Inštitut s sedežem na Dunaju opozarja, da je politični veteran Janez Janša takoj po prevzemu premierskega stolčka obnovil dolgoletne spore in zamere do medijev ter začel blatenje medijev, ki so do njega in njegove stranke kritični. Z napadi na Twitterju in označevanjem kritičnih medijev za lažne novice je prispeval k povečanju nadlegovanja na spletu ter k sovražnemu okolju za raziskovalno novinarstvo.
Prav zapisi z 280 znaki na Twitterju so postali njegovo glavno orožje: "Kritika medijev je bila prisotna tudi v prejšnjih administracijah, a odkar poznamo Twitter, je postala bolj neposredna," je za IPI dejal Marko Milosavljević s Katedre za novinarstvo. "Janša medije vidi kot nasprotnike."
A njegovi napadi na medije se ne končajo na spletu, dodajajo. Pod pretvezo promocije večjega medijskega pluralizma je vladajoča SDS poskuša vplivati na medijski trg, tudi s spremembo zakonodaje, ki bi prinesla manj sredstev javni RTV Slovenija, obenem pa želijo povečati vlogo njim naklonjenega medija, ki je pretežno financiran od madžarskih medijev blizu Viktorju Orbanu. Ta je v zadnjih 10 letih na Madžarskem razgradil medijsko svobodo in pluralizem, številne medije je prevzel krog posameznikov blizu Orbana, neodvisnih medijev skorajda ni več. IPI pa opozarja, da bi podobno lahko poskušali doseči tudi v Sloveniji.
Da je v zelo kratkem času prišlo do zaskrbljujočega upada medijske svobode, a za mnoge slovenske novinarje je to le "deja vu", saj napadi na kritične medije s strani dolgoletnega predsednika SDS niso nič novega, dodaja inštitut. Njegova najbolj priljubljena tarča je RTV Slovenija in njihovi novinarji, ki jih je večkrat obtožil zavajanja javnosti in širjenja lažnih novic, v začetku junija pa je nacionalko celo obtožil, da s poročanjem o protivladnih protestih poskuša strmoglaviti njegovo vlado.
IPI opozarja tudi na sporno medijsko zakonodajo, ki bi vladi lahko omogočila večji nadzor nad upravljanjem javnih medijev in finančno oslabila javno radiotelevizijo, ter na menjavo članov nadzornega sveta RTV. "Vse skupaj je del širših prizadevanj za oslabitev vpliva RTV na slovenski medijski prostor," pravi Milosavljevič.
Istočasno pa si prizadevajo povečati vpliv njim naklonjenega medija v istem medijskem prostoru, sam premier se večkrat pojavlja v oddajah Nova24TV. Mednarodni inštitut za tisk pa poudarja, da je novega, vladi bolj naklonjenega urednika dobil tudi portal Siol.net, ki od tedaj poroča bolj kritično o protivladnih protestih, na drugi strani pa umirja vladno kritiko.
Že v prvih 100 dneh Janševe vlade je v javnosti odmeval odgovor Svetu Evrope, v katerem je bilo med drugim zapisano, da večina medijev v Sloveniji izvira iz komunističnega sistema, kmalu zatem je sledila premierjeva "basen" o vojni z mediji. Med drugim je tako zapisal, da poklicno skupino, ki se je "najprej oklicala za sedmo silo, nato za četrto (neizvoljeno) vejo oblasti, na koncu pa kar za moralnega razsodnika nad politično korektnostjo, danes vse težje prepoznavamo kot nekaj dobrega, saj v resnici niso več ne eno, ne drugo, ne tretje". Kasneje je vodja vladnega Urada za komuniciranje Uroš Urbanija razburil s pozivom javnosti, naj mu pomaga pri "razkrivanju" medijev in novinarjev, za katere trdi, da "se poslužujejo manipulacij".
KOMENTARJI (580)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.