Od obrambnega ministrstva smo pridobili poročilo o zakasnjenem poletu iz Moskve decembra lani, ko je letalo namesto 10. decembra zvečer iz ruske prestolnice proti Ljubljani poletelo naslednje jutro. Na letalu sta bila tudi minister za obrambo Roman Jakič in premierka Alenka Bratušek. V poročilu je zapisano, da je posadka letala pred poletne procedure začela že tri ure pred načrtovanim vzletom, saj so bile takrat v Moskvi temperature med -12 in -18 stopinj Celzija.
Ko so želeli letalo prepeljati na mesto za razledenitev, so ugotovili, da desni motor ne vžge, kot bi moral, pri levem motorju pa ni bilo nobenih težav. Poklicali so podjetje RUAG AOG s sedežem v Ženevi, ki servisira letala tipa falcon in skušali motor zagnati po njihovih navodilih, a uspeha ni bilo.
Ker RUAG AOG na moskovskem letališču Vnukovo ni imel licenciranega serviserja za dotični tip letala, ki bi lahko pomagal, so se dogovorili, da počakajo do naslednjega dne, ko bodo v centru prisotni tudi drugi strokovnjaki za motor. S tem so se strinjali, saj je bila ura že 23.00.
Naslednji dan pa se je posadka po preučitvi sistema odločila, da na desnem motorju poskuša ročno odpreti ventil za zagon motorja in ga nato vrnila v zaprt položaj. Ko so to storili, so o tem obvestili RUAG AOG center in dobili odobritev za ta postopek. Nato so po njihovih navodilih še enkrat izvedli postopke za zagon motorja, ki je bil naposled uspešen. Preverili so vse parametre motorja in ugotovili, da je z motorjem vse v redu, zato so lahko poleteli. Med poletom nato ni bilo nobenih posebnosti.
So tehniki in piloti sploh dovolj dobro usposobljeni?
Govorili smo z Vinkom Golobičem, ki slovenskega falcona zelo dobro pozna, saj ga je več let servisiral tudi sam. Pojasnil je, da bi lahko bila vzroka za takšno napako dva. Posadka oziroma letalski tehniki bi morali po njegovih besedah oba prepoznati, če bi bili za to dovolj dobro usposobljeni. Sam je prepričan, da ventil, ki je omenjen v poročilu, zaradi nizkih temperatur, kot so navedene, ne bi smel zatajiti. "Problem je verjetno v tem, da posadka in piloti takoj prvi dan niso niti vedeli, da je to mogoče narediti. To imajo napisano v vseh procedurah," je pojasnil strokovnjak.
Drugi razlog, zaradi katerega niso uspeli zagnati motorja, pa je po njegovem mnenju bolj verjeten – da se je na spodnjem delu vhoda v motor, kje se vrti fen, nabrala voda, ki je zamrznila. V tem primeru bi posadka morala vedeti, da se to napako odpravi tako, da je treba sneti pokrove motorja in fen zavrteti ročno, še pravi Golobič, ki ima za servisiranje falcona 2000 tudi opravljeno licenco.
Opozoril je še na eno stvar. Letalo je vpisano v vojaški register, to pa pomeni, da tehnično osebje za vzdrževanje takšnega letala ne potrebuje uradne licence za servisiranje. Zato sam tudi dvomi, da licenco za dotično letalo zares imajo. "S tem letalom imajo tudi premalo izkušenj," je prepričan.
Jakič: Popolnoma zaupam osebju
Obrambni minister Roman Jakič je danes med obiskom 72. brigade Slovenske vojske spregovoril tudi o tem. "Delegacija je skupaj s predsednico vlade sedela na letalu in se želela odpeljati, ko je prišel pilot povedat, da letalo ne more vzleteti zaradi okvare na desnem motorju," je opisal.
Poudaril je, da popolnoma zaupa osebju, ki je na ministrstvu zadolženo za vzdrževanje letala. "Popolnoma zaupam pilotom slovenske vojske in v tem primeru mislim, da so ravnali prav, da letala niso dvignili, glede na to, da so jim inštrumenti kazali okvaro. Po svojih najboljših močeh so v razgovoru s serviserji v tujini in doma to napako naslednji dan odpravili, da smo lahko poleteli proti Ljubljani," je še dodal.
Drugačno zaroto pa vidi politika
Takoj po vrnitvi slovenske delegacije v Slovenijo so se pojavila ugibanja, da bi lahko bil razlog za zamudno vrnitev tudi druge narave.
Poslanec SDS in nekdanji notranji minister Vinko Gorenak je na svojem blogu že 12. decembra lani – torej en dan po vrnitvi slovenske delegacije – zapisal, da bi lahko bile razlog za podaljšanje bivanje delegacije v ruski prestolnice hišne preiskave pri domnevnih osumljencih oškodovanja javnega premoženja v zadevi športnega parka Stožice. Eden izmed preiskovancev je bil namreč tudi minister Jakič, ravno njegov resor pa tudi upravlja z letalom. Gorenak opozarja, da bi bil Jakič, če bi bil takrat v Sloveniji, kot minister pridržan vsaj za čas trajanja preiskav.
KOMENTARJI (202)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.