Slovenija

Janša: Predlog je sprejemljiv

London, 08. 12. 2005 21.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Janša je po pogovoru z Blairom ocenil, da je britanski predlog za novo finančno perspektivo 'sprejemljiv kompromis'.

Tony Blair in Janez Janša
Tony Blair in Janez Janša FOTO: Reuters

Slovenski premier Janez Janša se je v Londonu sestal s predsedujočim Evropski uniji, britanskim premierom Tonyjem Blairom. Kot je pogovorih dejal Janša, je britanski predlog za novo finančno perspektivo povezave za obdobje 2007-2013 "sprejemljiv kompromis, v kolikor bo prišlo do nekaterih sprememb v strateških točkah proračuna".

Za nas predlog predstavlja sprejemljiv kompromis, v kolikor bo prišlo še do nekaterih sprememb v samih strateških točkah proračuna, in sicer v smeri večje razvojne naravnanosti in v smeri večjega premika pri skupni kmetijski politiki. To zadnje je sicer realno težko pričakovati. Premier Janez Janša

Povedal je tudi, da je neto pozicija Slovenije po njem blizu neto poziciji iz junijskega kompromisnega predloga: "Po predlogu, če se ne bo bistveno spreminjal, je neto pozicija Slovenije blizu neto poziciji v času luksemburškega predsedstva, lahko bi celo rekli, da relativno ugodna. Nekaj manj je sredstev za razvoj podeželja, kohezijska sredstva pa so praktično enaka ali celo večja, tako da je z ustrezno kombinacijo obeh virov možno uresničiti programe, ki smo jih predvideli za čas do leta 2013, če bo naslednja finančna perspektiva sprejeta v decembru."

Še posebej je premier izpostavil britansko 'ponudbo' novim članicam EU za olajšanje pogojev črpanja kohezijske pomoči. "Pomembno je, da bo moč sredstva črpati tri leta, ne le dve, in da bo sredstva moč uporabiti tudi za stanovanjsko izgradnjo, kar je novost v tej finančni perspektivi," je dejal Janša.

Janša nekoliko razočaran

Če boljšega dogovora ni moč doseči, je treba to, kar je možno, doseči čim prej, zato da se posvetimo drugim temam, da se da pozitivni signal evropski javnosti, da EU deluje. Če smo realisti, zelo drugačnega predloga od tega, ki je na mizi in ki ni bistveno drugačen od luksemburškega, za naslednjo finančno perspektivo EU ne bo sprejela - ali to ali nekaj podobnega ali pa proračun ne bo sprejet. Premier Janez Janša

O možnostih za dogovor o perspektivi vrhu v Bruslju 15. in 16. decembra je Janša dejal, da sta se z Blairom, ki "ni bil velik optimist in tudi ne pesimist", strinjala, da so "dobre možnosti, da se dogovor sprejeme, da pa to ni zagotovljeno", saj je kar nekaj čeri, ki dogovor lahko preprečijo. "Strinjala sva se, da najbrž ni možnosti za bistveno boljši dogovor, tudi ne v naslednje pol leta. Če je stvar taka, pa je tudi časovna dimenzija zelo pomembna."

Janša je sicer nad podobo proračuna nekoliko razočaran. "Tak proračun ne uspe slediti nekaterim strategijam, ki jih je EU sprejela, predvsem lizbonski strategiji. A če bi šli v popravek dogovora o zamrznitvi kmetijske porabe iz leta 2002, nekatere države ne bi pristale na zaključek pogajanj. Predsedstvo se je zavestno odpovedalo temu, da gre v modernizacijo proračuna, saj je tveganje, da blokira celotna pogajanja, preveliko," je dejal premier.

Izračuni Evropske komisije

Delovni izračuni Evropske komisije kažejo, da se državi v novi perspektivi po britanskem predlogu obeta neto prejemek v višini 0,88 odstotka bruto nacionalnega dohodka, medtem ko bi po zadnjem, sicer zavrnjenem luksemburškem predlogu z junijskega vrha lahko dobila 0,87 odstotka BND.

Komisijini izračuni sicer niso edini, ki krožijo po EU, saj je svoje številke na podlagi britanskega kompromisa računala tudi vsaka članica sama. V Londonu so Sloveniji po podobni metodi kot komisija pripisali izplen 0,89 odstotka BND, po svoji metodi, ki jo sicer v Bruslju zavračajo, pa kar 1,26 odstotka. Zelo temeljito je izračune pripravila tudi Švedska, ki je Ljubljani naračunala izplen 1,05 odstotka BND.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10