Z novim letom je namreč stopilo v veljavo več kot 150 različnih novih predpisov, ki vplivajo na življenje državljanov in spreminjajo pogoje gospodarjenja podjetij. Kot dodaja Janša, je del sprejetih odločitev upravičen, večinoma pa gre za "gasilske ukrepe" predvsem na področju fiskalne politike.
Analiza koalicijske pogodbe, ki zaradi natančnih določil prvič doslej omogoča preverjanje, po Janševih besedah kaže, da je koalicija do konca lanskega leta izpolnila le polovico danih obljub, med njimi ni sprejela sprememb ustave in poslovnika DZ. Predsednik socialdemokratov je še ocenil, da v koaliciji ne bo prišlo do "strateških sprememb", saj bo tudi ob morebitnem izstopu ljudske stranke delovala ključna os med LDS in ZLSD ob podpori DeSUS.
Vlada je po Janševih besedah priznala dejansko stanje v javnih financah in sprejela nekatere restriktivne ukrepe (zvišanje DDV, zaostritev pogojev upokojevanja), ki se bodo nadaljevali tudi prihodnje leto. Velika podjetja zaradi bank, ki se ukvarjajo same s sabo in se ne prilagajajo novim razmeram, ne morejo hitreje napredovati, enako pa velja za mala in srednja podjetja, ki zaostajajo zaradi plačilne nediscipline, ki jo povzroča država z zamudi pri plačilih. Janša še ocenjuje, da se bo plačilna nedisciplina letos nadaljevala, vlada pa je s proračunoma za leti 2002 in 2003 dobila tudi proste roke pri zadolževanju.
Predsednik SDS je sicer napredek pri pristopnih pogajanjih z Evropsko unijo ocenil kot soliden in dejal, da je do konca leta mogoče pričakovati zaključek pogajanj z unijo. Razpravo o članstvu Slovenije v zvezi Nato pa je ocenil kot enostransko in presenetljivo, saj ni bilo pravega dialoga o razlogih za oziroma proti članstvu.
Janša je še napovedal, da bodo verjetno podprli pobudo o sklicu izredne seje DZ, na kateri naj bi razpravljali o t.i. nacionalnem interesu. Ta razprava je po njegovih besedah vezana predvsem na tri točke: nacionalni interes glede vstopa v EU, tujih vlaganj v Sloveniji in privatizacije bank, z razpravo pa bi lahko preprečili "ribarjenje v kalnem" glede tega vprašanja.
V SDS bodo letos ob sprotnem komentiranju glavnih vladnih ukrepov postopoma pripravili tudi alternativni vladni program in s tem pred volitvami konec leta iskali zavezništva z volivci. Sicer pa bodo lokalne volitve izredno pomembne, predsedniške pa bodo po Janševi oceni prvo resno politično tekmovanje za to funkcijo po letu 1990. Socialdemokrati se bodo o predsedniški kandidatki Barbari Brezigar, ki ji je izvršilni odbor že izrekel načelno podporo, odločili po tem, ko bodo o tem razpravljali tudi v koalicijski partnerici NSi.