Slovenija

Janković: V bližini načrtovane sežigalnice živi tudi moja 93-letna mama

Ljubljana, 06. 07. 2022 18.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
328

V Ljubljani so predstavili idejo o izgradnji okoli 100 milijonov vredne sežigalnice, s katero bi, kot pravi župan Janković, rešili težave z odpadki in pocenili ogrevanje. Okoljevarstveniki gradnji ostro nasprotujejo, saj so prepričani, da je to za zdravje in okolje škodljiva naložba. Prepričani so, da to ne rešuje zmanjševanja odpadkov in celo spodbuja uvoz iz tujine. Niti kilograma smeti ne bomo uvozili, pa zagotavlja Janković. V Ljubljano je povabil tudi župana Dunaja, kjer imajo sežigalnice odpadkov že več desetletij in kjer končajo tudi odpadki Ljubljančanov.

 

"Velikokrat v medijih zasledimo: 'Dajte se zgledovati po Dunaju. Poglejte, kako je to pri njih.' In jaz odgovarjam: 'Da. Danes imamo tu Dunaj, najvišje predstavnike tako po politični liniji kot po tehnološki liniji," je na današnji predstavitvi načrtov za gradnjo prve sežigalnice v Ljubljani dejal župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković

Na dogodek v Cukrarno je namreč povabil dunajskega župana Michaela Ludwiga in enega od direktorjev podjetja Wien Energie Karla Gruberja, ki sta dunajske sežigalnice predstavila kot primer dobre prakse. Na območju Dunaja imajo namreč kar štiri sežigalnice odpadkov, med katerimi je sežigalnica Spittelau v neposredni bližini univerze in največje bolnišnice v državi, ki velja za eno najboljših na svetu. Zaradi svojega atraktivnega videza pa je sežigalnica tudi ena od mestnih turističnih znamenitosti. 

"Imamo štiri velike sežigalnice na območju samega mesta. Vprašali smo se, kaj je bolje - da zakopljemo odpadke v zemljo, kar vzame veliko prostora, ali jih predelamo tako, da jih sežgemo na okolju prijazen način in poskrbimo za čiščenje izpustov," je dejal župan in deželni glavar mesta Dunaj. 

Pojasnil je tudi, da težavo z odpadki obravnavajo v treh fazah. "Prva je preprečevanje nastajanja odpadkov, drugi korak je recikliranje," je dejal Ludwig. Tretja faza je prinesla vprašanje, kaj z odpadki, ki jih ne morejo reciklirati, je dejal dunajski župan in pojasnil, da so v avstrijski prestolnici leta 2016 začeli večji poudarek dajati na sežiganju odpadkov. V mestu sicer vsako leto ustvarijo okoli 1200 milijonov ton odpadkov, le okoli tretjino pa jih reciklirajo. 

Sežigalnici Spittelau in Pfaffenau na Dunaju je obiskala tudi naša ekipa. Reportaži bomo objavili v prihodnjih dneh.

Janković se je pohvalil, da je Ljubljana v primerjavi z Dunajem veliko boljša glede ločevanja smeti. "Dobili smo tudi nagrado Evropske unije. Kar 71 odstotkov smeti se ločuje, naš cilj je 81 odstotkov in k temu se uspešno približujemo," je dejal. 

Kljub temu, da velik del odpadkov na območju MOL reciklirajo, pa v Ljubljanskem regijskem centru za ravnanje z odpadki (RCERO Ljubljana) še vedno vsako leto ostane okoli 110.000 ton preostanka mešanih komunalnih odpadkov. Te so doslej odlagali na odlagališčih ali odvažali na sežig v tujino, deloma pa tudi na sežig v cementarno Anhovo. Stroški za odvoz teh smeti v tuje sežigalnice pa Ljubljano stanejo okoli 20 milijonov evrov letno.

Kljub relativno visokemu odstotku recikliranih odpadkov, pa se letna količina smeti, ki jih proizvede vsak prebivalec v Sloveniji, ne zmanjšuje. "Mi smo bili prva prestolnica v Evropi, ki je pristopila k programu 'zero waste', in od tega programa ne odstopamo. Samo do tega cilja je še dolga pot. Kot ste videli, se spet vračamo blizu k 500 kilogramov smeti po prebivalcu v Sloveniji, bili smo že tudi na 430 kilogramov. Se pravi, da moramo spet po teh dveh letih epidemije krivuljo obrniti navzdol," je poudaril Janković. 

Nov vir za ogrevanje stanovanj

S sežiganjem lastnih odpadkov bi mesto trajno rešilo problem mešanih komunalnih odpadkov, poleg tega pa pridobilo tudi nov vir toplotne energije, s katerim bi lahko opustili uporabo premoga in dosegli cilje za razogljičenje družbe. Trenutno namreč termoelektrarna Toplarna v Ljubljani za zagotavljanje daljinskega ogrevanja kot glavne vire uporablja premog (65 odstotkov), sledi plin (19 odstotkov) in domači les (16 odstotkov). Premog uvažajo iz Indonezije, saj naj bi imel ta najnižjo vsebnost žvepla in pepela, je pojasnil Marko Agrež iz Energetike Ljubljana. 

Z novo plinsko-parno enoto, ki naj bi bila zgrajena do oktobra, bodo v toplarni nadomestili dva od treh premogovnih blokov. Zagnali naj bi jo že v prihajajoči ogrevalni sezoni. Do leta 2030 pa bi radi v Ljubljani povsem opustili premog kot vir za ogrevanje. Struktura energentov pa bi bila sestavljena po naslednji formuli: 30 odstotkov les, 30 odstotkov odpadki, 30 odstotkov plin in 10 odstotkov sonce. 

V igri za postavitev sežigalnice v Ljubljani sta sicer dve lokaciji, ena ob Zaloški cesti v neposredni bližini toplarne v Mostah, druga pa ob Letališki cesti.

Možni lokaciji za sežigalnico v Ljubljani
Možni lokaciji za sežigalnico v Ljubljani FOTO: Energetika Ljubljana

V dunajski sežigalnici Spittelau s sežiganjem odpadkov proizvajajo elektriko za okoli 50.000 gospodinjstev, več kot 60.000 gospodinjstev pa oskrbujejo s toploto. Na ta način pa so znižali tudi izpuste ogljikovega dioksida. "Imamo najbolj učinkovite filtre za čiščenje izpustnih plinov. Če bi naši dimni plini škodovali prebivalcem, sežigalnice zagotovo ne bi postavili pri bolnišnici," je poudaril župan Dunaja.

"Lahko govorimo o tem, ali je pametno in ekološko, da tanker vozi najboljši premog iz Indonezije, da tisoče kamionov smeti vozi iz Ljubljane po celi Evropi ...," pa je izpostavil Janković. Poleg tega je spomnil, da so odpadke pred leti prenehali sprejemati Kitajci, prav tako tujih odpadkov ne sprejemajo več Madžari. Ostali, ki še uvažajo odpadke, pa so posledično svoje cene občutno zvišali. 

Agrež: Dimnik bo najmanj 30 metrov višji od inverzijske plasti

Dunajske sežigalnice uporabljajo napredne tehnologije, ki zagotavljajo, da so njihovi izpusti občutno pod mejnimi vrednostmi. Meritve izpustov so v realnem času objavljene tudi na spletnih straneh podjetja Wien Energie in mesta Dunaj. Najboljšo razpoložljivo tehnologijo bi uporabili tudi v Ljubljani, je zatrdil Agrež. Janković pa je zagotovil, da bo Ljubljana celo presegla Dunaj in da bosta mesti tekmovali v tem, kdo bo imel bolj čisto okolje. 

Ljubljanska kotlina sicer v primerjavi z Dunajem ni dobro prevetrena, kar je eden glavnih očitkov nasprotnikov gradnje sežigalnice. To pa je lahko zaradi inverzije problem predvsem v zimskem času. Agrež je zagotovil, da bodo skladno s fizikalnim modelom izračunali dvig dimnih plinov in s tem potrebno višino dimnika. Ta bo po njegovih besedah najmanj 30 metrov višji od inverzijske plasti oziroma bo visok med 100 in 200 metri. 

Zimska inverzija v Ljubljanski kotlini
Zimska inverzija v Ljubljanski kotlini FOTO: Shutterstock

"Naša dolžnost je, da Ljubljančankam in Ljubljančanom zagotovimo višjo kakovost življenja in ekonomsko možnost preživetja. V Ljubljani bo kakovost življenja boljša, predvsem ker ne bomo več uporabljali premoga," je dejal in dodal, da se danes lahko "hecamo" o energentih, o plinu, ko je zunaj 35 stopinj Celzija, "prišla pa bo zima, pa se bomo vprašali, kaj je s položnicami". Ocenil je, da bo v vsakem stanovanju, ki bo na vročevodu, cena ogrevanja čez nekaj let najmanj za 20 odstotkov nižja.

Pred dogodkom več strank opozorilo na škodljivost takšne naložbe

Še pred predstavitvijo so se pred Cukrarno zbrali predstavniki stranke Vesna, Levica, Liste kolesarjev in pešcev, Piratske stranke in iniciative Ljubljana odprto mesto, ki sežigalnici v Ljubljani zaradi vplivov na okolje ostro nasprotujejo. 

"S tem, ko so se mestne oblasti odločile, da predstavitev projekta sežigalnice in javno razpravo izvedejo sredi šolskih počitnic in poletnih dopustov, so pokazale, kako si predstavljajo dialog s ključnimi deležniki," je izpostavila koordinatorka ljubljanske lokalne skupine pri Vesni Jasminka Dedić. Janković je očitke, da so datum izbrali načrtno, da bi se izognili širši razpravi, zavrnil. Pojasnil je, da je dunajskega župana povabil že pred časom in da so se morali prilagoditi njegovemu urniku. 

Sekretar Piratske stranke Jasmin Feratović je poudaril, da sežigalnici, ki jo predvideva uredba, sprejeta v času prejšnje vlade, ostro nasprotuje tudi zdravstvena stroka, saj da ni natančno določeno, kateri vplivi objekta na zdravje se morajo presojati.

"Lani pozimi smo s kolesarjenjem po mestu merili vsebnost trdnih delcev PM 2,5. Ugotovitve so bile naravnost šokantne, večino dni pozimi so bile vrednosti teh delcev presežene tudi do desetkrat," ga je dopolnil ljubljanski mestni svetnik in član Liste kolesarjev in pešcev Janez Stariha. "Umestiti potem še neko tako sežigalnico v območje, kjer so delci že preseženi, je po našem mnenju neprimerno," je dodal.

Sopredsednica stranke Vesna Urša Zgojznik je medtem strnila pismo avstrijske zelene stranke glede sežigalnic na Dunaju, ki se pogosto omenjajo kot zgled. "Domnevno enostavna proizvodnja energije brez nadaljnje predelave odpadkov je največji problem sežigalnic. Zaradi sežiga se ne uporablja mehansko biološke obdelave, ni dovolj ločenega zbiranja odpadkov in recikliranja. Prav te tehnologije pa bi dodatno zmanjšale emisije toplogrednih plinov pri ravnanju z odpadki in hkrati prihranile pomembne surovine," je povzela njihovo stališče, s katerim se v Vesni strinjajo.

Ko smo proučevali ti dve lokaciji, ki sta v OPN za to namenjeni že 12 let, smo pokazali, kaj se nahaja v krogu 100 metrov, 300 metrov, 1000 metrov. In če bi me vprašali, če bi živel zraven ... Na tem območju v bližini živi tudi moja mati pri 93 letih in njej res ne želim nič slabega.  Zoran Janković, župan Mestne občine Ljubljana

Postavitvi sežigalnice v Ljubljani nasprotuje tudi Levica. Kot je dejal Luka Omladič iz omenjene stranke, sežigalnice ne prinašajo rešitev za presežno plastiko, omogočajo le to, da industrija plastike lahko še naprej kuje dobičke, dobičke pa kujejo tudi predelovalci, ki so začeli govoriti o "zeleni ekološki samooskrbni energiji". "Energija iz kurjenja plastike je v še tako sodobnih sežigalnicah ogljično najbolj potratna, energija z največ izpusti in največjim okoljskim negativnim vplivom," je poudaril.

Kot je dodal, sežigalnice problema ne rešujejo, ampak ga ohranjajo in še povečujejo. "Na ta način ne bomo nikoli prekinili začaranega kroga eksplozije proizvodnje plastike," je še izpostavil.

"Čudi me, da nekdo, še preden je slišal govore, pravi, da je proti. Mi bomo imeli javno razpravo. Ni mi pa prav, da vladna stranka protestira proti sežigalnici. Je v vladi, v rokah ima vse vzvode, da vlada ne razpiše koncesije, in je s tem vse rešeno," pa je dogodek nasprotnikov sežigalnice komentiral Janković. Na očitke, da bi se ob pomanjkanju domačih odpadkov ti nato uvažali od drugod in sežigali v Ljubljani, pa je ljubljanski župan zagotovil: "Pripravljeni smo to zapisati tudi v statut: niti kilograma smeti iz tujine."

Proti sežigalnici so tudi Mladi za podnebno pravičnost, ki pa so v sporočilu za javnost izpostavili netransparentnost pri trenutnem procesu sprejemanja odločitev, saj da so doslej vsi procesi odločanja potekali za zaprtimi vrati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (328)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

janmar1234
10. 07. 2022 19.57
-1
JANKOVIĆ je že Stožice zaj.....l , avtobusna je še zdaj ljubljanska sramota, in ta bi.bo bi rad spet še eno sranje začel graditi. Dost ga namo, dost ga mamo je sral po Ljubljani, spoka naj se od koder je prišel.
janmar1234
10. 07. 2022 19.52
-2
Ljubljana ne potrrbuje sežigalnice, emu b......u, spet diši provizija. V Trbovlje imajo vse pogoje za sežigalnico. JANKOVIĆ spet voha denar...
zdravilozavse
09. 07. 2022 09.05
+0
Kar na Rudniku naj jo postavi pa naj vsako jutro,ko bo šel na sprehod na Golovec,pa naj se lepo nadiha svežega zraka iz čistilne.Pa te funte za nižje položnice naj si kar nekam zatakne.Mi,ki nimamo ogrevanja iz toplarne ne bomo imeli nič nižje položnice samo slabši zrak tako,da o teh položnicah kaj bo,ko bo,če bo?
idatiam
08. 07. 2022 12.50
-1
Če bi tam živel njegov vnuk in vnukinja. zelo hitro bi poskrbel za njuno preselitev ...
ksenak2
07. 07. 2022 15.08
+0
Filtri in odlaganje pepela na odlagališču, okrog in izpod katerega morajo prečrpavat podtalnico na veke vekov, stane Dunaj letno tolk kot 1/3 zokijeve sežigalnice!!
DR. RNR
07. 07. 2022 13.04
-2
Ko je zlovenoja postala samostpjna,so bile v igri velike obljube,bomo druga Svica. Kaj je od tega,se uresnicilo? Se ustave se ne spostuje,da ne nakladam naprej....skratka sami castni ljudje,vredni zaupanja. Ce si ovca,lahko temu nasedes?
Iniesta
07. 07. 2022 12.30
+4
Zoki naj si sezigalnico odpadkov kar postavi v svojem naselju …. prebivalci podrocja Moste - Polje se moraju upreti predlogu, da bi bila sezigalnica pri Toplarni Moste ali na Letaliski!
Rookoko
07. 07. 2022 12.05
+3
Seveda podpirajo...še več luponov za izpuste bo potrebno plačati... Sicer bi se strinjal za sežigalnico, apmak, ker vse zadeve speljejo po balkansko jim ne verjamem, da bi ustrezno skrbeli za filtracijo.
twitty
07. 07. 2022 12.04
-1
Iz članka ne razberem - naj bi se v tej sežigalnici sežigali izključno in samo odpadki ljubljanske kotline? Sprašujem za tiste, ki pravjo, da naj lublančani sami poskrbijo za svoje odpadke pa tud če so v kotlini brez vetra. Da ne bodo potem sem vozili odpadke iz cele Slovenije ali celo tujine...
lady88
13. 07. 2022 08.22
-1
to pa odvisno, kok pri tem bo zokiju padlo v đep :D
eurosapiens
07. 07. 2022 12.02
+6
primerjava z dunajem je nesmiselna ... avstrijci imajo inšpekcijske službe in nadzor ki delujejo in ustrezno zakonodajo ... pri nas ne deluje nič ker smo skorumpirani balkan
Nimasmisla
07. 07. 2022 11.59
+0
Preden bojo to začeli delat bo gospa itak že umrla
buda78
07. 07. 2022 11.47
+2
lepo da ste pripeljali Dunajcene da vam pokazejo kako se dela. Zoki edini problem je ta da vse kar naredis ne dokoncas kot se spodobi po PS-u Kar zadeva 93 letnice pa, da zivi ampak ti ne zivis blizu in ti nimas v blizini tvoje hise postavlejnih 20 novih blokov oz nimas GETA pred vrati. Si mojster manipulacije. Si dober zupan vse dokler clovek nima stika z tabo. Naprimer ko je potrebno spremeniti OPN nazaj. Skratka jaz osebno ti me veriamem vsaj 80% tvojih besed
Kristina1266
07. 07. 2022 11.47
+1
Trošite in proizvajate vsak dan več odpadkov. Če tega ne bi počeli, sežigalnic ne bi potrebovali. Torej protestirate nad samim seboj.
METKA102
07. 07. 2022 11.27
+3
Sežigalnica ne bo le za Ljubljano, temveč za vso Slovenijo. Morda še za tujino. Da bo več denarja prišlo na račun. Morda pa se bodo pocenila tudi stanovanja, ne le ogrevanje, saj kdo bo pa kupoval na takem območju.
realizemzdaj
07. 07. 2022 12.00
Itak so precenjena. Trenutno bi za pol dnara blo preveč.
JanezNovakJohn
07. 07. 2022 11.20
-1
Predlagam brezplačni avtobusni izlet vseh odločevalcev in nevernikov na Dunaj. Avtobusov naj bo vsaj 20. Tak način nadaljnega odločanja bo najcenejši.
JanezNovakJohn
07. 07. 2022 11.21
+1
Dodamo lahko še ogled hundervaserja in eno sahar torto.
ksenak2
07. 07. 2022 15.07
-1
Filtri in odlaganje pepela na odlagališču# okrog in izpod laterega morajo prečrpavat podtalnico na veke vekov, stane Dunaj letno tolk kot 1/3 zokijeve sežigalnice!!
jutri_pa_res
07. 07. 2022 11.01
+4
Sežiganje (preostanka po sortiranju in reciklaži) odpadkov je trenutno edina znana rešitev, sicer se lahko samo kopičijo na kopnem ali v morju. Prav je, da razni zeleni, drugi okoljevarstveniki in tudi okoliški prebivalci povedo svoje, narobe pa je, da se jih pri nas preveč posluša. Potem pa nimamo niti poštenih sežigalnic, niti vetrnih elektrarn, niti vseh hidroelektrarn, ki bi jih lahko imeli. Avstrija ima na primer poleg sežigalnic na Dunaju tudi 1307 vetrnih elektrarn, ki proizvedejo letno več energije, kot naša nuklearka Krško. Stroka mora povedati svoje, država pa potem svoje narediti, če kakšni aktivistični pametnjakoviči kaj fizično ovirajo, pa pendrek in marica.
ijsales
07. 07. 2022 11.12
+2
še eden brez lastnega razmisleka- glavno je kaj imajo sosedje.... stroka je pa jankovič, ki bo uničil pitno vodo za celotno ljubljano s co kanalom
jutri_pa_res
07. 07. 2022 11.29
Ta kanal je tudi meni malo čuden, če je res nad podtalnico pitne vode. Kako pa imate na tem području rešeno kurilno olje po kleteh hiš? Če nemu namreč v podtalnico steče 1000 l nafte, 20 let voda ne bo pitna.
jutri_pa_res
07. 07. 2022 11.35
+2
Sicer pa, če tako radi gledamo čez karavanke, ko jamramo o nizkih plačah, pa poglejmo še njihovo delovnopravno in ostalo zakonodajo, pa tudi kakšna je organizacija zdravstva in drugih stvari, ki smo jim fauš.
ijsales
07. 07. 2022 12.04
+2
na tem delu ni nobene hiše - skoraj 5 km.. podtalnica je samo nekaj metrov pod co kanalom ( če bo zgrajen) po njihovih navedbah naj bi steklo 20000 ton iz kanalizacije neposredno v podtalnico prva vas je savlje, ki leži na 30 metrov visoki terasi povsod omejitve..ovirana predelava it njemu je cilj tudi eliminirati vodno zajetje, ker bo potem lahko razlaščal za stanovanjsko gradnjo... voluharska politika..
FAUSTOS1
07. 07. 2022 10.56
+3
Sredi dunaja stoji takšna sežigalnica,nihče se niti ne ozira nanjo,a pri nas je vse politični problem.
METKA102
07. 07. 2022 11.23
+0
Na Dunaju ni megle, ker tam neprestano piha.
Vidmax.com
07. 07. 2022 10.41
+0
In ko bo zgrajena, bodi se castni gost otvoritve in jo stestiraj na sebi ter povej kako je slo.
staridida
07. 07. 2022 10.23
+2
Zoki-upaj, da bo umrla še prej ko bo sežigalnica obratovala...
jozefStefan
07. 07. 2022 10.39
-2
Kakšen človek pa ste vi? Pa kako lahko nekomu kaj takega želiš?
ich123
07. 07. 2022 10.58
+0
Ta stara nima šans, da dočaka odprtje te sežigalnice !!!
realizemzdaj
07. 07. 2022 10.21
+4
Ljudje, naredite doma en "eksperiment" 1 mesec zbirajte vse svoje odpadke, ki jih pridelate, potem pa se malo zamislite nad njimi. Premislite kam z njimi, da ne bodo popolnoma nikomur v škodo (ljudem, živalim in naravi). Na koncu, pa še premislite, kako to količino prepoloviti in boste s tem naredili največ.