S potrditvijo predloga zakona o preprečevanju nasprotja interesov in omejevanju korupcije je vlada sledila napovedim predsednika vlade Antona Ropa in s tem po Janševih besedah podprla pomanjkljive rešitve. Tako naj zakon ne bi reševal težav na področju nezdružljivosti opravljanja funkcij, saj za nezdružljive niso predlagane tiste funkcije, kjer je možnost korupcije največja. Janša je pri tem izpostavil zlasti funkcije v nadzornih svetih paradržavnih podjetij, kjer se pretaka največ kapitala. Prav tako se mu zdi nesprejemljiv predlog za ustanovitev komisije za etiko in integriteto, saj ta "namesto da bi okrepili vlogo sedanjih institucij, ki bi se morale boriti proti korupciji, prinaša neko brezzobo komisijo, katere edini namen je rešiti službe tistih, ki so zdaj zaposleni v uradu vlade za preprečevanje korupcije".
Vlada, četudi je predlagala omenjeni zakon, ni storila nobenega konkretnega koraka, s katerim bi dokazala, da boj proti korupciji jemlje resno. Vsi vodilni člani LDS in ZLSD v nadzornih svetih ljubljanskega holdinga, energetike in nekaterih drugih institucij, ki so koruptivno sodelovali pri odločanju o nakupu SIB banke, so še vedno na istih funkcijah. Janša je pri tem izpostavil predsednico ljubljanskega mestnega odbora ZLSD Metko Tekavčič, ki je tudi v nadzornem svetu Nove Ljubljanske banke. Omenil je tudi novega predsednika ljubljanske LDS Slavka Slaka, ki je bil po Janševih besedah "desna roka nekdanje ljubljanske županje Vike Potočnik v času, ko je ta sprejemala odločitev o nakupu SIB banke". Vse to kaže, da prizadevanja vlade niso usmerjena v spopad s korupcijo.
Janša se je obregnil tudi ob izvajanje zakona o javnih uslužbencih. V SDS sicer pozdravljajo načelne rešitve, ki jih prinaša zakon, vključno z oblikovanjem uradniškega sveta, ki naj bi neodvisno od obstoječe oblasti in na podlagi strokovnih kriterijev predlagal vodilne kadre v državni upravi za dobo petih let. "Vendar pa še tako dober zakon in koncept dopušča tudi možnost zlorabe, kar se dogaja že na samem začetku izvajanja novega zakona," je prepričan predsednik SDS. Takšno oceno je argumentiral z dejstvom, da je bila v ponedeljek za predsednico uradniškega sveta izvoljena državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Štefka Korade Purg. Gre za osebo, ki jo je predlagal notranji minister Rado Bohinc, torej mu je neposredno podrejena in zato po Janševem prepričanju na omenjeni funkciji ne bo mogla delovati neodvisno. Nasploh je večina izmed 12 članov uradniškega sveta po volji aktualne oblasti, zato bi bilo še bolj nesprejemljivo, da ta svet in ta vlada predlagata oz. imenujeta 70 ključnih državnih funkcionarjev tudi za naslednji mandat.
Glede predlaganih sprememb volilnega sistema je bil predsednik socialdemokratov previden, saj še niso dobili čistopisa predloga zakona. Sicer nimajo nič proti obveznemu stalnemu bivališču v volilni enoti, kar sta v posebnem zakonu predlagala dva poslanca SLS Franci Rokavec in Franc Kangler.