SDS, ki je že pred dnevi izrazila dvom o tem, ali se slovenska vlada zaveda v celoti rezultatov referendumov o EU in Nato oz. ali jih upošteva pri svojem ravnanju, obenem tudi dvomi, da je vlada pred ratifikacijo obeh mednarodnih pogodb v državah članicah sposobna oblikovati svoje odgovore na zunanjepolitične izzive v skladu z referendumsko odločitvijo državljanov.
Janša se pri tem sklicuje na izjavo predsednika vlade Antona Ropa, ki je minuli petek v Portorožu med drugim dejal, da "je Slovenija, če jo primerjamo s članicami EU, med tistimi državami, ki so ZDA najmanj dovolile. Le še Avstrija in Švica sta, tako kot Slovenija, dovolili le humanitarne prelete, vse druge države pa so dovolile tudi prevoz orožja in vojaške opreme".
V SDS še obžalujejo, da Rop ni odpotoval v Romunijo na neformalno srečanje predsednikov vlad sedmerice držav, povabljenih v zvezo Nato, v njegovem imenu se ga je namreč udeležil zunanji minister Dimitrij Rupel. "Na tem sestanku bi Rop lahko kolegom neposredno pojasnil drugačno stališče svoje vlade, vendar se je ponovno skril za hrbet zunanjega ministra," je v svoji izjavi med drugim zapisal Janša. Kot je še dodal, tako omenjena izjava predsednika vlade kot tudi njegova neudeležba na sestanku predsednikov vlad držav kandidatk za Nato ogrožata interese Slovenije v procesu ratifikacije mednarodne pogodbe o vstopu Slovenije v Severnoatlantsko zavezništvo.
Urad premiera Ropa presenečen nad očitki
V uradu predsednika vlade so nad takšnim stališčem začudeni. "Čudi nas stališče Janeza Janše, predsednika ene od parlamentarnih strank, ki od predsednika vlade in od vlade pričakuje, da ne spoštuje veljavnega pravnega reda v Sloveniji."
Vlada je v skladu z veljavnim pravnim redom ZDA odobrila vse, kar je bilo mogoče, to pa so preleti transportnih letal za humanitarne namene. Slovenski pravni red do vstopa v zvezo Nato ne dopušča, da bi lahko vlada sama odobrila tudi prelete in transport za prevoz vojaških enot in vojaške opreme. "Za kaj takega bi moral državni zbor bodisi spremeniti obstoječo zakonodajo ali pa ratificirati poseben dvostranski sporazum med ZDA in Slovenijo," so še pojasnili v uradu predsednika vlade.