Ker oblast ni sposobna dosegati dogovorov niti o najbolj nujnih zadevah, v SDS vladi ponovno predlagajo odstop in izvedbo predčasnih parlamentarnih volitev hkrati z volitvami v evropski parlament.

Glasovanja v državnem zboru glede izbire sodnikov za evropska sodišča so posledica razpadanja vladne koalicije, ki že nekaj časa ne deluje kot koalicija, in velike neenotnosti znotraj LDS, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik SDS Janez Janša.
Prvak SDS je spregovoril tudi o spremenjenem referendumskem vprašanju glede sistemskega zakona o izbrisanih, za katerega meni, da je vsebinsko popolnoma enako in da je bila sprememba potrebna zaradi muh vodstva državnega zbora.
Janša je sicer spregovoril tudi o pozivih oblasti, naj se državljani ne udeležijo referenduma o tehničnem zakonu, kar je po njegovem mnenju nesprejemljivo.
Po Janševih navedbah so dobili nekateri kandidati, za katere je LDS napovedala podporo, manj glasov, kot ima LDS poslanskih sedežev v DZ. "Gre za neenotnost in razpadanje vladne koalicije ter za velike probleme znotraj največje vladne stranke", je prepričan Janša. V primeru, da bi vlada sprejela predlog o odstopu, ne bomo prihranili samo neposrednih stroškov zaradi združitve dveh volitev, temveč tudi nekaj dragocenega časa, ki bo drugače potrošen za spremljanje agonije vladne koalicije in očitno največje vladne stranke, dodaja Janša. Kot je še povedal, bi odstop tudi volivci zagotovo nagradili bolj kot pa bodo nagradili takšno stanje, katerega posledica je tudi torkovo glasovanje v DZ.
Janša je spregovoril tudi o spremenjenem referendumskem vprašanju o sistemskem zakonu o izbrisanih in ob tem navedel, "da bi zadostili muham vodstva DZ, smo predlagatelji pobude referendumsko vprašanje obrnili, vsebinsko pa je to popolnoma isto vprašanje". Ob tem dodaja, da je bila že prejšnja pobuda v skladu z zakonom. Navidezne dileme, ki jih je zakonodajno-pravna služba poskušala odpirati v svojem mnenju, so politično motivirane, zato v SDS upajo, da se po spremembi vprašanja in dopolnitvi obrazložitve ne bodo več pojavljala.
Prvak SDS pa je spregovoril tudi o referendumu o tehničnem zakonu, v zvezi s katerim se mu zdi "nesprejemljivo, da predstavniki vladnih strank in njenih satelitskih delov t.i. civilne družbe pozivajo ljudi k bojkotu referenduma". Po Janševem mnenju bi morala namreč vlada v javnosti zavzeti stališče do zakona, ki ga je sama predlagala. S tem ko vlada tega ni storila, po Janševem mnenju priznava, da je predlagala slab zakon, ki ga ni pripravljena zagovarjati. Eden izmed argumentov je tudi, da zakon ne odloča o ničemer, ob tem pa se Janša sprašuje, zakaj je vlada predlagala zakon, ki ne odloča o ničemer. "Po tej logiki ni nepotreben samo referendum in zakon, temveč tudi vlada, ki predlaga nepotrebne zakone," je povedal Janša.
Z zavrnitvijo zakona na referendumu bodo pobudniki referenduma prisilili oblast, da pripravi novo in boljšo rešitev, ki bo selektivna in ne bo mešala in metala v isti koš upravičene in neupravičene primere. Ob tem je Janša pozval vse volivke in volivce, da se udeležijo referenduma in glasujejo proti tehničnem zakonu. "Z glasovanjem proti tehničnem zakonu bodo preprečili veliko moralno in materialno škodo, ki se obeta, če bi bil takšen zakon uveljavljen," je prepričan Janša. Po mnenju SDS je sicer še vedno edina "pametna" rešitev ustavni zakon.