Slovenija

Janša: Slovenci smo lahko zadovoljni

Ljubljana, 23. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po 12-ih letih samostojne Slovenije smo Slovenci kot narod lahko zadovoljni s položajem v regiji, Evropi in svetu. Leta 1991 smo storili prav, da smo stopili iz razpadajoče Jugoslavije, je dejal prvak SDS Janez Janša. Ob tem je še poudaril, da bi morala Slovenija čimprej dobiti konvencijo o prihodnosti.

Janez Janša
Janez Janša FOTO: POP TV

Janša ocenjuje, da smo Slovenci pravilnost odločitve v letu 1991 dokazali z uspešno osamosvojitvijo, oblikovanjem političnega sistema parlamentarne demokracije in tržnega gospodarstva, z vojno za Slovenijo, mednarodnim priznanjem ter aktivnim približevanjem evroatlantskim integracijam. Če tega ne bi storili, bi bili tudi Slovenci "nemočna žrtev krvavih ideoloških in nacionalističnih konfliktov, v katere je bil potegnjen večji del preostanka nekdanje skupne države", pravi Janša.

Vendar pa Janša opozarja, da v notranjem razvoju v teh preteklih letih mnogih priložnosti Slovenci niso izkoristili. Največjo ceno tranzicije naj bi po njegovem mnenju plačali tisti sloji, ki so bili že pred samostojnostjo deprivilegirani. "Mnoge krivice so ostale neporavnane, oškodovani so bili predvsem delavci nekdanjih velikih industrijskih kompleksov, ki so namesto boljšega življenja dočakali revščino. V Sloveniji je danes preveč revnih in vsi mladi nimajo zagotovljenih enakih izhodiščnih možnosti pri šolanju," še ocenjuje položaj v Sloveniji prvak SDS. Trdi tudi, da na področju politike ni zagotovljeno demokratično ravnotežje. Volitve od leta 1990 dalje so bile sicer demokratične in praviloma korektno izpeljane, vendar po mnenju Janše različne politične opcije na njih nimajo dovolj izenačenih izhodiščnih možnosti.

Janša meni, da je pred slovensko politiko in Slovenijo naloga, da čim prej opredeli nacionalne cilje v novem okolju, še posebej v času umeščanja Slovenije v EU. "To, kako bomo ravnali in kako si bomo postlali v prvih letih življenja v EU, bo še dolgo določalo naš status in pomen v večnacionalni skupnosti EU," opozarja Janša.

Janša je kljub izrečenim kritikam prepričan, da se omenjene "napake" lahko v prihodnosti odpravi. Priložnost vidi tudi v prihajajočem vstopanju v Evropski unijo in zvezo Nato. Z glasovanjem za vstop v omenjeni instituciji so Slovenci po mnenju Janše trajno zavarovali vrednote, za katere smo se odločili leta 1991: spoštovanje človekovih pravic, tržno gospodarstvo in parlamentarna demokracija.

Prepričan je, da Slovenija potrebuje konvencijo o prihodnosti Slovenije po vzoru konvencije o prihodnosti EU. V tako konvencijo bi po mnenju Janše bilo potrebno povabiti slovenske intelektualce, vrhunske strokovnjake za različna področja iz Slovenije in tiste, ki so se uveljavili po svetu, predstavnike vlade in opozicije, ekonomiste, kulturnike… Cilj takšne slovenske konvencije pa bi bil odgovor na vprašanje, kaj hočemo Slovenci kot narod in kaj želi Slovenija kot država vseh svojih državljanov doseči v tem stoletju ter kako izkoristiti nove priložnosti, ki se ponujajo z vstopom v EU in Nato. SDS je pripravljena sodelovati pri oblikovanju skupnega odgovora na omenjeno vprašanje, pravi Janša.

Janša podprl veterane vojne za Slovenijo

Janša zavrača "ponovne poskuse diskreditacije vojne za Slovenijo" in poziva uradne institucije, naj "odgovarjajo na tovrstne hude obtožbe". Te gredo na račun slovenskih teritorialcev in policistov vojni za Slovenijo leta 1991 na mejnem prehodu Vič Holmec. Kot je znano, želijo veterani vojne za Slovenijo z ustanovitvijo omenjenega odbora za vselej razčistiti dileme, ki se po njihovem mnenju neupravičeno in zlonamerno pojavljajo tako v domači kot mednarodni javnosti; prizadeti in užaljeni so bili zlasti zaradi izjav predsednice Helsinškega monitorja Neve Miklavčič Predan, da še vedno niso raziskane okoliščine smrti treh vojakov JLA v bojih za mednarodni mejni prehod Holmec.

Janez Janša trdi, da se taki poskusi diskreditacije pojavljajo prav ob prazniku državnosti, zato poziva uradne institucije, ki so primer preiskovale že ob prvih poskusih diskreditacije pred leti, da "odgovorijo na obtožbe in ne prepuščajo tistih, ki so pred dvanajstimi leti tvegali svoja življenja za naše skupno dobro, da se danes sami branijo pred nesmiselnimi javnimi obtožbami". Janša je prepričan, da so bile vse morebitne nejasnosti že zdavnaj preiskane, očitki pa uradno in verodostojno zavrnjeni. "Zaradi tega je ponavljanje laži o bojih za mejni prehod Vič Holmec še toliko bolj zavržno dejanje, molk uradnih organov ob takšnem ravnanju pa nesprejemljiv," je še poudaril Janša.

  • MERCATOR zivalice
  • ŽAN
  • ŽIGA
  • ROK
  • VESNA
  • SAŠA
  • BRUNO
  • LIZA