
Koalicijska pogodba se je izvajala skoraj 100-odstotno, štiri vladne stranke pa čakata še dve ključni nalogi - reforme in predsedovanje EU, je med sestankom predsednikov in vodij koalicijskih strank, ki razpravljajo o uresničevanju koalicijske pogodbe, dejal Janša. V zvezi z nekaterimi pripombami koalicijskih partnerjev v izjavah novinarjem pred sestankom je Janša dejal, da "najbolj trpi" SDS, ki je morala najbolj popuščati, kar je "po svoje razumljivo".
Na pripombo predsednika SLS o slabšem izkoriščanju kadrov SLS in menjavah v kmetijstvu, predvsem nekdanje direktorice sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Marje Majer Cuk, je Janša dejal, da je po njegovi oceni kmetijska ministrica Marija Lukačič ravnala prav. Dodal je, da je razumljivo, da prihaja do različnih pogledov med ljudmi, ki so v kmetijstvu odločali v preteklosti in danes.
Cilje iz strategije razvoja Slovenije bo mogoče uresničevati z dobrih izhodišč, je še opozoril Janša. Koalicija je uspela v letu 2005 ohraniti in izboljšati makroekonomske rezultate, izpolnjeni so pogoji za prevzem evra, ob tem pa se ni poslabšal socialni položaj državljanov.
Formalnih alternativnih predlogov za reforme ni
Glede pomislekov v koaliciji o enotni davčni stopnji je poudaril, da gre za enega od predvidenih 70 reformnih ukrepov. To je predvsem stvar dialoga med socialnimi partnerji, premier pa upa, da bo ta, v javnosti "satanizirani" ukrep, dobil realno podobo. Vlada bo poskušala z argumenti pokazati, da ima prav, v primeru neuskladitve med socialnimi partnerji pa bodo poskušali najti alternative.
Janša je ponovil, da od koalicijskih partnerjev ni dobil formalnih alternativnih predlogov glede davčne reforme, in dodal, da enotna davčna stopnja ni sinonim za reforme.
Glede premierove ocene konec lanskega leta, da v nekaterih primerih posli vodijo ministre, je Janša danes dejal, da o tem na sestanku vrha koalicije ne govorijo. Se je pa stanje popravilo, je povedal in dodal, da v tem trenutku ne razmišlja o menjavah v njegovi ministrski ekipi.
Podobnika motijo menjave na kmetijskem področju

Podobne ocene po koncu sestanka so prišle tudi iz ust preostalih treh predsednikov koalicijskih strank. Tako je predsednik SLS in okoljskih minister Janez Podobnik v izjavi novinarjem dejal, da je Slovenija kot država po letu dni delovanje vlade v dobri kondiciji.
Po besedah predsednika tretje največje vladne stranke so odprli vprašanje kadrovanja v koaliciji, saj v ljudski stranki ocenjujejo, da vsi njeni kadrovski potenciali niso izkoriščeni, predvsem na področju kmetijstva. "Rečeno je bilo, da se bo v okviru dogovorjenih postopkov in mehanizmov take potenciale tudi upoštevalo," je dejal Podobnik po koncu sestanka predsednikov in vodij poslanskih skupin koalicijskih strank.
Glede pomislekov SLS do nekaterih reformnih ukrepov in vztrajanja predsednika vlade, da ni dobil formaliziranih predlogov za spremembo vladne odločitve o okviru reform, je Podobnik dejal, da je po nedavnem delovnem srečanju glavnega odbora in sveta SLS ter predvsem na podlagi stališč petih strokovnih skupin SLS predsedniku vlade posredoval stališča ljudske stranke, ki so "seveda še v delovni fazi".
Glede nadaljnjega sprejemanja reformnih ukrepov v SLS pričakujejo, da bo vsak zakonski predlog, ki bo posledica reformnih ukrepov, koalicijsko usklajevan. SLS bo koalicijskim partnerjem podala izdelane predloge, na primer ohranitev nižje stopnje pri DDV za nujne življenjske potrebščine.
Bajuk zadovoljen z uresničevanjem koalicijske pogodbe

Predsednik NSi in finančni minister Andrej Bajuk je izrazil zadovoljstvo z delom koalicije, ki "resno deluje in uresničuje zaveze iz koalicijske pogodbe". Glede nesprejetega paketa vojnih zakonov, na kar je opozoril vodja poslancev druge največje vladne stranke Alojz Sok, je Bajuk dejal, da to vprašanje ostaja odprto. Prepričani smo, da bomo s časom ustvarili široko soglasje, da bi to vprašanje rešili, je ocenil predsednik Nove Slovenije.
Erjavec bi rad imel več besede
Predsednik DeSUS in obrambni minister Karl Erjavec je dejal, da je na sestanku odprl vprašanje enakopravne obravnave najmanjše koalicijske stranke. Erjavec sicer ocenjuje, da gre za manjša trenja.
Erjavec je na vrhu koalicije tudi ponovil, da je treba glede reform doseči čim širše soglasje ne samo znotraj koalicije, ampak tudi v družbi. Spomnil je na znano dejstvo, da ima DeSUS določene pomisleke glede enotne davčne stopnje in enotnega DDV. "Vendar računam, da bomo ta problem z nekim širšim konsenzom in z bolj ustreznimi rešitvami presegli," je dodal Erjavec.