Slovenija

Vlada izpolnila obljube?

Ljubljana, 03. 12. 2007 07.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pred tremi leti je Janša med drugim obljubil, da bo vlada delovala za blaginjo in v ospredje postavila človeka.

Pred tremi leti so bili imenovani ministri Janševe vlade.
Pred tremi leti so bili imenovani ministri Janševe vlade. FOTO: POP TV
Za novo vlado je v državnem zboru glasovalo 51 poslancev, od tega vsi poslanci vladne koalicije in poslanca obeh manjšin. Še pred glasovanjem je mandatar za sestavo nove vlade Janez Janša povedal, da bo vlada pri svojem delu delovala za blaginjo Slovenije, "zato bo zavezana načelom trajnostnega razvoja, ki v ospredje postavlja človeka in varovanje zdravega življenjskega okolja". Vlada bo, kot je dejal, sooblikovala pogoje za pospešitev gospodarske rasti, ki jo bodo med mandatom dosegali z izboljšanjem davčnega in administrativnega okolja, izboljšanjem finančne discipline, povečanjem in zagotovitvijo večje učinkovitosti vlaganj v znanost in tehnološki razvoj, umikom države iz gospodarstva ter oblikovanjem ugodnega okolja za tuje naložbe. Ministrski zbor naj bi si prizadeval tudi za doseganje maastrichtskih kriterijev za vstop v evropsko monetarno unijo, za decentralizacijo države in stabilen sistem pokojninskega in zdravstvenega varstva.

Državni zbor je 3. decembra 2004 imenoval 15-člansko ministrsko ekipo vlade premierja Janeza Janše. Poslanke in poslanci so tedaj z 51 glasovi za in 37 proti (navzočih je bilo 88) potrdili celotno ministrsko listo, ki jo je Janša predlagal na podlagi koalicijskega dogovora med SDS, NSi, SLS in DeSUS. To je prva desnosredinska vlada v demokratični Sloveniji, če izvzamemo vlado, ki jo je takoj po osamosvojitvi vodil Lojze Peterle, in kratkotrajno obdobje vlade premierja Andreja Bajuka.

Ministrstvo za zunanje zadeve je pred tremi leti prevzel Dimitrij Rupel, ministrstvo za notranje zadeve Dragutin Mate, ministrstvo za javno upravo Gregor Virant, ministrstvo za gospodarstvo Andrej Vizjak, ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Marija Lukačič, ministrstvo za kulturo Vasko Simoniti, ministrstvo za šolstvo in šport Milan Zver in ministrstvo za zdravje Andrej Bručan. Minister za finance je postal Andrej Bajuk, minister za pravosodje Lovro Šturm, minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič, minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jure Zupan in minister za obrambo Karl Erjavec. Ministrstvo za okolje in prostor je prevzel Janez Podobnik, ministrstvo za promet pa Janez Božič.

Odstopi in vprašanje o zaupnici

Janša je novembra predlagal glasovanje o zaupnici.
Janša je novembra predlagal glasovanje o zaupnici. FOTO: POP TV
Na eni strani se v javnosti pogosto ustvarja vtis, da je v državi vse narobe, za kar naj bi bila kriva seveda vlada, na drugi strani pa ima Slovenija najvišjo gospodarstvo rast in najnižjo brezposelnost v vsem poosamosvojitvenem obdobju. Predavatelj na Fakulteti za uporabne družbene študije v Novi Gorici Matevž Tomšič

Kot prvi je ministrsko ekipo zapustil v začetku decembra 2006 minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič. Poslanke in poslanci so ga tedaj na predlog Janše po pričakovanjih razrešili z 59 glasovi za in sedmimi proti. Še isti mesec je bila za ministrico za delo, družino in socialne zadeve izvoljena Marjeta Cotman. Januarja letos je odstopila ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Marija Lukačič, ki jo je nadomestil Iztok Jarc, konec avgusta pa so odstopne izjave podali predsedniku vlade trije ministri: minister za zdravstvo Andrej Bručan, minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jure Zupan ter minister za promet Janez Božič. Nova ministrica za zdravstvo je postala Zofija Mazej Kukovič, novi minister za promet Radovan Žerjav, ministrica za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo pa Mojca Kucler Dolinar.

Novembra pa je premier predlagal parlamentu glasovanje o zaupnici vladi. Vlada je zaupnico tudi dobila, saj jo je podprlo 51 poslancev, proti pa jih je bilo 33.

Ob obletnici vlade tudi o opoziciji

O vlogi in delovanju opozicijskih parlamentarnih strank v tem času sta spregovorila komentator Dela Peter Jančič in profesor na Fakulteti za družbene vede Milan Balažic. Po volitvah leta 2004 je opozicija v prvem obdobju delovala nemočno, zbegano in nekoliko razbito, ocenjuje Balažic. Še posebej to velja za prej veliko in mogočno LDS, ki se po več kot desetletju na oblasti ni našla v opozicijski vlogi, kar je nenazadnje privedlo tudi do razpada stranke. V sredini mandata pa se je opozicija zbrala in povzela tisto civilnodružbeno kritiko vladajoče koalicije, ki je prej obstajala zunaj parlamenta. Začela je problematizirati predvsem to, da se koalicija ukvarja predvsem z vzpostavljanjem oblasti, da hkrati deluje mestoma avtoritarno ter poskuša zavzemati prostor civilne družbe, ekonomijo in medije.

Za razliko od prejšnjih eldeesovih vlad, ki so skušale čim bolj obvladovati gospodarstvo, je ta vlada do neke mere poskrbela za privatizacijo. Prav tako jo do neke mere prišlo do liberalizacije gospodarstva in sprostitve trga, vendarle so vse to zgodbe, ki so ostale na pol poti. Malenkosti, kot so ukinitev avtomobilskih nalepk in znižanje notarskih tarif, so sicer zelo pomembne za običajne državljane, vendar so hkrati pomembni tudi neki strukturni premiki. In zato je moja ocena tej vladi bolj negativna kot pozitivna. Profesor politologije na Fakulteti za družbene vede Milan Balažic

Prišlo je tudi do organizacijskega preoblikovanja opozicije, pojavili so se novi voditelji, iz LDS je nastala nova stranka Zares, povzema Balažic. SD je pridobila novo hegemonijo v levosredinskem političnem spektru, ostanek LDS pa se je pod novim vodstvom organiziral. V zadnjem letu bi lahko govorili o konsolidaciji opozicije, pravi Balažic, ki opaža, da so "porasli tudi apetiti, še posebej po dokazu, da se da predstavnika vladne koalicije premagati". "Imajo torej nov imperativ, da sodelujejo in da s tem sodelovanjem pripravljajo tudi teren za zmago na prihodnjih volitvah."

Jančič pa ugotavlja, da so zgodbe opozicijskih strank zelo različne. Liberalna demokracija se je denimo odločila za relativno skrajno politiko, izrazito kritično do vlade. Nato se je soočila tudi z notranjimi težavami, ko je stranka razpadla, zamenjala več predsednikov in se spet postavila na noge. Hkrati je nastala nova stranka Zares, "za katero bomo še videli, kako se bo izkazala." Socialni demokrati, ki so se odločili za relativno zmerno politiko - to je na nek način volilno telo tudi nagrajevalo - pa so izkoristili napetosti med dvema skrajnostma, na eni strani vlado in na drugi strani LDS, ter okrepili svojo pozicijo, meni Jančič.

Kot pravi, je relativno spretno vsa ta leta ravnala tudi nacionalna stranka, kar se je pokazalo tudi na predsedniških volitvah, kjer je Zmago Jelinčič Plemeniti prejel visok odstotek glasov. Jelinčič je namreč s svojo "politiko nasprotovanja vsem drugim, logiko politike z drugačnim načinom govora, tudi bolj populističnim" vsa ta leta pridobival. Jančič tako ugotavlja, da je med opozicijskimi strankami zadnja leta veliko razlik, nekoliko manj le v parlamentu, ko gre za realno odločanje. "Tukaj je nekaj več sloge kot v splošnih strankarskih stališčih."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (154)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pionircekMirko
04. 12. 2007 21.47
Klasik Tvoj komentar je šolski primer nečesa, čemur se reče pavšalne trditve. S pavšalnimi trditvami si nihče ne more kaj dosti pomagati, tudi če predpostaviš, da držijo in da jih je kdo pripravljen poslušati. Si v življenju že napisal kaj konkretnega, nepavšalnega?
Tonček Balonček
04. 12. 2007 19.21
Primer neumnosti in dilentantizma prav pred kratkim je npr. prodaja NKBMj-a, kjer nihče od potencialnih vlagateljev sploh ne ve, kaj kupuje in kakšno je stanje banke, razen posvečenih seveda in ta popravek zakona o prevzemih, ki spravlja SLO banke v podrejen položaj. Kr neki!
Uporabnik113189
04. 12. 2007 14.49
Navsezadnje bi človek prav res rad pri tej vladi kaj pohvalil. Saj se trudijo. Apak tudi če se potrudim in iščem kaj pozitivnega se izkaže, da ima vsaka njihova rešitev polno skritih napak tehnične narave in čeprav je bila stvar v bistvu pozitivna se je porušila kot hiša iz kart. Pa še opozicija jih je opozarjala, ne, oni so edini pametni. Saj vsi vemo, če izpade vijak pri avtu nekje pri vitalnih delih bo avto obstal pa je lahko še tako dober. Pa je en sam brezvezen nepomemben vijak. Vlada sprejema nepremišljene in brzoplete odločitve in se hvalijo z "odločnostjo". Pet hitrih in neumnih odločitev naredi samo velik kaos, je boljša samo ena in tista res premišljena. Ampak takšna ta vlada je. Boljša žal ne bo. Še ljudska modrost pravi desetkrat premisli in enkrat izgovori.
euro
04. 12. 2007 14.18
Tonček Balonček - bom poizkusil ogovoriti v tvojem stilu: "še enkrat počasi preberi svoje poste, sicer ne boš razumel kaj odgovarjaš. Ne obnašaj se kot neke viole in green dragonsi, to tvoje navijaštvo ni več samo smešno ampak postaja že neokusno!!"
Tonček Balonček
04. 12. 2007 13.39
Govorjenje gluhemu in kazanje slepemu je nesmiselno!! Euro, beri počasi, sicer ne boš razumel! Ne podtikaj in ne kritiziraj nečesa, kar bi rad kritiziral, če tega ni!!! Brez panike, vse bo v redu, bomo preživeli!!! Ne obnašajte se kot neke viole in green dragonsi, to navijaštvo ni več samo smešno ampak postaja že neokusno!!
pionircekMirko
04. 12. 2007 11.51
Tonček Balonček Torej vse skupaj je iz tvojih ust slišati takole, če strnem: Vse pozitivno v tej državi je bodisi posledica trendov v Evropi, bodisi plod prejšne vlade. Vse negativno v tej državi je posledica sedanje vlade, princev teme. Po volitvah, če nas boste volili, bomo imeli evropske plače, čakalnih dob v zdravstvu ne bo več, od gospodarske rasti bodo imeli nekaj tudi sužnji, inflacija bo nič (ali manj), odvetniške storitve bodo poceni, tunelov ne bomo gradili s krediti, vojske ne bomo opremljali, ampak bomo denar raje razdeljevali med ljudi. Mi namreč znamo razmišljati. majanovak: Če se z zgornjimi propagandnim materialom ne strinjam, je verjetno res, da ne znam niti malček razmišljati oziroma težko dojemam.
euro
04. 12. 2007 11.22
Tonček Balonček - Torej vse skupaj je iz tvojih ust slišati takole: gospodarska rast se je zgodila sama od sebe, inflacija pa je produkt samo te vlade.
majanovak@yahoo.com
04. 12. 2007 10.58
Tonček, tisti, ki znajo vsaj malček razmišljati, se tako ali tako strinjajo s tabo. Ostalim pa se očitno ne da razložiti. Kaj je tukaj tako težko dojeti, pa res ne vem.
Tonček Balonček
04. 12. 2007 10.47
Rad bi samo dopovedal, naj se ta vlada ne trka po prsih zaradi gospodarke rasti, ker to ni nujno znak zdravja gospodarstva!! Tudi malo večja inflacija ni nič usodnega! Za državljane je pomembno le to, kako vsi ti kazalci vplovajo na njihovo življenje. Tudi v sužnjelastniških družbah so beležili ogromno gospodarsko rast, pa sužnji nad tem niso bili nič navdušeni, le delati so morali več.... Inflacija jih pa ni zanimala, saj niso imeli denarja!
manjakranjc@hotmail.com
04. 12. 2007 10.24
Tonček Blonček, pa ti sebi verjameš kar napišeš? Vmes je toliko floksul in nestrokovnega špeha, da težko sestavim pameten odgovor na tvoj post. Lahko pa rečem, da si gospodorasko rast zelo posplošil in bi bilo tudi fino, če to v nadaljne delaš tudi pri inflaciji. Torej vse skupaj je iz tvojih ust slišati takole: gospodarska rast se je zgodila sama od sebe, inflacija pa je produkt samo te vlade.
Tonček Balonček
04. 12. 2007 09.33
Opletanje s to visoko gospodarsko rastjo je že prav neokusno. Če pač najameš pol miljarde tujega kredita in gradiš tri tunele in par km cest to pač ni nek uspeh!! Kar se tiče gospodarstva, velja fazni zamik in vplih konjukture v Evropi, ko bo šlo slabo Nemčiji in Avstriji, bo šlo slabo tudi Slovenijim en gelde na pomladne stranke. Ta famozna gospodarska rast ni nikakršno merilo pametne ekonomije ter dobrega gospodarjenja ter blaginje ljudi, saj ne kaže ekološke, zdravstvene, socialne in druge škode, ki je posledica njene rasti, niti stroškov za njihovo omilitev. Vsi krediti, zaostanki in grehi privatizacij itd. so enostavno odloženi na naravo ter davke, krediti pa v breme prihodnjih rodov! Kako je z nezaposlenimi in zajemanjem podatkov, je vsem jasno. Slovenija je za evropske razmere majhno gospodarstvo, pri nas že uvoz npr. dvajsetih lokomotiv lahko znatno vpliva na statistične kazalce. Kupnina za Lek npr. je močno vplivala na tečaj tolarja, imeli smo presežek deviz.... tolar je bil močan, pa zaradi tega nismo ploskali Drnovšku. Zdaj se pa vsi obešajo na to gospodarsko rast, investiramo pa v stroške predsedovanja EU in vojaško opremo, stare dolgove nam poplačujejo pa v starem železju v obliki topnjač!
euro
04. 12. 2007 08.53
Tonček Balonček - za našo najnižjo brezposelnost in največjo gospodarsko rast v EU je zelo pomemben dejavnik višina davkov in ta vlada je znižala davke in predvsem za gospodarstvo pomemben davek na dobiček.
hinko.murovec@siol.net
04. 12. 2007 08.47
Sem zjutraj gledal ponovitev razgovora z JJ na RTV .Nekaj časa sem poslušal, se vščipnil in , ko sem videl, da res ne sanjam poklical ženo in jo vprašal ali so nas ponoči slučajno okupirali. Vprašala je zakaj mi gredo take neumnosti po glavi saj smo vendar svobodni in socialno varni. Dejal sem ji naj malo posluša JJ kaj govori. In veste kaj mi je rekla. Da JJ pripoveduje kaj je videl da so uspeli v EU in ne govori o Sloveniji. Če je to res potem dobro če pa je govoril o Sloveniji potem laže kot pes teče.LP
Tonček Balonček
04. 12. 2007 08.17
Kakšno zvezo ima ta vlada s tem, da so nas določili za predsedovanje, za gospodarsko rast so zaslužni v Pivovarni Laško, Mercatorju in drugih sovražnikih predsednika vlade, za EUR je prej zaslužen Gaspari kot vlada, za zmanjšanje brezposelnosti pa "kreativna" statistika. Za vero je zaslužna RKC, ne vlada!, tako da se bo za zasluge treba izmislita kaj drugega! Mogoče je vlada zaslužna za čedalje boljše delovanje zdravstva in razcvet opremljanja vojske ter privatizacijo visokega šolstva. Aja, nimamo več nalepk za registracijo avtomobilov, dobili smo jih na stanovanja, pa notarske stroritve so cenejše, zakaj niso tudi odvetniške, je skrivnost. Inflacija bo nižja do konca mandata, seveda, če se ne bo dražila nafta, ta se pa seveda bo! Za dražje življenske potrebščine je pa itak kriv Mercator!
barbika51@gmail.com
04. 12. 2007 08.03
menim, da je vlada v treh letih opravila dobro delo. smo na vrhu v EU, imamo visoko gospodarsko rast, imamo vero, nizko brezposelnost. kmalu bomo stopili v schengensko območje. res je, da imamo znotraj države nekaj težav, ki pa jih predstavlja opozicija. namesto, da bi imela konstruktivne pripombe na delo vlade, samo kritizira. kar vlada naredi po njenem mnenju ni dobro. potem so pa tu še mediji. ali sploh znajo napisati kaj pozitivnega? vse so same kritike. pod takimi pritiski je res težko delati, zato delo vlade podpiram.
Tonček Balonček
03. 12. 2007 18.57
Vidim, da od zjutraj niste še nič napredovali v zvezi z zbliževanjem mnenj o zaslugah te sanjske vladne ekipe, kjer je glavna referenca ministrov ta, da se lahko pustimo presenetiti! adolf.broz, a naj sam sebe zjeba? Pa dajte si že enkrat zapeči v spominske celice podatek, da je bil predsednik vlade včasih še bolj zagrizen komunist kot Kučan, Potrč in ne vem še kdo, ki pač niso peš romali v Jajce, zato naj se nekateri ne smešijo s tem preklinjanjem komunistov, saj na ta način žalijo svojega največjega idola in velikega vodjo, ki bi se čutil ob branju tega užaljen in žalosten ter bi trpela njegova delovna vnema ter reševanje težkih "zadatkov" v boju proti tajkunom in tistim, ki nas blatijo v širši domovini, naši Evropi.
majanovak@yahoo.com
03. 12. 2007 18.03
Dragi pionirček, moji komentarji se nanašajo na trditve, da je stanje v državi vse boljše in boljše. Kaj ima s tem opraviti tvoje naštevanje (zgolj nekaterih) vzrokov za stanje v zdravstvenem sistemu, pa res ne vem. Kako to dokazuje izboljšanje razmer? Opozicija vladi je osnova vsake normalne demokratične družbe. Se ti zdi, da tudi delavci ne bi smeli protestirati zaradi slabšanja življenjskega standarda? Se ti zdi, da je njihovo ravnanje propaganda in hujskanje?
adolf.broz@yahoo.com
03. 12. 2007 17.47
Janša, zjebi to tajkunsko-komunistično golazen.
doki007@email.si
03. 12. 2007 17.37
na dobim nikakor odgovora ,..kdaj bo odprta ta naša otroška pediatrična klinika ,....?????? -----ne vem kaj je delu bručan v tej smeri ,..saj je delal dobro tko vsi govorijo ,....???? ----kaj pa ta zofija misli naredit pa veste vi desni ??? ---DOBR DA NI BILA ZOFIJA UDELEŽENA PRI GRADNJI KONGRESNEGA CENTRA ,...KER BI PREVEČ ŠTUDIRALA ??!!!! ---------------tle je šlo pa vse hitro skozi ,...??????!!!!!!
DarthRevan
03. 12. 2007 17.08
Mirko, mogoče pa tudi to da se vedno manj ljudi odloča za otroke, ker jih ne more vzdrževati?