Finska je "izrazito naklonjena" implementaciji schengenskega informacijskega sistema z začasno rešitvijo - širitvijo obstoječega informacijskega sistema SIS I plus, je po srečanju s predsedujočim EU, finskim premierom Mattijem Vanhanenom v Helsinkih dejal premier Janez Janša. Vanhanen pa je dejal, da je zamuda pri vzpostavljanju SIS II "razočaranje" tudi za finsko predsedstvo, ki se zavzema za skrajšanje zamude in hkrati preučuje možnost za vzpostavitev alternativnega sistema. Rezultati študij bodo znani na decembrskem zasedanju ministrov za pravosodje in notranje zadeve, je pojasnil Vanhanen.
"Če bo sprejeta odločitev, da se schengenski informacijski sistem, ki sedaj obstaja, razširi, bodo nadaljnji koraki vezani na sposobnost držav članic," pa je odgovoril Janša na vprašanje, ali je finsko predsedstvo naklonjeno tudi "selektivni" širitvi schengenskega območja. Janša je ob tem zatrdil, da bo schengensko vprašanje vsekakor na dnevnem redu decembrskega vrha.
Nekatere novinke - tudi Slovenija - so na novembrskem zasedanju zunanjih ministrov EU v Bruslju pozvale, naj se na dnevni red vrha v sklopu pravosodja in notranjih zadev uvrsti tudi časovni načrt širitve schengenskega območja in možnost za vzpostavitev alternativnega schengenskega informacijskega sistema, imenovanega "SIS I za vse".
S tem alternativnim sistemom bi novinke, tudi Slovenija, dobile možnost, da se izognejo po nekaterih napovedih tudi do dveletni zamudi pri vstopanju v schengensko območje, ki je bilo sprva predvideno za oktober prihodnje leto. O časovnem načrtu in alternativni možnosti bodo sicer odločali notranji ministri na decembrskem zasedanju.
'Spomladi letalska povezava med Ljubljano in Helsinki'
Slovenski in finski premier Janša in Vanhanen sta se ob vrsti evropskih tem pogovarjala tudi o dvostranskem gospodarskem sodelovanju. Janša je v okviru tega sodelovanja napovedal "vzpostavitev nove neposredne letalske povezave med Ljubljano in Helsinki, ki bo zaživela naslednjo pomlad". Neposredne povezave med slovensko in finsko prestolnico bodo od prihodnje pomladi na voljo štirikrat na teden, je povedal slovenski premier.
Gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Finsko "sicer ni najvišje, ko gre za številke, vendar se krepi in veliko pričakujemo od vzpostavitve direktne letalske povezave, ki bo zaživela naslednjo pomlad", je v rezidenci predsednika finske vlade Kesaeranti povedal Janša.
"Ta povezava je zelo pomembna za povečevanje pritoka finskih turistov v Slovenijo," je poudaril in dejal, da je bilo "rečeno, da obstaja velik tovrsten interes na Finskem". Pomembna bo "seveda tudi za poslovneže, ki lažje in hitreje sklepajo posle, če so na voljo hitre neposredne povezave", je dodal.
Nabiranje izkušenj za predsedovanje Uniji
Janša se je s finskimi predstavniki pogovarjal tudi o prenašanju izkušenj pred predsedovanjem Slovenije EU v prvi polovici leta 2008. Finska je že organizirala nekaj sestankov za prenos izkušenj na tiste, ki bodo v Sloveniji opravljali odgovorne naloge v času predsedovanja. "Dogovorili smo se, da bodo te sestanke ponovili in nadgradili, ko bo Finska končala svoje drugo predsedovanje," je povedal Janša in poudaril, da bodo "te sveže izkušnje za Slovenijo še posebej dobrodošle".
Govora tudi o energetiki in ustavni pogodbi
Poleg dvostranskega gospodarskega sodelovanja, širitve na Zahodni Balkan, schengenske širitve in slovenske kandidature za nadzorni sedež za satelitski navigacijski sistem Galileo sta bili danes na slovensko-finskem dnevnem redu še dve pomembni vprašanji: energetika in prihodnost ustavne pogodbe. Predsednik finskega parlamenta Paavo Lipponen je namreč član posebnega sveta enajstih modrecev, ustanovljenega posebej za reševanje ustavnega vprašanja na pobudo italijanskega notranjega ministra Giuliana Amata, nekdanjega podpredsednika konvencije o prihodnosti Evrope, ki je pripravila predlog evropske ustave.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.