Slovenija

Je Fingušt poneveril izvide?

Ljubljana/Pragersko, 16. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
D.Ž./V.Č./STA
Komentarji
0

Inšpektorji ptujske veterinarske uprave so ugotovili, da je podjetje Mesoizdelki Jože Fingušt v nasprotju z rezultati laboratorijskih izvidov javnosti prikazalo, da so živila primerna za uporabo.

Jože Fingušt je za nepravilnosti okrivil enega izmed oslužbencev
Jože Fingušt je za nepravilnosti okrivil enega izmed oslužbencev FOTO: POP TV

Izredni pregled mesarstva Fingušt so opravili inšpektorji ptujske veterinarske uprave, ki so v listinah o testiranju vzorcev živil odkrili neskladnosti. Med tem ko so listine pri Finguštu prikazovale neoporečnost vzorcev, so bili ti isti vzorci v originalih oporečni. Veterinarska uprava je zato Fingušta zaradi suma ponarejanja uradnih listih kazensko prijavila ptujski policiji. "Zadeva se obravnava in je v fazi zbiranja obvestil, zato kaj več o tem zaenkrat ne moremo povedati," je povedal Ivo Usar s Policijske postaje Maribor.

Fingušt ima na Štajerskem sedem poslovalnic
Fingušt ima na Štajerskem sedem poslovalnic FOTO: POP TV

"Notranja kontrola je pokazala, da je bil določen del proizvodnje v mesarstvu Fingušt neprimeren za nadaljnjo uporabo, zato bi moral Fingušt izdelke zavreči," pojasnjuje direktor Veterinarske uprave republike Slovenije Zoran Kovač.

Ugotovili pa smo tudi, da je pred dvema letoma glavni sanitarni inšpektor po smrti bolnice v ljubljanski bolnišnici podal sum, da ta umrla zaradi zastrupitve s pašteto. Sporna jetrna pašteta je bila izdelek mesarije Fingušt. "V primeru te bolnice, ki je umrla za botolizmom v ljubljanski bolnišnici avgusta 2000, je bil podan sum, da je smrt povzročila jeterna pašteta, ki jo je pokojna kupila v mesariji Fingušt na Pragerskem. Pri ponovnem pregledu je veterinarska inšpekcija sum okužbe s pašteto ovrgla," pojasnjuje Mitja Lovše z Veterinarske uprave Ptuj.

Kljub temu, da so analize vzorcev mesa pri Finguštu takrat pokazale, da je meso neoporečno, se po nedavnih dogodkih poraja vprašanje ali so bili rezultati testiranih vzorcev tudi takrat ponarejeni. Dejstvo je namreč, da so ugotovitve deloma temeljile na rezultatih notranje kontrole, ki jih v mesarijah opravljajo sami.

Fingušt je vseh sedem mesnic zaprl v soboto, večje poslovne škode pa ni imel, saj ob nedeljah in ponedeljkih tudi sicer ne obratujejo. Kot je zatrdil Fingušt, je veterinarska inšpekcija mesnici danes izdala dovoljenje za obratovanje, vendar le s svežim mesom. Kljub temu Fingušt pričakuje, da bo v torek dobil tudi dovoljenje za prodajo mesnih izdelkov, vendar je to odvisno od rezultatov nadaljnjih preiskav.

Mesar v Palermu pregleduje meso
Mesar v Palermu pregleduje meso FOTO: Reuters

Za vse nepravilnosti je Fingušt okrivil uslužbenca, ki naj bi v času njegovega dopusta ponarejal rezultate analiz. "V notranji kontroli smo ugotovili napake, ki smo jih strogo preučili in tudi sankcionirali s posebnimi kazenskimi ukrepi. Pomembno pa je to, da naši kupci niso bili kakorkoli zdravstveno oškodovani ali bili izpostavljeni kakršnikoli nevarnosti pri uživanju naših izdelkov," je zaplete označil Fingušt.

Kovač: Gre za kršenje sistema notranjih kontrol

"Popolnega nadzora ali varnosti ni na nobenem področju. Država ima med državami v Evropi zelo visok sistem nadzora, zaradi česar so naši izdelki na trgu zelo cenjeni, potrošnik pa slovenskemu blagu zaupa in ga kupuje," dodaja Kovač.

Kot je poudaril Kovač, v primeru Fingušt ne gre za problem okuženega mesa, pač pa za grobo kršenje sistema notranjih kontrol, ki lahko dajejo potrošniku varnost in prepričanje, da je tisto, kar lahko kupi v trgovinah oziroma mesnicah, neoporečno.

Na vprašanje o jamstvu slovenskega potrošnika, da je hrana, ki jo kupi, dejansko neoporečna, je Kovač povedal, da je več kot 95-odstotkov vseh živil, ki zapuščajo proizvodnje obrate, absolutno varnih in ne predstavljajo tveganja. Kot je zatrdil, je 5-odstotno tveganje zelo majhna možnost, da je živilo oporečno, hkrati pa je to tveganje, ki ga moramo potrošniki sprejeti.

"Laboratorijske analize imamo v treh sistemih. Eno je notranja kontrola, ki jo opravljajo pooblaščeni laboratoriji, drugo je kontrola, ki jo opravlja nadzorna služba, obstaja pa tudi najvišja kontrola, ki je kontrola obeh, opravlja pa jo akreditiran laboratorij. Kontrola je določena s samimi pravilniki, tako da se pogostnost določa glede na količino proizvoda in mora ustrezati nekemu povprečju proizvodnje, da je lahko končni produkt ustrezen in varen," vrste in pogostnost analiz pojasnjuje Kovač.

Mesarstvo Fingušt ima kar sedem poslovalnic

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Jože Fingušt je v 14 letih odprl sedem mesnic, in sicer eno v Rušah, Celju, Slovenski Bistrici, na Pragerskem in tri v Mariboru. Podjetje prodaja predvsem sveže meso ter obarjene in poltrajne mesne izdelke. Fingušt nima lastnih klavnic, meso pa kupuje izključno od slovenskih rejcev. Kot nam je povedal lastnik podjetja Jože Fingušt, mesa in mesnih izdelkov ne dobavljajo šolam, vrtcem in bolnišnicam, ampak predvsem gostincem in še to pretežno sveže meso. Meso in izdelke prodajajo le v svojih mesnicah tako, da jih kjerkoli drugje naj ne bi bilo moč kupiti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10