Poslanke in poslanci so z 49 glasovi za in 17 proti sprejeli novelo zakona o zaščiti živali, ki bo jasneje določila odgovornost imetnikov psov za posledice, ki jih povzročijo njihovi psi.
Cilj novele zakona o zaščiti živali je jasneje določiti odgovornost imetnikov psov za posledice, ki jih povzročijo njihovi psi z ugrizom, ne glede na pasmo psa. Hkrati je njen namen povečati preventivo pred ugrizi in zagotoviti čim hitrejšo izvedbo postopkov v primeru suma povzročitve posebno hude poškodbe ali smrti človeka.
V zakonu je opredeljen pojem nevarnega psa in drugih nevarnih živali. Kot je dejala direktorica Veterinarske uprave RS Vida Čadonič Špelič, so pri pripravi zakona delovali restriktivno. Določili so, da mora lastnik psa na javnih površinah vselej voditi na vrvici. Če pes povzroči kakršnokoli poškodbo, se šteje za nevarnega in v takem primeru mora pes nositi še nagobčnik.
Če pes povzroči hudo telesno poškodbo, lahko po določenem času opazovanja zaradi izključitve stekline uradni veterinar odredi tudi njegovo usmrtitev, kar sedanji zakon ne omogoča, je pojasnila Čadonič Špeličeva. Skladno s težo kršitve pa zakon določa tudi globe.
Zakon delno posega tudi na področje poskusov z živalmi, pri čemer je veterinarska uprava sledila trendom v EU, ki gredo v smeri zmanjševanja števila poskusov na živalih. V EU je trenutno v postopku spreminjanja evropska direktiva o izvajanju poskusov na živalih iz leta 1986. Poleg tega je uprava upoštevala tudi usmeritve akcijskega načrta Evropske komisije o zaščiti in dobrem počutju živali za obdobje 2006-2010, je še pojasnila direktorica.
Potrdili novelo zakona o fitofarmacevtskih sredstvih
Poslanci so potrdili tudi novelo zakona o fitofarmacevtskih sredstvih (za je glasovalo 45, proti pa 33 poslancev), s katero se bo neprofesionalnim uporabnikom dostopnost do teh sredstev povečala.
Z novelo zakona o fitofarmacevtskih sredstvih pa želi vlada omogočiti večjo dostopnost fitofarmacevtskih sredstev neprofesionalnim uporabnikom ter enostavnejše povzemanje registracij iz drugih držav EU, ko v Sloveniji takšnega sredstva ni na voljo. Novela zakona po ocenah vlade poenostavlja in skrajšuje upravni postopki v že uveljavljenem postopku registracije fitofarmacevtskih sredstev. Nove rešitve tudi omogočajo večjo dostopnost in izbiro fitofarmacevtskih sredstev profesionalnim in neprofesionalnim uporabnikom.
V opozicijskih LDS in SD so želeli z dopolnili uporabo fitofarmacevtskih sredstev, a je poslanska večina njihova dopolnila zavrnila.
Upravljanje železniške infrastrukture v rokah SŽ
S 53 glasovi za in 21 proti pa so poslanci po nujnem postopku sprejeli novelo zakona o železniškem prometu. Z uveljavitvijo novele zakona se bo Holding Slovenskih železnic (SŽ) organiziral kot enovito podjetje, upravljanje železniške infrastrukture bo prešlo na SŽ, za investicije pa bo pristojna nova direkcija v okviru ministrstva za promet s sedežem v Mariboru.
Po noveli zakona bo ministrstvo za promet opravljalo naloge regulatornega organa, potrjevalo vozni red in določalo priglašeni organ, ki bo izdajal certifikate o skladnosti in druga dovoljenja za obratovanje železniških podsistemov. Preiskovalni organ bo kot notranja organizacijska enota ministrstva izvajala preiskave nesreč in drugih izrednih dogodkov v železniškem prometu. Javna agencija za železniški promet bo opravljala naloge varnostnega organa in organa za zagotovitev nediskriminatornega pristopa do železniške infrastrukture.
Poslanci so se v razpravi strinjali, da je stanje na železnicah kritično, niso pa bili enotnega mnenja glede reševanja stanja. Medtem ko so poslanci koalicijskih strank in SNS prepričani, da se bo stanje na železnicah z novelo izboljšalo, poslanci opozicijskih LDS in SD menijo, da temu ne bo tako.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.