Prvostopenjsko sodišče je razsodilo, da mora predsednik vlade Janez Janša Socialnim demokratom (SD) plačati 10.000 evrov odškodnine, se javno opravičiti na Twitterju in pokriti sodne stroške. Razsodbe pa premier ni bil najbolj vesel, saj se je nanjo odzval z besedami, da "gre za prakso sodišča v Velenju, ki je napakirano s klientelistično paleto članov ali simpatizerjev Socialnih demokratov in ki izreka sodbe brez obravnav in brez možnosti obrambe". "Da bi bila farsa popolna, je v tem konkretnem primeru to sodišče odločalo o tožbi Socialnih demokratov. Česa podobnega niso počela niti vojaška sodišča v bivši SFRJ," je še dodal ob tem.
Na njegove besede se je zdaj odzvalo Slovensko sodniško društvo (SSD), ki protestira proti izjavi predsednika vlade o nepravnomočni zamudni sodbi Okrajnega sodišča v Velenju. Kot so zapisali v izjavi za javnost, je navedena izjava nedopustno omalovažujoča do sodnikov omenjenega sodišča in tudi do sodišča kot temeljne institucije pravne države. Ob tem so poudarili, da ustava republike in zakoni vsaki stranki postopka zagotavljajo enako varstvo pravic. "Med temi so tudi pravna sredstva in postopki," pravijo.
"Pravna država mora temeljiti na medsebojnem sodelovanju, spoštovanju in zaupanju v institucije, najvišji predstavniki oblasti pa bi morali biti pri tem zgled in se vzdržati diskreditiranja sodišč, ki so nepogrešljiv gradnik pravne države," so še jasni v SSD.
Na sodbo so se že včeraj odzvali tudi v stranki SD in med drugim dejali, da je sodišče izdalo zamudno sodbo, saj Janša ni prevzel pošiljke sodišča. Posledično v 30-dnevnem roku ni odgovoril na tožbo, pri tem pa je sodišče ugotovilo, da so izpolnjeni tudi drugi pogoji za izdajo zamudne sodbe, predvsem da utemeljenost tožbenega zahtevka izhaja iz dejstev, ki so navedena v tožbi. Predsednica stranke Tanja Fajon je dejala tudi, da od predsednika vlade pričakuje javno opravičilo za namerno širjenje laži.
SD so julija na Okrajnem sodišču v Velenju vložili tožbo proti predsedniku vlade zaradi njegovih navedb o lastništvu Levstikove 15. Ta jim je na družbenem omrežju Twitter namreč očital, da je vila na Levstikovi ulici v Ljubljani, sicer sedež SD, "ukradena judovska vila".
Vrhovno sodišče poziva k dostojni komunikaciji med vsemi vejami oblasti
Vrhovno sodišče pa je ob Janševi izjavi pozvalo k dostojni komunikaciji med vejami oblasti. Te so določene z ustavo, da delujejo v korist državljanov, so opozorili.
Sodniki in sodišča v Sloveniji so zavezani sojenju v skladu z ustavo in veljavno zakonodajo, vse stranke v sodnih postopkih pa imajo skladno s tem na voljo enaka pravna sredstva za uveljavljanje svojih pravic, so v sporočilu za javnost opozorili na vrhovnem sodišču. "Zato je neprimeren odnos nekaterih predstavnikov izvršilne veje oblasti do sodne veje, ki se večkrat kaže tudi v javnem etiketiranju, omalovaževanju ali celo žaljenju sodnikov in s tem sodne veje oblasti, nesprejemljiv, nedostojen in vse bolj utrujajoč," so navedli.
Nenehni neprimerni komentarji po oceni vrhovnega sodišča namreč prihajajo s strani tistih, ki niso "sposobni razumeti pomena sodne veje oblasti in načina odločanja sodišč, čeprav gre pri načelu delitve oblasti za eno ključnih načel vsake demokratične in pravne države".
KOMENTARJI (402)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.