Slovenija

Janša: LDS ni spoštovala poslovnika

Ljubljana, 13. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V SDS po neuspešni kandidaturi Dimitrija Rupla za podpredsednika DZ ne nameravajo predlagati novega kandidata.

Janez Janša je zgrožen
Janez Janša je zgrožen FOTO: POP TV

Predsednik SDS Janez Janša je danes pojasnil, da poslovnik DZ jasno določa, da eno od podpredsedniških mest pripada opoziciji. Tako bodo v največji opozicijski stranki počakali, da v LDS začnejo spoštovati poslovnik, saj ne morejo dovoliti, da bi v LDS izbirali podpredsednika parlamenta. Rupel pa je zavrnil argument iz njegove nekdanje stranke, da bi moral biti izvoljen na listi opozicijske stranke, da bi lahko kandidiral za podpredsedniško mesto. Če bi bil Anton Rop leta 2000 predsednik LDS, bi ta stranka verjetno pristala v opoziciji, sedanja opozicija pa po Ruplovih besedah ne bi nasprotovala Ropovi kandidaturi. Dimitrij Rupel je še potrdil, da bo na parlamentarnih volitvah kot nestrankarski kandidat nastopil na listi SDS.

Rupel je ponovil, da ne bo vstopil v SDS, ker "to ni pomembno". Upa pa, da bo s kandidaturo na jesenskih volitvah prispeval k uspehu SDS in "nove vladne kompozicije".

Rupel je sicer še opozoril, da poslanci po ustavi niso vezani na nobena navodila, zato ne more nihče razpolagati z glasovi, ki jih je dobil na volitvah, še posebej ne Rop. Sedanji predsednik LDS namreč leta 2000 ni bil predsednik stranke in vlade, ampak je to postal po volji nekdanjega premiera Janeza Drnovška. Rupel sicer ni želel podrobneje komentirati dejstva, da se je v dveh dneh po odstavitvi z mesta zunanjega ministra pridružil opoziciji, kar je za Ropa potrditev pravilne odločitve o odstavitvi zunanjega ministra. Rupel je dejal, da je bil "vržen iz vlade in stranke", zato se je moral po pomoč in v zavetje zateči k prijateljem iz Nove revije in SDS.

Dimitrij Rupel se je po pomoč zatekel k prijateljem iz Nove revije in SDS  (Foto: POP TV)
Dimitrij Rupel se je po pomoč zatekel k prijateljem iz Nove revije in SDS (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Janša: Delovanje LDS je škandalozno

Janša je ponedeljkove volitve podpredsednika označil kot "žalostno glasovanje". Ravnanje LDS je ocenil kot škandalozno, saj prvič v parlamentarni zgodovini Slovenije poslancem ni bilo dovoljeno, da bi oddali glasovnice. Po Janševih besedah so namreč poslanci LDS pod nadzorom vodje poslanske skupine Toneta Anderliča dvignili glasovnice, nato pa odšli iz parlamentarne dvorane, ne da bi oddali glas. "To je sramota za parlamentarno demokracijo," je dejal Janša. To dejanje je po njegovih besedah podobno kot ob referendumu o tehničnem zakonu o izbrisanih, ko so vladajoči državljane pozivali k neudeležbi. LDS je ravnala nedržavotvorno, zamerljivo arogantno in pritlehno maščevalno, je ocenil Janša.

"Mislim, da je vsa tista opozicija, ki je rekla, da bo podprla kandidaturo, glasovala za, drugače ne bi bilo 42 glasov," pravi prvak SDS Janša.

Rupel na sinočnjem tajnem glasovanju ni dobil potrebnih 46 glasov podpore. Poslanci nekdanje Ruplove stranke, LDS, so se glasovanja sicer udeležili, vendar pa glasovnic niso oddali. "Dejstvo je, da je nekaj njihovih poslancev zmanjkalo. Če so imeli resni namen, bi zagotovili vsaj svoje poslance. Po naših izračunih, če bi bili vsi prisotni, bi bil Rupel tudi izvoljen," je o sinočnjem glasovanju dejal vodja poslanske skupine LDS, Tone Anderlič.

Predsednik slovenskih demokratov je opozoril tudi na dejstvo, da za podpredsednika ni bil izvoljen Rupel, ki je soustvarjal državo in slovenski nacionalni program. Takšen kandidat ni sprejemljiv za LDS, ki po drugi strani za generalnega državnega tožilca predlaga Franca Mazija, ki je bil "strah in trepet svobode javne besede" v času, ko je Rupel pisal za Novo revijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10