Po petkovem incidentu, ko je hrvaška policija z nasipa med Hotizo in Kotom pregnala delavce Vodnogospodarskega podjetja Mure, se je minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel dvakrat pogovarjal s svojo hrvaško kolegico Kolindo Grabar-Kitarović. Ob tem jo je spomnil na dogovor o skupni obnovi nasipov, ki sta ga v soboto sklenila premierja obeh držav.
Grabar-Kitarovićeva mu je odvrnila, da je hrvaška policija ravnala popolnoma korektno in v skladu s svojimi pooblastili, saj slovenski delavci svojih del na hrvaškem ozemlju niso predhodno najavili. "Glede izjave slovenskega ministra Rupla o telefonskem pogovoru, želim pojasniti, da sem kolegu Ruplu predstavila stališče, da so slovenski delavci na del nasipa na hrvaškem ozemlju prišli nenapovedano, zato je v tem primeru hrvaška policija ravnala pravilno in v skladu s svojimi pooblastili," je povedala Grabar-Kitarovićeva.
Ministrica je izrazila še potrebo po "hitrem dogovoru pristojnih tehničnih teles in podjetij za nujno uresničitev obvez iz skupne izjave premierov Hrvaške in Slovenije, Iva Sanaderja in Janeza Janše, ki sta jo potrdili obe vladi, da bi se tudi na ta način izognili takšnim nezaželjenim situacijam, ki vnašajo nejasnosti v nadaljnje dejavnosti glede dogovorjenih skupnih del na nasipu ob reki Muri".
Medtem ko hrvaška stran od začetka obnovitvenih na levi strani reke, ki naj bi bila po enem od dogovorov spadala pod slovensko jurisdikcijo, sploh ni prekinila del na nasipu, so se prišli nanj pripravljat na obnovo delavci slovenskega podjetja. A so delali le tri ure, saj so prišli hrvaški policisti in zahtevali, da ga delavci zapustijo ter jih nato pospremili do katastrske meje. Kot so povedali delavci slovenskega podjetja, so hrvaškim policistom pojasnili, da obstaja dogovor o skupni obnovi spornih nasipov, vendar naj bi jim slednji odgovorili, da o tem ne vedo ničesar. Medtem pa nekaj sto metrov stran na istem nasipu delavci hrvaškega podjetja nemoteno nadaljujejo pripravljalna dela za obnovo nasipov.
Hrvaška ministrica je sicer v ponedeljek dejala, da je dogovorjeno, da bodo 3000 metrov nasipa od Kota do Hotize na "hrvaški strani" obnavljali s skupnimi močmi in da bo nosilec del hrvaško podjetje, medtem ko bo skupna dela na približno 2600 metrov na slovenski strani katastrske meje od Benise do Petišovcev vodilo slovensko podjetje.
Do zapletov prihaja, ker na območju meja med državama še ni določena. Slovenija vztraja, da je treba spoštovati stanje na dan 25. junija 1991, ko je Slovenija izvajala jurisdikcijo na levem bregu Mure, kjer se nahaja tudi omenjeni nasip. Hrvaška pa svoje ozemlje enači s katastrom, čeprav se državi glede upoštevanja tega ali kakega drugega načela pri določitvi meje še nista dogovorili.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.