"Že 10 dni je osrednja tema v Sloveniji ministrica za javno upravo. Kritike so več kot upravičene, imamo pa v državi tudi druge probleme," je na družbenem omrežju zapisal prvak SDS Janez Janša in ob tem omenil prazen stolček zdravstvenega ministra, obnovo po ujmi, ilegalne prehode meje, inflacijo in draginjo.
"Da vladi skrajšamo muke ter omogočimo pristojnim ukvarjanje tudi z drugimi perečimi problemi, bo poslanska skupina SDS vložila interpelacijo zoper ministrico Sanjo Ajanović Hovnik," je sporočil in dodal, da sicer pričakujejo podoben rezultat kot v primeru nekdanjega zdravstvenega ministra Danijela Bešiča Loredana.
Poslanec SDS Andrej Kosi je v državnem zboru povedal, da želijo z interpelacijo opozoriti na nedelo ministrice in širše vlade. "Vlada in ministrica naj bi delali za dobrobit državljank in državljanov. A temu ni tako, medijsko pa se zakrivajo problemi, s katerimi se Slovenija sooča," je dejal.
Predlagatelji interpelacije za razrešitev ministrice potrebujejo 46 glasov. Obe opozicijski stranki, SDS in NSi, pa skupno premoreta 35 glasov, kar pomeni, da je uspeh interpelacije malo verjeten.
'Želimo dobiti vse informacije in dejstva'
In kako odgovarjajo v njeni matični stranki Gibanje Svoboda? Pred novinarske kamere je stopil tudi vodja poslanske skupine Borut Sajovic, ki je poudaril, da mora ministrica imeti možnost, da zadeve ustrezno pojasni. "Ko bodo informacije na mizi, ko bomo imeli vsa dejstva, pa pride čas za tehtno odločitev. Kdaj bomo vse podatke dobili, težko rečem," je dejal.
Priznal je sicer, da je imel, ko je nastopil v naši informativni oddaji, le del podatkov glede ministričinega potovanja v New York ter da se je vmes zgodilo več stvari. Prav zato želijo pred odločitvijo dobiti tudi vse informacije.
Interpelacije same še n želel komentirati, saj je tudi še niso prejeli. "Ko jo bomo dobili, jo bomo preučili in se nanjo odzvali." Meni sicer, da je interpelacija možnost, ki daje ministrici dovolj časa, da javnosti predoči in pojasni vse zadeve.
Do takrat pa, kot je poudaril, ministrica ostaja na svojem položaju. "Če ministrici ne bi zaupali, bi to ta trenutek tudi povedal. Ministrico smo imenovali, zanjo smo dvignili roko, ko pretehtamo vsa dejstva, se bomo tudi odločili. Ta trenutek še ni vseh dejstev, zato ima ministrica moje zaupanje in naše, tako kot očitno ohranja tudi zaupanje predsednika vlade," je dejal Sajovic.
Z ministrstva za javno upravo so za 24ur.com sporočili, da se bodo odzvali, ko bodo interpelacijo tudi prejeli.
Ministrica Sanja Ajanović Hovnik se je v preteklih dneh soočala s številnimi obtožbami. V ponedeljek je ministrstvo za javno upravo odpovedalo vnaprej dogovorjena ponedeljkova pogajanja. Vendar pa aferi "Draga Amerika" in "Prijateljsko razdeljevanje javnih sredstev", ki pestita ministrico, vsaj uradno nista razlog, da so pogajanja odpadla.
V petek je sicer predsednik vlade Robert Golob sporočil, da ima ministrica njegovo podporo in da verjame, da bo vse očitke argumentirano ovrgla.
Levica pričakuje njena pojasnila
V Levici ob napovedani interpelaciji zoper ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik pričakujejo, da bodo pristojne institucije nemudoma in z vso resnostjo preiskale razloge, je danes dejal vodja poslanske skupine Matej Tašner Vatovec. Pričakujejo tudi pojasnila ministrice, ob nedvoumnih razlogih za interpelacijo pa njen odstop.
O glasovanju o interpelaciji se bodo v koaliciji pogovarjali, ko bodo znani rezultati predhodnega preizkusa Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) in ko bo Ajanović Hovnik podala pojasnila. Praksa vsake vlade do zdaj pa je bila, da ne podpre interpelacij proti ministrom svoje vlade. "So pa tudi ministri odstopali, še preden je prišlo do glasovanja o interpelaciji," je spomnil.
Dejal je, da je bila interpelacija SDS zoper ministrico le vprašanje časa. "Po razkritjih prejšnji teden je bilo jasno, da se bo to zgodilo. Tako da je popolnoma razumljivo, da je opozicija potegnila to potezo," je povedal.
O pogajanjih z javnim sektorjem pa v Levici menijo, da interpelacija ali morebiten odstop ministrice za javno upravo nanje ne bo vplival, saj gre za kolektivna pogajalska izhodišča, ki jih postavlja vlada. Menijo, da so pogajanja ena ključnih zavez, ki jih je dala koalicija, zato je prav, da imajo sindikati sogovornika, ki bo nadaljeval delo, in ne začel znova.
Cigler Kralj: Predlagali smo ji, da razmisli o odstopu, da razbremeni delo vlade
Podpise pod interpelacijo Ajanović Hovnik bo sicer, kot kaže, prispevalo zgolj 27 poslancev SDS. Vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj je dejal, da je interpelacija ministrice za javno upravo potrebna, da pa niso potrebni tudi podpisi poslanske skupine NSi. Zanje sicer niti niso bili zaprošeni. Interpelacijo bodo podprli, saj menijo, da bo ministrica po vseh očitkih težko opravljala svoje delo.
"Predlagali smo ji, da razmisli o svojem odstopu, da razbremeni delo vlade, seveda pa je odločitev v njenih rokah in v rokah predsednika vlade," je dejal. Spomnil je, da so v NSi že zahtevali sklic nujne seje komisije za nadzor javnih financ glede visokih stroškov službene poti delegacije ministrstva za javno upravo v New York, ki pa jo bodo razširili še na razpis za nevladne organizacije, kjer se ministrici očita netransparentnost dodeljevanja javnih sredstev. "Naj pristojne inštitucije to čim prej pregledajo in podajo svoje mnenje," je dejal.
Poleg tega ji v NSi očitajo tudi, da na področju reforme javne uprave ni bilo storjenega nobenega koraka. "Reforma javne uprave je tam, kjer je bila pred dobrim letom, torej na točki nič, imamo samo načrte, obljube in časovnice," je dejal.
Vzporednic s sofinanciranjem svojega zavoda Iskreni ne vidi
Prepričan je, da je zgodba ministrice popolnoma drugačna od zgodbe z zavodom Iskreni, zaradi katere je bil kot minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v prejšnjem mandatu interpeliran sam.
Zavod Iskreni, katerega soustanovitelj je tudi Cigler Kralj, je namreč na razpisu ministrstva za delo v času njegovega ministrovanja za sofinanciranje projektov za pomoč najbolj ranljivim skupinam prebivalcev zaradi epidemije covida-19 dobil več kot 130.000 evrov. Danes je dejal, da je zgodba z Zavodom Iskreni zaključena, saj je KPK podala mnenje, da ni bilo kršitev zakona in prekrškov v zvezi z integriteto in korupcijo, poraba denarja pa da je bila preverljiva.
Bosta odšla tudi Brežan in Šinkova?
To bo sicer peta vložena interpelacija, vložena v tem mandatu. Poleg napovedane interpelacije ministrice za javno upravo in že omenjene interpelacije Bešiča Loredana, so v aktualnem mandatu državnega zbora sprožili tudi interpelacijo o delu in odgovornosti ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar, interpelacijo o delu in odgovornosti ministrice za zunanje zadeve Tanje Fajon ter interpelacijo o delu in odgovornosti vlade.
Pojavljajo pa se tudi informacije o širši rekonstrukciji vlade. Vladno zasedbo naj bi zapuščala tudi minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan ter ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko, a Borut Sajovic v izjavi za medije njunega odhoda sicer ni želel potrditi.
KOMENTARJI (830)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.