V Ljubljani ne želimo govoriti o spravi, kajti v Ljubljani smo spravo udejanjili, je na slavnostni seji mestnega sveta, dan pred občinskim praznikom poudaril ljubljanski župan Zoran Janković. Častna meščanka in častni meščan sta ob tem postala zdravnica Zora Konjajev in ekonomist ter partizanski častnik Marko Vrhunec.
Zgodovina je ena sama in tisti, ki ne spoštuje svoje zgodovine, nima prihodnosti, je dejal Janković. "Naša zgodovina je svetla in tista, ki je bila na strani zmagovalcev v drugi svetovni vojni, na strani tistih, ki so premagali največje zlo 20. stoletja, fašizem in nacizem," je še poudaril župan.
Dodal je, da nihče ne more spreminjati zgodovine, zato v Ljubljani, mestu heroj, ne bo nobene možnosti, da bi postavljali spomenike domobranskim organizacijam, je dejal Janković in pojasnil, da je to njihov odgovor na spoštovanje zgodovine.
V svojem nagovoru je župan naštel tudi številna priznanja in nagrade, ki jih je osvojila Ljubljana ter izpostavil, da se mesto ponaša z nazivom zelena prestolnica Evrope 2016, ki ga ne premore nobeno drugo mesto v tem delu Evrope.
Naziv meščanke in meščana Ljubljane sta prejela zdravnica Zora Konjajev in ekonomist ter partizanski častnik Marko Vrhunec.
Konjajeva je ob prejemu priznanja dejala, da je bila ob novici, da je sama nagrajenka, presenečena. Spomnila se je, kako je spremljala razvoj Ljubljane in izpostavila, da si v veliko čast šteje dejstvo, da je častna meščanka mesta, ki je mesto heroj. Konjajeva je bila med vojno aktivistka, pred okupatorjem je z dojenčkom pobegnila iz Ljubljane, nato pa delala v civilni bolnišnici v Kanižarici.
Tudi Vrhunec je ob prevzemu naziva častni meščan dejal, da gre za veliko čast, razume pa ga kot priznanje svojemu delu in vrednotam, ki jim je služil. Spomnil se je, s kakšnim navdušenjem so jih pred 70. leti sprejeli Ljubljančani, ko so osvobodili mesto, je pa dodal, da je ob tem nosil težko bolečino za padlimi soborci.
Podelitev naziva Vrhuncu je sicer sprožila veliko polemik že na aprilski seji mestnega sveta, saj se je opozicijskim svetnikom zdelo sporno Vrhunčevo delo pri predsedniku takratne SFRJ Josipa Broza Tita. Njegov sodelavec je bil več kot 20 let po vojni, med leti 1967 in 1973.
Vodja svetniškega kluba NSi Mojca Kucler Dolinar, ki se seje sicer ni udeležila, je danes zapisala, da ideološki naboj z Vrhuncem kot častnim meščanom na svoji konici zadane v spomin na dogodke, ki so za sto tisoče Slovencev kljub koncu vojnega trpljenja pomenili začetek drugega trpljenja.
Slovenske novice pa poročale, da je bilo vrhovnemu državnemu tožilstvu, Nacionalnemu preiskovalnemu uradu (NPU) in varuhinji človekovih pravic poslano celo anonimno naznanilo oziroma anonimna kazenska ovadba zoper Vrhunca, ker da je "najbrž kot storilec, gotovo pa vsaj kot sostorilec" med drugo svetovno vojno sodeloval pri storitvi kaznivih dejanj genocida in kaznivem dejanju hudodelstva zoper človečnost.
Podelili še številne druge nagrade
Plakete glavnega mesta za leto 2015 so medtem prejeli zdravstvena delavka Nevenka Lekše, profesor glasbene pedagogike Franc Gornik, Pionirski dom - Center za kulturo mladih Ljubljana in Zveza tabornikov Slovenije, nacionalna skavtska organizacija.
Dobitniki nagrade Ljubljana za leto 2015 pa so režiserka Barbara Hieng Samobor, pevka Elda Viler Dežman, slovensko-kitajska slikarka Huiqin Wang, politolog Janko Heberle ter direktor Zavoda za oživljanje kulturne podobe starega mestnega jedra in direktor Ustanove Podoba Slovenije Janoš Kern.
Ljubljana sicer svoj mestni praznik praznuje 9. maja, na mednarodni dan zmage nad fašizmom in nacizmom ter na dan Evrope, obeležili pa ga bodo tudi s pohodom po Poti ob žici in tekom trojk.
Prireditev ob 70. obletnici osvoboditve bo občina skupaj z Zvezo združenj borcev za vrednote NOB Slovenije in Mestno organizacijo ZB NOB Ljubljana organizirala v soboto na Trgu republike.
KOMENTARJI (332)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.