Povsem neprimerno bi bilo, če bi vlada to odločitev ocenila kot predvolilno potezo hrvaške vlade, saj ima odločitev tudi veljavo in jo bo lahko preklicala le hrvaška vlada, je dejal Janša. Položaj Slovenije ni enostaven, meni prvak SDS, ki dodaja, da vlada dela napako, ker predlog podcenjuje.
Odločitev hrvaške vlade za začetek postopka za arbitražo o morski meji s Slovenijo je SDS napovedala že ob razglasitvi zaščitne ekološko-ribolovne cone v Jadranskem morju. Prvak SDS je na današnji novinarski konferenci pozdravil nasprotovanje hrvaške opozicije, vendar poudarja, da je to odločitev hrvaške vlade, ki bo ostala v veljavi. Predsednik SDS je še dejal, da arbitražni postopek ni enostaven, za njegov začetek pa je potrebno soglasje obeh strani. Slovenija bo težko zavračala arbitražo, je prepričan Janša, saj bi s tem prevzela konfliktno pozicijo.
Janša se je dotaknil tudi hrvaškega deponiranja note o razširitvi jurisdikcije na Jadranu pri Združenih narodih (ZN) v skladu z mednarodno pomorsko zakonodajo, notifikacija pa je dokončna. Slovenija je sicer zaradi tega protestirala in v protestu, ki nima pravno-formalne teže, zapisala, da Slovenija ima pravico do razglasitve suverenih pasov in da je Hrvaška jurisdikcijo razširila brez usklajevanja s sosednjimi državami. Vendar pa je poudaril, da takšen protest nima osnove v lastni zakonodaji, saj v Sloveniji še vedno velja pomorski zakonik, ki ne predvideva pravice Slovenije do razglasitve suverenih pasov. Prav zato so v SDS predlagali spremembo pomorskega zakonika, ki bi jih državni zbor lahko spremenil še preden je prišlo do deponiranja note pri ZN in pred hrvaško zahtevo za začetek postopka arbitraže.