Gospod Janša, napovedali ste, da boste volilce pozvali, naj ne volijo vladajoče koalicije zaradi izdajanja odločb o izbrisanih. Če vam bodo volilci pritrdili, boste odločbe, ki jih izdaja MNZ, revidirali oziroma proti ministru Bohincu oziroma tistim, ki so mu ta naročili, vložili kazensko ovadbo. Ste s tem mislili resno? Mislite, da boste s temo izbrisanih zmagali na volitvah?
Janša: Ne mislimo, da bomo zmagali s to temo. Mislimo pa, da to, kar zdaj počne vladajoča koalicija, ko izdaja odločbe brez zakonske osnove, ljudem, ki za to niso niti zaprosili, po drugi strani pa sto tisoče Slovencev čaka na odločbe že leta in leta, ravna v nasprotju z interesi države in po mojem mnenju dela veliko krivico večini državljankam in državljanom.
Gospod minister, kaj pravite na napoved predsednika opozicijske demokratske stranke, da bo proti vam zaradi izdajanja odločb vložil kazensko ovadbo?
Bohinc: Med mojimi sodelavci je velika pripravljenost za to, da izdajajo odločbe, za to, da čimprej z dnevnega reda pospravimo to vprašanje, in da dokončno umirimo strasti v Sloveniji. Kazenske odgovornosti tu ni nikakršne. To vedo moji sodelavci, to vem jaz sam. Ne more biti kaznovan ali kazensko odgovoren nekdo, ki izvršuje navodilo, naročilo, voljo ustavnega sodišča.
Situacija je paradoksalna. Po eni strani je razpisan referendum o zakonu, ki naj bi rešil status izbrisanih za nazaj, po drugi strani že rešujete ta problem na podlagi ustavne odločbe z izdajanjem odločb. Je referendum o tem sploh smiseln?
Bohinc: Če bo večina odločb znana do dne referenduma, kar je zelo verjetno, potem je odločanje o takšnem zakonu res nesmiselno. To pa še zdaleč ne pomeni, da je bilo sprejetje tega zakona nesmiselno. To je bil pravilen pristop, pravno in ustavnopravno korekten. Vendar, izkazalo se je, da v slovenski politiki za končno uveljavitev tega zakona ni dovolj podpore. Zato je ustavno sodišče v decembrskem sklepu presodilo, da je tudi, če zakona ni, odločbe potrebno izdajati neposredno. In to je tisto, kar počnemo sedaj. Izdajamo neposredno upravne odločbe na podlagi odločbe ustavnega sodišča.
Gospod Janša, zakaj vi še vedno vztrajate na referendumu kljub temu, da so odločbe že izdane?
Janša: Zakon je predlagala vlada. Vlada je takrat trdila, da je zakon potreben. Dobila je tudi pravno mnenje 13 ustavnih pravnikov oziroma doktorjev prava, ki so rekli, da so odločb brez zakona ne sme izdajati. In tudi minister je to praktično trdil do včeraj. Zdaj trdi drugače, zaradi tega pa odločbe niso nič bolj zakonite. Ustava pravi, da mora vsak posamični akt temeljiti na zakonu, če pa gre za retroaktivnost, mora biti to v zakonu še posebej določeno in to samo v omejenih primerih.
Napovedali ste interpelacijo proti notranjemu ministru in zahtevo po odstavitvi vlade, če bo referendum ugoden za vas. Ali boste počakali z interpelacijo in vse skupaj zavlekli do parlamentarnih volitev?
Janša: Argumentacijo za to interpelacijo je naročil gospod Bohinc sam, ko je naročil pravno mnenje, v katerem so mu pravniki povedali, da ne sme izdajati odločb brez zakona. Če se bo branil pred to interpelacijo, bo torej zagovarjal nekaj, kar je pravna stroka ocenila za popolnoma neustrezno.
Bohinc: Tole je treba pojasniti. Gre za to, da je pravna stroka, teh deset strokovnjakov, res predlagala, kot ustrezno rešitev, pripravo tehničnega zakona, zato smo tako tudi postopali, vendar pa niti pravna stroka, še manj pa ustavno sodišče, niso nikoli rekli, da ni ustavno dopustno izdajati odločbe tudi neposredno. Sledil sem pravni stroki, predlagal sem zakon, ki ga politika ga ni uveljavila. Zato smo še posebej na decembrski sklep ustavnega sodišča začeli izdajati odločbe neposredno, to je zakonito, to je v skladu z ustavo in odločbo ustavnega sodišča. Ravnamo torej povsem korektno in nobene podlagi ni za kakršnekoli obtožbe v tej smeri. Če bo prišlo do obtožb, računam pa vendarle, da bo prevladal razum, in da bomo našli kako skupno rešitev, se bomo zlahka branili s pravnimi argumenti.