAMOTA
puspan
05. 06. 2021 15.00
zlati70
08. 05. 2021 08.32
+2
Kako se je ustavni sodnici Mežnarjevi zataknilo ob vprašanju o stranki iz Dubaja in odvetniški družbi Čeferin, kjer je bila zaposlena. Zgodba o osebnem stečaju razvpitega primorskega podjetnika s stalnim naslovom v Dubaju Edvina Pejoviča vodi na ustavno sodišče. A spet po liniji iste družine. Po razkritju, da je soproga Aleksandra Čeferina, danes bolj znanega kot predsednika UEFA, ki se je prej v javnosti uveljavljal kot ustanovitelj odvetniške pisarne iz Grosuplja, od Pejoviča tik pred osebnim stečajem kupila plovilo. Nadaljevanje zgodbe pa je ponovno prepleteno z družino Čeferin. Barbara Čeferin, soproga Aleksandra Čeferina, je namreč od Edvina Pejoviča, stranke odvetniške pisarne njenega moža, kupila plovilo. Zgodba je zanimiva, ker gre za nakup od razvpitega primorskega poslovneža Pejoviča s stalnim naslovom v Dubaju, ki trenutno posluje tudi na Maldivih, v Sloveniji pa je v postopku osebnega stečaja. Stečajna upraviteljica Pejovičevega postopka Nataša Gibičar je pojasnila, da je Čeferinova plovilo kupila “pred začetkom stečajnega postopka, v izpodbojnem obdobju. V primeru uspešnega izpodbijanja bo plovilo vrnjeno v stečajno maso.” Druga linija, ponovno prepletena z družino Čeferin in njenim grosupeljskim poslom, vodi do ustavnega sodišča, kjer danes sodi Rok Čeferin, Aleksandrov brat in soustanovitelj grosupeljske pisarne, ki je zastopala Pejoviča. Konec aprila je bil v bazi Ajpes objavljen sklep, v katerem beremo, da se je stečajni dolžnik Pejovič sprožil pri ustavnem sodišču pobudo za oceno ustavnosti 70. člena Zakona o pravdnem postopku. Tam pa danes presojata kar dva iz odvetniške pisarne, katere storitve je Pejovič najemal v preteklosti. Poleg Čeferina še sodnica Špelca Mežnar, o njenem angažmaju v grosupeljski odvetniški pisarni pa beremo na spletni strani ustavnega sodišča.Seveda nas je zanimalo, ali se bosta zaradi povezav izločila iz odločanja. Čeferin je na petkova vprašanja takoj odgovoril, Mežnarjeva očitno odgovore še išče, saj jih nismo prejeli. Ko jih bomo, jih objavimo. Čeferin trdi: avtomatično sem izločen Objavljamo vprašanja, ki smo jih v petek poslali Roku Čeferinu in njegov odgovor, v katerem je sicer odgovora na dve vprašanji izpustil. Spoštovani gospod Čeferin, danes do 16. ure prosimo za odgovore na naslednja vprašanja: – Ali ste se v zadevi pod opravilno št. Up-972/20 in U-I-388/20 izločili? – Ali poznate Edvina Pejoviča? – Ali je gospod Pejovič stranka odvetniške pisarne, katere lastnik ste? Pozdravljeni, V vseh zadevah, v katerih eno od strank zastopa moj nekdanji delodajalec, sem avtomatično izločen. To velja tudi za zadevo, ki jo navajate v vašem mailu. Lep pozdrav, Rok Čeferin
Walter Pravicek
08. 05. 2021 12.28
NI NIČ ZANIMIVO,NIČ NOVO,NITI PRAVNIŠKO IZPISANO!HALO!KOGA MOTI USPEŠNA FIRMA?
Mother Russia
07. 05. 2021 21.18
+7
Župan je lepo nagradil odvetnika, ki je na sodišču zagovarjal mlajšo generacijo čobanskih kriminalcev iz Saraocev. Odgovor enak prejšnjemu, nje... pa to...
JE-BI-GA
08. 05. 2021 10.20
+2
Nikoli več ne bo župan, pa škaf v katerega je sral je poln..........
Mother Russia
07. 05. 2021 21.14
+5
To da je Janković slovenske matere sin, je najbrž kakšen vic. Njegova čobanizirana slovenščina pove da je uradni jezik te države , šele tretji tuji jezik v YUbljani - glavnem mestu Šumadije...
MUNGATUMBA
07. 05. 2021 20.50
+4
Kot stanovnik.. na stara leta, za v domu planice menat na račun MOL-a, pa še toti nazivi..
Al999
07. 05. 2021 20.46
+4
Le kaj sta naredila za Ljubljano???
puspan
07. 05. 2021 21.15
+1
Ja, čak mal, za Lublano naredu, je pa za župana, de? Če neb blu Čefurina, tud župana neb blu, vsaj za nekaj let ne, de.
bovin
07. 05. 2021 20.37
+6
Jankovič je sprva mislil imenovati Lićino, pa so mu Avstrijci prekrižali načrte.
MUNGATUMBA
07. 05. 2021 20.35
+2
Tile nazivi ki si jih talajo med sabo, so že zdvganaj izgubili pomen.. tako kto študijski nazivi - ŽAL
Jožajoža
07. 05. 2021 20.32
-2
kangler in janša bi jima morala čistit čevlje.
Walter Pravicek
08. 05. 2021 12.30
in OBA delati v domu upokojencev v pralnici perila!Na Dobu!
bovin
07. 05. 2021 20.28
+4
Dve močni osebnosti Spomenka bog ve zakaj mogoče ker je takrat organizirala klečeplazenje , da je Janković kandidiral na volitvah,Čeferin se pa ja ve ,da ima zasluge , da se nič ne zgodi pri vseh rabotah šerifa in sinov.
Gabiula
07. 05. 2021 20.23
-1
Naslednjič bo župan odlikoval svecarijo v kleti na Trstenjakovi.
mungus
07. 05. 2021 20.20
-4
Oba spoštovanja vredna ne samo občana ampak državljana katera se nista šla umazanih rabot kot so se šli in se še vedno gredo trenutno "vladajoči" kateri zahtevajo kar neki od države da se jim izplačajo neke odškodnine v nenormalnih zneskih700.000.00.-evričev ...zakaj...a za to ker so pokradli kar se je pokrasti dalo sedaj pa še za to zahtevajo odškodnino....bolano...ta dva častna občana se nikoli kaj tazga nista šla...a ne?
puspan
07. 05. 2021 21.17
+3
Ojoj, ojoj. Ja s katerga planeta si se pa ti pritepu?
PEACE
07. 05. 2021 20.19
+8
Nekdo ki lopova oprosti vseh kraj, si prisluži titulo. Tukaj nekaj ne štima. Smešno zgleda že vse skupaj !!
Bolfenk2
07. 05. 2021 20.17
+8
Taki ljudje lahko le v Jankovičevi Ljubljani postanejo častni občani. Gliha vkup štriha.
VAREN
07. 05. 2021 20.15
+4
Tole pa je zgodbica za ovce.
igy02
07. 05. 2021 20.14
+8
Sami naši, se pravi levi. Pohvalno. Boris Pahor jo je tako pred leti odklonil.
piljan
07. 05. 2021 20.16
-3
Normalno svečar,si mislil,da bodo lopovi sekte sdeesek.
PEACE
07. 05. 2021 20.13
+5
forum 21 , hudičev odvetnik in ostali priskledniki režima . Nič kaj pohvalno .
Pikopiko
07. 05. 2021 20.13
+5
Častni občan je lahko vsak, nekaj plača, je dovolj rdeč in ima nekaj masla na glavi?